اشتباهات متداول تازه کارها در تحلیل تکنیکال

اشتباهات متداول تازه کارها در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال برای افرادی که در این عرصه فعالیت می کنند، موضوع بسیار مهمی است. تحلیل تکنیکال شامل راهکارها و روشهایی است که به شما اجازه می دهد با انجام بررسی های دقیق روی قیمت ارز دیجیتال مورد نظر خود، روند سرمایه گذاری یا معامله را به شکلی طی کنید که از ضررهای سنگین جلوگیری کرده باشید و در نهایت به سود برسید.

اشتباه های رایج در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال مجموعه برداشت های غلط و تصمیم گیری های نادرستی هستند که معامله گران بهتر است آنها را بشناسند. تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال تفاوت مختصری با روند تحلیل تکنیکال در سایر بازارهای مالی دارد. از همین رو در ادامه ما اشتباهات متداول تازه کارها در تحلیل تکنیکال را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

منظور از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چیست؟

در بسیاری از موارد ممکن است با محتواهایی به عنوان آموزش تحلیل تکنیکال یا یادگیری تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از صفر تا صد رو به رو شوید. قبل از همه چیز باید بدانید که منظور از تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال، مجموعه روش ها و ترفندهایی است که به معامله گران اجازه می دهد از روند نوسانات قیمت درک بهتری پیدا کنند. تازه کارها معمولا بیشتر از بقیه افراد در زمان بررسی نمودار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال دچار اشتباه می شوند. در صورتی که این افراد نسبت به اشتباهات خود آگاه نباشند قطعاً در زمان خرید بیت کوین، اتریوم یا سایر رمز ارزها از صرافی ارز دیجیتال به مشکل بر می خورند.

نکته اساسی در این زمینه آن است که امکان بروز اشتباه برای همه تحلیلگران بازار سرمایه وجود دارد. از همین رو بعد از انجام تحلیل های اشتباه نباید به خود سخت بگیرید و بهتر است سعی کنید با یادگیری نقاط ضعف خود، آنها را برطرف نمایید.

 

 

آشنایی با اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

روند تحلیل تکنیکال برای ارز های دیجیتال با سایر بازارهای مالی تفاوت بسیاری دارد. پس معامله گران حتماً باید قبل از شروع به خرید ارز دیجیتال و فعالیت در این عرصه، با قوانین و اصطلاحات مورد استفاده در بازار ارز های دیجیتال بهتر آشنا شوند. به عنوان مثال آشنایی با بلاک چین، NFT، هولد کردن، ترید کردن و … می تواند به شما در درک بهتر مسائل کمک شایانی کند.

بعد از آن نوبت به آموزش گام به گام سرمایه گذاری در ارز دیجیتال می رسد. برای یادگیری تحلیل تکنیکال شما باید سراغ افراد حرفه ای و معتبر در این زمینه بروید تا اطلاعات درست و قابل اطمینانی در خصوص سرمایه گذاری بدست آورید.

مواردی که در بخش های بعدی بررسی خواهیم کرد اشتباهات رایجی هستند که بعد از آموزش تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، باید حتماً با آنها آشنا شوید.

اشتباهات متداول تازه کارها در تحلیل تکنیکال

 

 • تقلید از بقیه معامله گران یا تریدرها در زمان تحلیل تکنیکال

مسلم است که بررسی روند انجام معامله توسط تریدرهای حرفه ای می تواند اطلاعات مناسبی را در اختیار ما قرار دهد. اما فراموش نکنید که نباید از تمامی روش های آنها به صورت دقیق الگوبرداری کنید و تقلید کورکورانه نتایج منفی زیادی را در پی خواهد داشت. پیشنهاد ما برای تریدرهای مبتدیان این است که حتماً نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بهتر بشناسند و با توجه به آنها به فعالیت بپردازند.

