سرمایه گذاری بیت کوین برای مبتدیان

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی برای مبتدیان است؟

در بازار ارزهای دیجیتال بیت کوین به عنوان بزرگترین ارز دیجیتال شناخته می شود. بیت کوین بر روی بیش از ۴۵ درصد از بازار ارز دیجیتال تسلط دارد و به همین دلیل می بینیم که تاثیر زیادی روی قیمت سایر انواع ارز دیجیتال می گذارد. اما سوالی که در این میان به وجود می آید این است که آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی برای مبتدیان است؟ برای پاسخ به این سوال باید با مفاهیم گوناگون دنیای ارزهای دیجیتال آشنا شوید. متخصصین ما در سایت افرا تتر آماده اند که راهنمایی های لازم برای سرمایه گذاری روی بیت کوین (و البته تا حدودی سایر ارزهای دیجیتال) را در اختیار شما قرار دهند.

 

پیش نیاز سرمایه گذاری روی بیت کوین

با مشاهده قیمت بیت کوین از ابتدای فعالیت این ارز دیجیتال به وضوح می توانید متوجه شوید که در بسیاری از موارد بازار ارز دیجیتال از قوانین حاکم روی سایر بازارها پیروی نمی کند. پس سوال اصلی برای ما این خواهد بود که واقعا خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین چه مواردی هستند و آیا این بستر مکان خوبی برای سرمایه گذاری است؟ قیمت لحظه بیت کوین هر ثانیه در حال تغییر است و پارامترهای زیادی این تغییرات را تحت تاثیر قرار می دهند که در ادامه بیشتر به آنها می پردازیم. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که شما به هیچ عنوان روی عوامل تعیین کننده قیمت بیت کوین کنترل ندارید، بلکه باید به عنوان سرمایه گذار به خوبی روند بازار را مشاهده کنید تا با نحوه عملکرد آن بهتر آشنای شود.

برای سرمایه گذارانی که قصد فعالیت در زمینه خرید بیت کوین را دارند، ضروری است که بدانند بیت کوین چیست و چطور کار می کنند. مطالب مفید زیادی در این زمینه موجود می باشد که با یک جستجوی ساده می توانید آنها را مطالعه کنید. دارِن بافت که یکی از مهمترین سرمایه گذاران بورس آمریکاست عقیده دارد: “برای فعالیت در یک بازار خاص و سرمایه گذاری روی یک سهام باید با آن بازار و نوع سهام مورد نظرتان را بشناسید و در مورد آن تحقیق کنید.” بهتر است در همین قدم های ابتدایی این توصیه را جدی بگیرید.

 

نحوه سرمایه گذاری روی بیت کوین

نحوه سرمایه گذاری روی بیت کوین

افراد مختلف با توجه به اهداف، خلق و خو و ریسک پذیری خود سراغ روش های مختلف سرمایه گذاری روی بیت کوین می روند. در یک نگاه کلی می توان انواع سرمایه گذاری ها را به سه دسته کوتاه مدت، بلند مدت و میان مدت تقسیم کرد. وقتی به نمودار قیمت بیت کوین و نوسانات آن دقت می کنیم می توانیم به وضوح ببینیم که در کوتاه مدت، قیمت بیت کوین نوسان بسیار زیادی دارد. به شکلی که وقتی به نمودار با تایم فریم روزانه یا هفتگی نگاه می کنیم، تغییرات شدیدی به چشم می آید و همین خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین را افزایش می دهد.

وقتی تغییرات بیت کوین را در بازه های زمانی (تایم فریم های) ماهانه مشاهده کنید، ثبات بیشتری به چشم میخورد و حتی می توان گفت که نمودار قیمت بیت کوین در چنین شرایطی از منطق تحلیل تکنیکال و الگوهای آن پیروی می کند. در چنین شرایطی سرمایه گذاری میان مدت می تواند یکی از راهکارهای مناسب برای شما باشد. اما این کار نیز پیچیدگی های خود را دارد و عدم آشنایی با رفتار بازار ارز دیجیتال و به خصوص بیت کوین باعث می شود تا زمان نامناسبی را برای ورود به بازار انتخاب کنید.