مجله ها و منابع مختلف که با تریدر های حرفه ای مصاحبه می کنند همواره این موضوع را به افراد مبتدی یادآوری می کنند: «هر شخص برای انجام معاملات خود استراتژی خاصی دارد و نمی توان به صورت کورکورانه از استراتژی سایر افراد تقلید کرد.» به عبارت دیگر استراتژی ترید کردن مورد مهمی است که باعث ایجاد تمایز بین معامله گران مختلف می شود. به همین دلیل وقتی فردی کورکورانه سراغ تقلید از یک استراتژی خاص برای تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال می رود، به احتمال زیاد با شکست مواجه خواهد شد.

برای جلوگیری از بروز این مشکل باید اطلاعات خود در زمینه آموزش تحلیل تکنیکال را افزایش دهید و با روش های مختلف معامله گری آشنا شوید. بعد از آن میتوانید با خیال راحت از بین روش های گوناگون، استراتژی خاصی که با شخصیت و روند معامله شما سازگار است را پیدا کرده و از آن استفاده کنید.

 

 • اطمینان صد در صد به نتایج تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال

بسیاری تصور می کنند که انجام تحلیل تکنیکال و رسیدن به نتایج مختلفی از این طریق، می تواند از بدیهیات بازار ارز دیجیتال خبر دهد. بهتر است از همین ابتدا تصور غلط خود در این زمینه را کنار بگذارید. اشتباه رایج معامله گران (تریدر ها) در تحلیل تکنیکال این است که فراموش می کنند روند تحلیل تکنیکال با تکیه بر احتمالات کار میکند. پس به این صورت هیچ تضمینی برای این که قیمت یک ارز دیجیتال با توجه به تحلیل های ما تغییر کند وجود نخواهد داشت.

از سوی دیگر بازار ارز دیجیتال دارای دامنه نوسانات بسیار بالاتری نسبت به سایر بازارهای سرمایه گذاری است. در نتیجه وجود این نوسانات که به دلایل مختلفی به وجود می آیند، این بازار را با عدم قطعیت بالایی روبرو می کند که بخش جدا نشدنی از تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال خواهد بود.

 

 • عدم اطلاع از شرایط بحرانی در بازار ارز های دیجیتال

به وجود آمدن شرایط بحرانی در بازار ارز های دیجیتال بسیار معمول است و نسبت به سایر بازارهای مالی بیشتر دیده می شود. در زمان بروز این بحران ها بررسی نمودار تحلیل تکنیکال به صورت دقیق و حرفه ای نیز نمی تواند پاسخگو باشد. فعالین حرفه ای در بازار ارز دیجیتال این بحران ها را با نام قوی سیاه میشناسند و سعی بر پیش بینی کردن آنها دارند. روند نوسانات قیمت در بازار ارز های دیجیتال معمولاً بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. از همین رو وقتی یکی از این دو پارامتر وضعیت نابسامانی پیدا کند، شاهد بروز بحران خواهیم بود.

برای جلوگیری از ضرر هنگفت در شرایط بحران، افراد تازه کار در زمینه تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال باید بدانند رفتار نمودار تحلیل تکنیکال متفاوت است و با بازارهای معمولی مانند بورس یکسان نیست.

 

 

همچنین بخوانید: هولد یا ترید؛ کدام استراتژی بهتری است؟

 

 

 • لجبازی بی دلیل و اصرار بر روش های اشتباه

نه تنها در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال بلکه در تمامی بازارها، معامله گرانی موفق خواهند شد که از تغییر نمی ترسند. متاسفانه بسیاری از افراد تازه کار در عرصه خرید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این زمینه اشتباهات و تصورات غلط خود را قبول نمی کنند. زمانی که بحث سود و زیان در میان باشد قطعاً لجبازی حرکتی احمقانه است. رفتار نمودار تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال همواره در حال تغییر است و تریدر باید بتواند با این تغییرات سازگار شود. در بسیاری از موارد می بینیم حتی افرادی که تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از صفر تا صد را آموزش دیده اند، نمی توانند غرور و لجبازی خود را کنار بگذارند.

هر تریدر علاوه بر این که باید آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را جدی بگیرد، نباید از احتمال خطا غافل شود. تحلیلگران حرفه ای در بازار سرمایه همواره احتمال اینکه تحلیل های آنها اشتباه باشد را مد نظر قرار می دهند. به همین دلیل در صورت ضرر کردن در یک معامله، می توانند رفتار خود را مورد بررسی قرار داده و اشتباهات خود را پیدا کنند.

 

 • انجام معاملات کینه ورزانه!

یکی از اشتباه های رایج در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال این است که بعد از انجام یک معامله ناموفق، برای جبران ضرر دوباره معامله کنید. قطعاً چنین تصمیمی از روی احساسات برخاسته و به هیچ عنوان منطقی نیست. در نتیجه می تواند منجر به ضرر دادن پیاپی شود. بسیاری به این کار انتقام گرفتن از بازار می گویند و آن را اشتباهی بزرگ می دانند. معمولاً بیشتر معامله گران وقتی روند کارشان خوب پیش می رود یا ضررهای کمی را متحمل می شوند، می تواند آرامش خود را حفظ کنند. در چنین شرایطی با خیال راحت تصمیم های بهتری هم می گیرند.

اگر اشتباهی در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال رخ داده بود یا به هر دلیلی پیش بینی شما درست نبود، آیا می توانید آرامش خود را حفظ کنید و طبق استراتژی پیش بروید؟ بهتر است قبل از پاسخ دادن به این سوال کمی صبر داشته باشید، چرا که در عمل رفتار شما می تواند متفاوت باشد. عبارت تجزیه و تحلیل به فعالیتی منطقی گفته می شود که در آن احساسات شخصی شما هیچ دخالتی ندارند. حال انتقام گرفتن از بازار مسئله کاملاً احساسی است و قطعاً نتایج منفی زیادی را در پی خواهد داشت.

پس این نکته بسیار مهم را فراموش نکنید که اگر بعد ضرر هنگفت در یک معامله، سراغ معامله بعدی بروید؛ ضرر بیشتری را متحمل خواهید شد. باخت های سنگین قطعاً از نظر روانی روی تحلیلگران تاثیر زیادی می گذارند. به همین دلیل پیشنهاد می شود بعد از آنکه به هر دلیل معامله ای ناموفق داشتید، ترید را کنار گذاشته و کمی استراحت کنید تا مجدداً آرامش خود را به دست بیاورید.

 

 • انجام معامله بیش از حد در طول روز

یکی از اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال این است که همواره خود را ملزم به انجام معاملات بدانید. متاسفانه بسیاری از تریدرهای تازه کار تصور می کنند که باید همیشه در حال خرید و فروش ارز دیجیتال باشند. پس بهتر است با این حقیقت روبرو شوید که منظور از ترید آن نیست که مدام ارزهای دیجیتال مختلف را خرید و فروش کنید. تجزیه و تحلیل وضعیت بازار و آشنا شدن هرچه بیشتر با رفتار آن، قطعاً باعث می شود که زمان مناسب برای خرید ارز دیجیتال و فروش آن را پیدا کنید.

 

به گفته جس لیورمور: «سود با معامله زیاد به دست نمی آید، بلکه سودهای کلان با صبر کافی امکان پذیر خواهند بود.»

 

برای اینکه از بروز چنین اشتباه جلوگیری کنید باید بتوانید به خود بقبولانید که لازم نیست همیشه در حال ترید کردن باشید. بلکه بیشتر اوقات نیاز است که صبر کنید و به دنبال موقعیت مناسبی بگردید. موقعیت معامله مناسب و سودآور، با صبر کردن صبر کردن به دست می آید و تعداد معاملات در روز هیچ تاثیری مثبتی نخواهد داشت.