 

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین خوب است؟

بررسی های انجام شده توسط تحلیلگران برتر دنیای ارزهای دیجیتال نشان دهنده این است که بیت کوین و به تبعیت از آن سایر انواع ارزهای دیجیتال، در بازه های زمانی مختلف می توانند رفتاری متفاوت داشته باشند. به عنوان مثال در یک پیمایش آماری مشاهده شد که قیمت بیت کوین در بازه زمانی 6 ماهه حدود 50 درصد کاهش داشته، اما در بازه زمانی یک ساله شاهد 50 درصد افزایش قیمت آن بوده ایم.

البته وقتی نمودار بیت کوین را از روز اول فعالیت تا امروز نیز مشاهده کنید، متوجه رشد بالای این ارز در طولانی مدت خواهید شد.پس می توان گفت برای افراد مبتدی یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری روی بیت کوین، داشتن دید بلند مدت به این کار است. البته این نکته مهم را نیز فراموش نکنید که سرمایه گذاری همواره با ریسک همراه است. در این زمینه وظیفه اصلی شما آشنایی با ریسک های موجود در کار و رساندن آن ها به حداقل است.

 

شناخت مفاهیم پایه برای سرمایه گذاری روی بیت کوین

هر بازار دارای دنیای خاص خود است که شناخت اصطلاحات باعث می شود بتوانید با این زبان بهتر ارتباط برقرار کنید. بازار ارز اصطلاحاتی مانند صرافی ارز دیجیتال، کارمزد، کیف پول، قیمت بیت کوین و… است که آشنایی با آنها برای سرمایه گذاران در این عرصه ضروری است و به همین دلیل در ادامه توضیحات بیشتری در خصوص آنها خواهیم داد.

تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال

افرادی که قصد خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در این زمینه را دارند، حتما باید با تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال بیشتر آشنا شوند. داشتن آگاهی در این زمینه می تواند مثل چراغی باشد که مسیر شما را روشن می کند. تجربه نشان داده معمولا افرادی که بدون تحلیل اقدام به سرمایه گذاری می کنند، به احتمال زیاد با ضرر مواجه خواهند شد. امروزه سایت ها و برنامه های آموزشی مختلف برای درک بهتر تحلیل بنیادی (فاندامنتل) و تحلیل تکنیکال آموزش های مفیدی را در اختیار شما قرار می دهند که می توانید از آنها استفاده کنید. اما در ادامه این دو نوع تحلیل را به شکل خلاصه خدمت شما معرفی خواهیم کرد:

● تحلیل بنیادی

در این نمونه از تحلیل شما باید به دنبال اطلاعات پایه در خصوص ارز دیجیتال مورد نظر خود (مانند بیت کوین) باشید. پارامترهای مختلفی مانند اخبار و اطلاعات جدید در مورد بیت کوین، حجم کل یا بزرگی بازار بیت کوین، وایت پیپر و… اطلاعات بنیادی هستند که به تحلیل فاندامنتال صحیح کمک می کنند.

● تحلیل تکنیکال

در این نوع تحلیل از ابزارهای مختلف برای مشاهده و تحلیل نمودار قیمت بیت کوین استفاده می کنید. استفاده از تحلیل تکنیکال در اصل به این معناست که شما با توجه به اتفاقات گذشته یک ارز دیجیتال، سعی می کنید تا آینده آن را پیش بینی کنید. چرا که یک نمودار همواره گذشته خود را به نحوی تکرار خواهد کرد.

 

آشنایی با کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال

افرادی که به دنبال سرمایه گذاری روی بیت کوین یا سایر انواع ارز دیجیتال هستند باید به فکر روشی امن و درست برای نگهداری دارایی خود باشند. بسیاری از مبتدیان در عرصه سرمایه گذاری روی بیت کوین ممکن است آشنایی کافی با کیف پول نداشته باشند و به این صورت نتوانند تصمیمات درستی بگیرند. به طور کلی می توان انواع مختلف کیف پول ارز دیجیتال را به دو دسته کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های نرم افزاری تقسیم کرد.