جالب است بدانید برخی از تریدرهای حرفه ای فقط سه نوبت در سال معامله می کنند و کل سود مورد نظر خود را از تعیین فعالیت های مختصر به دست می آورند. ناگفته نماند که همین افراد ۳۶۲ روز از سال خود را در حال صبر کردن و تجزیه و تحلیل هستند.

 

 • تازه کارها از ضرر دادن جلوگیری نمی کنند.

اولین و مهمترین قانون برای خرید ارز دیجیتال و فعالیت در این عرصه، به صورت بسیار ساده آن است که ضرر نکنید. البته سود و ضرر دو روی یک سکه اند و هیچ گاه نمی توان به صورت صد در صد از متضرر شدن جلوگیری کرد. اما با داشتن رویکرد درست و استراتژی صحیح تریدر ها می توانند ضرر خود را به حداقل برسانند. شاید در نگاه اول این مسئله به چشم بسیاری از شما خوانندگان ساده برسد، اما نباید فراموش کنید که به دلایل مختلف تریدرهای مبتدی خود را در مسیر باخت های پیاپی قرار می دهند.

گاهی ممکن است از این موضوع آگاه نباشند و ناگهان ببینند که درصد زیادی از سرمایه خود را باخته اند. داشتن تجربه در خصوص روند خرید ارز دیجیتال و انجام تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به صورت صحیح و حرفه ای می تواند از بروز این مسئله جلوگیری کند. بهتر است در همان مراحل اولیه روش های تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از صفر تا صد را آموزش ببینید و کاملاً بر روی این موضوع تسلط داشته باشید.

 

 

روش هایی برای جلوگیری از ضرر یا کاهش آن در بازارهای دیجیتال

این روزها انواع ابزار تحلیل تکنیکال بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و… در اختیار همگان قرار گرفته که با استفاده از آنها می توانید ریسک خود را مدیریت کنید. در ادامه روش هایی را برای جلوگیری از ضرر یا کاهش میزان آن بررسی خواهیم کرد.

 

 • ترید کردن در بازه های زمانی بالا

جالب است بدانید یکی از اشتباه های رایج در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال بین معامله گران این است که تصور می کنند همیشه باید معاملات خود را در تایم فریم های کوتاه انجام دهند. روند تنظیم عرضه و تقاضا که روی قیمت ارز دیجیتال تاثیر می گذارد. به همین دلیل در تایم فریم های پایین می بینیم که نوسانات قیمت بسیار بالا هستند و در نتیجه بیشتر غیر قابل پیش بینی خواهد بود. به همین دلیل اگر به دنبال روش هایی با ریسک پایین تر هستید بهتر است تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را بر اساس تایم فریم های بالاتر انجام دهید.

البته نباید چنین نتیجه گرفت که تمامی تریدر های روزانه ضرر می کنند، اما آن دسته از معامله گران که تجربه کافی ندارند قطعاً در انجام معاملات این چنین به مشکل بر خواهند خورد.

 

 

حتما بخوانید: اشتباهات رایج تازه کارها در دنیای ارزهای دیجیتال

 

 

 • استفاده از ابزار تعیین حد ضرر یا stop loss

شرکت های زیادی به عنوان صرافی رمز ارز فعالیت می کنند و هر کدام از آنها ابزارها و امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران خود می گذارند. یکی از این ابزارهای پرکاربرد که باعث می شود در زمان خرید ارز دیجیتال و ترید کردن کمتر ضرر کنید، stop loss یا تعیین حد ضرر برای معاملات است. قبلا به این موضوع اشاره کردیم که روند دلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال به دلایل مختلفی می تواند با خطا روبرو شود و در نتیجه احتمال ضرر همیشه وجود دارد.

اگر در زمان انجام تحلیل تکنیکال و معاملات، حد ضرر منطقی خود را به صورت دقیق محاسبه کنید؛ به بهترین نحو ریسک خود را مدیریت خواهد کرد. این روزها بسیاری از تریدرهای موفق بر این باورند که اگر یک معامله گر در زمان خرید بیت کوین یا سایر انواع ارز دیجیتال حد ضرر مناسب را تعیین نکند، قطعاً در طولانی مدت با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.

 

 • استفاده از شبیه ساز معامله ارز دیجیتال

یکی از ابزارهای بسیار مناسب چه می تواند گزینه بسیار خوبی برای افراد تازه کار در زمینه ارز دیجیتال باشد، حساب آزمایشی صرافی رمز ارز بایننس است. استفاده از حساب های آزمایشی به تریدر های اجازه می دهد تا بتوانند خود را برای فعالیت در بازار واقعی آماده کنند. از همین رو شما می توانید روش های مختلف را در پیش بگیرید و به این صورت استراتژی نهایی خود را بهتر بشناسید. این فضای در نظر گرفته شده برای تریدرها، testnet نامیده می شود.

روند نوسانات قیمت ارز های دیجیتال در این نسخه دمو کاملاً با شرایط واقعی یکسان بوده و در نتیجه مهارت ها و دانش خود را می توانید در این ابزار مورد آزمایش قرار دهید.

 

 

نگرش های غلط به تحلیل تکنیکال

تا اینجای کار در مواردی که به صورت مستقیم با بازار ارز دیجیتال در ارتباط بودند را مورد بررسی قرار دادیم. اما تحلیل تکنیکال به طور کلی یکی از روش های تحلیل انواع بازار سرمایه است. به همین دلیل در ادامه نگرش های کلی غلط که در خصوص تحلیل تکنیکال وجود دارد را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد:

 • استفاده از تحلیل تکنیکال صرفاً مخصوص تریدرهای کوچک است و معامله گران بزرگ از آن استفاده نمی کنند: بهتر است همین الان این تصور غلط را کنار بگذارید چرا که استفاده از روش های تحلیل تکنیکال از زمانهای بسیار دور و قبل از پیدایش کامپیوتر مرسوم بوده است. این روزها شرکت های بزرگ و حتی سازمان های دولتی از فن تحلیل تکنیکال استفاده می کنند.
 • تنها کاربرد تحلیل تکنیکال برای معامله های کوتاه مدت و نوسان گیری است: استفاده از تحلیل تکنیکال در تایم فریم های مختلف امکان پذیر است و این تصور اشتباه نیز بهتر است کنار گذاشته شود.
 • توجه به گذشته نمودار قیمت هیچ سرنخی از آینده به ما نمی دهد: این تصور اشتباهی است بهتر است کنار گذاشته شود چرا که نمودار قیمت ارز دیجیتال در زمان فعلی بر روی گذشته خود استوار است و به اشکال مختلفی می تواند آن را تکرار کند.
 • استفاده از ابزارهای آماده ای که برای تحلیل تکنیکال در اختیار عموم قرار گرفته است، راه ساده و بی دردسر کسب درآمد خواهد بود: هرگاه صحبت از ابزارهای تحلیل تکنیکال تضمینی به گوشتان رسید بهتر است محتاط عمل کنید. تحلیل تکنیکال صرفاً یک ابزار نیست بلکه فن و دانشی است که باید آن را آموزش ببینید.
 • تمامی ابزارهای تحلیل تکنیکال قابل استفاده در همه بازارهای مالی هستند: به هیچ عنوان این طور نیست و روش های تحلیل تکنیکال و استفاده از ابزارهای گوناگون در بازارهای مالی مختلف تغییر می کنند.