 

● کیف پول سخت افزاری

این نمونه از کیف پول که با نام کیف پول فیزیکی نیز شناخته می شود از نظر امنیت در رتبه خوبی قرار می گیرند. اما برای استفاده از آنها ملزم به پرداخت هزینه هایی خواهید بود. در ضمن از سوی دیگر باید در نظر داشته باشید که این نمونه از کیف پول بیشتر برای افرادی گزینه خوبی خواهد بود که قصد نگهداری بیت کوین برای طولانی مدت را دارند. همچنین برای افراد با دارایی زیاد، این کیف پول ارز دیجیتال گزینه های خوبی خواهند بود.

 

● کیف پول نرم افزاری

این روزها نمونه های مختلفی از کیف پول های نرم افزاری مورد استفاده از همگان قرار می گیرند و هر کدام از آنها صرفا می توانند از انواع خاصی از ارزهای دیجیتال پشتیبانی کنند. از نظر امنیتی این نمونه کیف پول هم گزینه های خوبی هستند، ولی نسبت به نمونه های فیزیکی قطعا در رتبه دوم قرار می گیرند. دسترسی به دارایی از روی این کیف پول ها بسیار ساده تر است و در کمترین زمان انجام می شود.

 

نکات مهم در مورد کیف پول برای مبتدیان سرمایه گذاری روی بیت کوین

افرادی که قصد سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال بیت کوین را دارند، قبل از انتخاب کیف پول مورد نظر خود باید نکات مهمی را در نظر داشته باشند. در ادامه این نکات را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

● کلمات بازیابی کیف پول را حتما به یاد داشته باشید

انواع کیف پول دارای سیستم خاصی برای بازیابی اطلاعات خود هستند. سیستم کد گذاری کلمه ای که از 12 یا 24 کلمه ساخته شده به شما اجازه می دهد توانایی بازیابی اطلاعات خود را به صورت ایمن داشته باشید. فراموش کردن این کد بازیابی باعث از دست رفتن کل دارایی شما روی کیف پول خواهد شد. جالب است بدانید که تا الان بیشتر از 4.5 میلیون بیت کوین به دلیل فراموش کردن کد بازیابی کیف پول از دسترس خارج شده اند.

 

● به نوع کیف پول خود دقت کنید

افراد مبتدی باید بدانند که سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال فقط به بیت کوین محدود نخواهد شد. از همین رو بهتر است قبل از انتخاب و خرید کیف پول به این موضوع توجه داشته باشند که کیف پول مورد نظر از کدام ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کند.

● به یاد داشته باشید که هر کسی که کلید های خصوصی و عمومی یا کلمات بازیابی تعریف شده برای کیف پول را در اختیار داشته باشد، یعنی دارایی ارز دیجیتال شما را نیز در اختیار دارد. پس باید به خوبی از این اطلاعات مراقبت کنید.

 

چطور بیت کوین بخریم؟

وقتی اطلاعات کافی در مورد تحلیل بنیادی، تحلیل تکنیکال، کیف پول بیت کوین و… به دست آوردید، نوبت به آن میرسد که در زمان مناسب نسبت به خرید بیت کوین اقدام کنید. از آنجایی که قیمت بیت کوین به صورت لحظه ای در حال تغییر است، خرید در زمان مناسب و درست اهمیت بسیار زیادی دارد و تعلل در این زمینه می تواند باعث ضرر شود.

وقتی برای ما ایرانیان صحبت از خرید بیت کوین یا سایر ارزها به میان می آید، همواره دشواری هایی بر سر راه است که باید به فکری برای دور زدن آنها باشیم.در حال حاضر در ایران چندین صرافی ارز دیجیتال فعالیت دارند که به عنوان واسطه کار می کنند و ایرانیان تنها از طریق آنها قادر به خرید خواهند بود. هر کدام از این صرافی ها سعی می کنند تا بهترین خدمات را در راستای فروش بیت کوین در ایران ارائه دهند. قیمت بیت کوین در صرافی های ارز دیجیتال خارجی با صرافی های ایرانی برابر است و به این صورت با پرداخت ریالی امکان خرید بیت کوین برای شما وجود خواهد داشت. البته موضوع کارمزد صرافی ارز دیجیتال نیز مسئله ای مهم است که بدون توجه به آن نمی توانید فعالیت مناسبی در این زمینه داشته باشید.