 

 

اشتباهات رایج در زمان یادگیری تحلیل تکنیکال

اینکه آموزش تحلیل تکنیکال برای شما چگونه طی شده باشد تاثیر زیادی بر روی معامله های آینده خواهد داشت. مراحل یادگیری تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال از صفر تا صد باید از طریق منابع معتبر طی شود. امروزه تبلیغات زیادی در خصوص معتبرترین روش های آموزش تحلیل تکنیکال دیده می شود و سعی بر جلب توجه شما دارند. اما بهتر است از همان قدم اول متد آموزشی استاندارد و درستی را در پیش بگیرید و آموزش گام به گام تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال را طی کنید تا در نهایت به یک تریدر موفق تبدیل شوید.

در بسیاری از سایت ها یا شبکه های اجتماعی ممکن است افرادی که ادعا کنند که می توانند در دوره های آموزشی کوتاه کل مفاهیم مربوط به تحلیل تکنیکال را به شما آموزش دهند. به عنوان مثال یک دوره کوتاه ۲۰ ساعته به هیچ عنوان روش تضمین شده و مناسبی را در اختیار شما قرار نخواهد داد. همچنین دست از یادگیری بر ندارید، چرا که یک تریدر حرفه ای و مسلط به تحلیل تکنیکال، کسی است که در عمل ۱۰۰ معامله موفق انجام داده باشد.

از سوی دیگر بهتر است بدانید که تحلیل تکنیکال یک ورد جادویی برای ثروتمند شدن نیست. پس انتظار نداشته باشید که بعد از یادگیری تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال، به سرعت ثروتمند شوید. پس نتیجه می گیریم که در این مسیر باید صبور باشید، همواره به یادگیری اهمیت بدهید و انتظارات خود را منطقی تنظیم کنید.

 

 

سخن نهایی

استفاده از شبکه های اجتماعی امروزه به تریدرهای حرفه ای اجازه می دهد تا تجربیات و به خصوص اشتباهات خود را با یکدیگر در میان بگذارند. همچنین کسب اطلاعات به روز در خصوص بازار رمز ارزها قطعاً دیدگاه بهتری را برای انجام تحلیل تکنیکال در اختیار شما قرار می دهد. اشتباهات رایج تحلیل تکنیکال در ارز دیجیتال که در این مطلب به آنها پرداختیم، ممکن است برای همه به وجود بیایند. از همین رو بهتر است با خود صادق باشید و رفتار خود برای خرید ارز دیجیتال و انجام معاملات را به صورت شفاف مورد بررسی قرار دهید.

متخصصین صرافی ارز دیجیتال افراتتر روش ایمن و مناسبی را برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند اتریوم و تتر در اختیار کاربران گذاشته اند. برای شروع فعالیت در عرصه ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این زمینه می توانید با متخصصین ما تماس بگیرید و مشاوره های لازم را دریافت نمایید.

 

سوالات متداول

 

تریدر ها دچار چه اشتباهاتی می شوند؟

تریدرها بسته به شرایط خود معمولاً دچار اشتباهات گوناگون می شوند که متداولترین آنها را در این مطلب می توانید مطالعه کنید.

اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال کدامند؟

در این مطلب ما تمامی اشتباهات رایج در تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال را بررسی کرده و درخواست آنها توضیحات لازم را داده ایم.

چطور در تحلیل تکنیکال اشتباه نکنیم؟

معمولاً تریدرها اشتباهات متداولی را مرتکب می شوند که بهترین راه برای جلوگیری از بروز آنها، شناخت این موارد خواهد بود.

بهترین روش انجام تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال چگونه است؟

برای انجام تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال باید ابتدا زمان کافی برای آموزش دیدن را اختصاص دهید. بعد از آن پلتفرم های آزمایشی می توانند گزینه های خوبی باشند تا مهارت خود در این زمینه را محک بزنید.

تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال چه اطلاعاتی به ما می دهد؟

هدف از انجام تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال آن است که بتوانیم قیمت یک رمز ارز را به صورت تقریبی و با دقت بالا پیش بینی کنیم. اینگونه زمان درست برای خرید ارز دیجیتال و فروش آن را به صورت تقریبی در اختیار خواهیم داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.