 

روش های سرمایه گذاری در بیت کوین

تنها روش سرمایه گذاری روی بیت کوین که در صرافی های ایرانی می توانید سراغ آن بروید به این صورت است که ابتدا مبلغ خاصی بیت کوین را خریداری کرده و برای مدتی صبر می کنید تا قیمت آن افزایش یابد. این روش ساده سرمایه گذاری را در بازار ارزهای دیجیتال با نام معامله اسپات می شناسند. این روش سرمایه گذاری برای افراد مبتدی بسیار ساده و کم خطر خواهد بود.

اما ممکن است در زمان سرمایه گذاری سود های بیشتر بازار فیوچرز آن ها را تحریک کنند تا سرمایه خود را به آن سمت ببرند.در نظر داشته باشید که سرمایه گذاری در بازار فیوچرز و با استفاده از اهرم ها و سایر امکانات؛ نیاز به تخصص و دانش بالایی دارد. در بسیاری از موارد دیده شده که افراد بدون آگاهی به این بازار قدم می گذارند و در نتیجه با ضررهای سنگینی مواجه خواهند شد. پس در ابتدای کار روش ایمن را انتخاب کنید و وقتی تجربه کافی به دست آورید سراغ روش های دیگر بروید.

 

وضعیت صرافی ارز دیجیتال خارجی

کارمزد خرید بیت کوین از صرافی های داخلی معمولا بسیار بالاتر است و به همین دلیل افراد تصمیم به استفاده از خدمات صرافی ارز دیجیتال خارجی مانند بایننس، کوکوین و… بروند. اما نباید فراموش کنید که بسیاری از این صرافی های خارجی به دلیل تحریم ها با ایران مشکلات زیادی دارند و به این صورت به کاربران ایرانی اجازه فعالیت نمی دهند. در چنین شرایطی استفاده از IP ثابت خارج از ایران برای متصل شدن به صرافی می تواند روش خوبی باشد. اما نباید فراموش کنید که صرافی های مختلف هم همیشه به دنبال این هستند که راه ورود كاربران از کشورهای غیر مجاز را ببندند. پیشنهاد ما به شما این است که حتما سراغ صرافی هایی بروید که کارمزد منطقی دارند و به خصوص اگر در این بازار مبتدی هستید، فعلا به صرافی های داخلی اکتفا کنید.

 

کدام صرافی داخلی برای خرید بیت کوین مناسب است؟

شرکت های زیادی به عنوان صرافی در زمینه فروش بیت کوین در ایران فعالیت دارند و همین باعث ایجاد رقابت شدیدی بین آنها شده است. همین رقابت باعث شده تا بسیاری به دنبال جلب توجه بیشتر مشتریان و سرمایه گذاران باشند. اما وقتی شما آگاهی کافی در خصوص انواع ارزهای دیجیتال داشته باشید، دیگر هیچ ترفند تبلیغاتی نمی تواند شما را فریب دهد. به عنوان مثال وقتی یک صرافی ارز دیجیتال ادعا می کند که می تواند بیت کوین ارزان در اختیار شما قرار دهد قیمت بیت کوین آنها کمتر است، باید متوجه شوید که این حرفها ادعاهای بی پایه و اساس هستند.

یک صرافی ارز دیجیتال مناسب ایرانی باید تمامی مجوزهای فعالیتی لازم را داشته باشد و اجازه دهد افراد خریدهای خود را با کارمزد های مناسب انجام دهند. داشتن پشتیبانی مناسب یکی دیگر از پارامترهای مهمی است که باعث می شود بتوانیم راحت تر به یک صرافی ارز دیجیتال داخلی اعتماد کنیم. این شرکت ها باید دارای سیستم پشتیبانی در 7 روز هفته و به صورت 24 ساعته باشند تا به این صورت امکان انجام معاملات و خرید و فروش برای شما فراهم باشد. در ضمن بهتر است روش های معمول کلاهبرداران برای فریب افراد فعال در عرصه ارز دیجیتال را بشناسید تا از آنها در امان باشید.

 

خطرات سرمایه گذاری در بیت کوین

ضرر، روی دیگرِ سود در سرمایه گذاری است. پس به این صورت می توان گفت که اولین و مهمترین خطری که در زمان خرید بیت کوین و سرمایه گذاری شما را تهدید می کند، ضرر کردن است. قبلا هم گفتیم که بهتر است قبل از شروع سرمایه گذاری آموزش های لازم در این زمینه را ببینید تا احتمال ضرر را کاهش دهید.بازار مالی جدید ارزهای دیجیتال دارای روش های کلاهبرداری خاص خود است و هکر ها و افراد سودجو همیشه در کمین سرمایه گذاران و به خصوص افراد مبتدی و بی تجربه هستند.

پس بهتر است همواره قبل از انجام اقدامات مختلف برای خرید و فروش بیت کوین، با افرادی که تخصص و تجربه بیشتری از شما دارند مشورت کنید. همچنین این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که: “هر پیشنهادی که بیش از حد خوب بود، ممکن است فریبنده باشد.”فعالیت در بازار بیت کوین نیازمند اطلاعات به روز و مناسب است. داشتن این اطلاعات علاوه بر این که احتمال بروز خطرات مختلف را کاهش می دهد، باعث می شود تا موقعیت های سودآور بیشتری در دسترس داشته باشید. پس همیشه زمان خاصی را به آموزش دیدن و افزایش اطلاعات خود اختصاص دهید تا به این صورت از خطرات عمده در این بازار در امان باشید.

 

سخن نهایی

امیدواریم افراد مبتدی که قصد سرمایه گذاری روی بیت کوین را دارند با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی به دست آورده باشند. متخصصین ما در افرا تتر این امکان را برای شما فراهم آورده اند که بتوانید با خیال راحت و به شکل کاملا ایمن خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را انجام دهید. در پایان نیز پیشنهاد می کنیم که برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص سرمایه گذاری روی بیت کوین یا سایر ارزها با متخصصین ما در سایت افراتتر تماس بگیرید. ما همواره تلاش می کنیم که موقعیت های مناسبی در اختیار مشتریان خود قرار دهیم و آن ها را برای رسیدن به سود بیشتر راهنمایی کنیم.

 

سوالات متداول

 

آیا سرمایه گذاری روی بیت کوین برای مبتدیان خطرناک است؟

سرمایه گذاری در هر زمینه ای با خطرات مختلف همراه است. اما با انجام انتخاب های درست و عاقلانه می توانید احتمال بروز مشکلات گوناگون را کاهش دهید و به سود برسید.

مبتدیان در بازار بیت کوین چه مواردی را برای سرمایه گذاری باید در نظر داشته باشند؟

آشنایی با تحلیل فاندامنتال، یادگیری تحلیل تکنیکال، شناخت خطرات و تهدیدها، مشورت با افراد حرفه ای و کسب اطلاعات به روز در این زمینه از پیش نیاز های سرمایه گذاری در بیت کوین هستند.

چه خطراتی افراد تازه کار در زمینه سرمایه گذاری روی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال را تهدید میکند؟

از دست رفتن سرمایه، درگیر شدن با سایت های کلاهبردار یا پانزی، غفلت و فراموش کردن کد های بازیابی و… تنها بخشی از خطراتی هستند که ممکن است سرمایه شما را تهدید کنند.

چطور سرمایه گذاری درستی روی بیت کوین داشته باشیم؟

سرمایه گذاری بلند مدت می تواند گزینه کم ریسک تری برای شما باشد. همچنین سراغ صرافی ارز دیجیتال معتبر و مطمئن بروید تا به این صورت با مشکلات مختلف مواجه نشوید.

برای خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال در ایران از کجا اقدام کنیم؟

مجموعه افرا تتر مزایای زیادی را در اختیار سرمایه گذاران در زمینه بیت کوین یا سایر انواع ارز دیجیتال می گذارد و دارای سیستم پشتیبانی مطمئن و مناسب است که شما را به خوبی راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.