اشتباهات متداول تازه کارها در دنیای ارزهای دیجیتال

اشتباهات متداول تازه کارها در دنیای ارزهای دیجیتال

پیشرفت روز افزون دنیای ارزهای دیجیتال باعث شده تا بسیاری سرمایه گذاری در این عرصه را فرصت خوبی برای خود بدانند. اما هر گونه سرمایه گذاری ناآگاهانه و بدون انجام تحقیقات لازم قطعا به مشکل بر خواهد خورد. انجام تصمیم گیری های لحظه ای و احساسی در زمینه انجام معاملات ارز دیجیتال همیشه باعث می شود تا افراد بی تجربه در این زمینه در اوایل کار با شکست مواجه شوند. از سوی دیگر روند خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، ترون و… به همراه اصطلاحات مورد استفاده در این عرصه برای بسیاری جدید می باشند. از همین رو احتمال بروز اشتباهات گوناگون بوجود می آید. در ادامه این مطلب از سایت افراتتر اشتباهات متداول تازه کارها در دنیای ارزهای دیجیتال را با هم مورد بررسی قرار می دهیم.

 

خرید و فروش هیجانی

داشتن حوصله و قابلیت کنترل هیجان یکی از ویژگی هایی مهمی است که برای فعالیت در زمینه ارز دیجیتال به آن نیاز دارید. در بسیاری از موارد می بینم یک سیر صعودی کوتاه می تواند باعث شود تا کاربر به امید سود بیشتر سراغ خریداری ارز مورد نظر برود. همچنین در موارد دیگر فرد با دیدن اولین حرکت های نزولی اقدام به فروش ارز دیجیتال می کند. در چنین شرایطی که تصمیم شما صرفا بر پایه احساسات بوده است. استفاده از پارامتر حد ضرر یا Stop Loss به صورت اصولی باعث می شود تا بتوانید از ضرر بیشتر به شکل صحیح جلوگیری کنید.
ارزهای دیجیتال دارای ثبات پایین هستند و ریسک سرمایه گذاری در آنها بالاست، پس می توان گفت هیچ تضمینی برای ضرر نکردن وجود ندارد. اما افراد حرفه ای و آموزش دیده همواره می توانند با افزایش دانش و مهارت خود، میزان ضرر را به حداقل برسانند. اما انجام اقدامات نسنجیده و بدون برنامه ریزی در 90 درصد موارد به ضررهای بزرگ ختم می شوند و تکرار این اشتباهات قطعا باعث از دست رفتن سرمایه شما خواهد شد. در ضمن نگران بودن و چک کردن بیش از حد وضعیت نمودار قیمت بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال باعث افزایش میزان استرس شما خواهند شد.

 

ترس از جاماندن

در بسیاری از موارد میبینم که یک ارز دیجیتال روند صعودی خوبی را طی می کند و به این صورت بسیاری از افراد حرفه ای از این موضوع سود می برند. در همین حین افراد دیگری شاهد چنین روند خواهند بود و از این که خودشان سود نمی برند سرخورده خواهند شد. در نتیجه می بینم همین موضوع باعث می شود تا برای خرید ارز دیجیتال عجله کنند. این در صورتی است که وقتی بازار روند سعودی خود را طی کرده، احتمالا باید منتظر ریزش قیمت ها باشید.
متاسفانه می بینم که افراد مبتدی در چنین شرایط دوباره خود را در موقعیت مناسب برای انجام اشتباه بعدی قرار می دهند. یعنی زمانی که ارز دیجیتال مورد نظر بعد از خرید دچار ریزش قیمت شد، سریعا آن را می فروشند. در چنین شرایطی فروش هیجانی ارز خریداری شده باز هم یک انتخاب اشتباه است و باید مراقب باشید که تحت تاثیر رفتار بازار قرار نگیرید.

 

جدی نگرفتن نکات امنیتی

بسیاری از افراد مبتدی در دنیای ارزهای دیجیتال ممکن است اهمیت نکات امنیتی در خصوص انجام معاملات مختلف را جدی نگیرند. برای نگهداری از ارز دیجیتال باید سراغ کیف پول مناسب و معتبر بروید. انواع کیف پول آنلاین رایگان و کیف پول های سخت افزاری که باید آنها را خریداری کنید، دارای یک عبارت 12 یا 24 کلمه ای می باشند. استفاده از این کد باعث می شود تا به راحتی بتوانید اطلاعات و دارایی موجود روی کیف پول خود را بازیابی کنید. بسیاری از افرادی مبتدی ممکن است بدون توجه به مسائل امنیتی، حفاظت از این کد بازیابی را جدی نگیرند.
باید این مورد مهم را حتما بدانید که هر کس کد بازیابی کیف پول شما را در اختیار داشته باشد، به کل دارایی شما دسترسی دارد. علاوه بر این کلید خصوصی شما نیز یک کد خاص برای بازیابی کیف پول می باشد و باعث افزایش امنیت آن می شود. در ضمن فراموش کردن یا گم کردن کد بازیابی به معنای از دست رفتن دارایی ارز دیجیتال شما خواهد بود. جالب است بدانید تا امروز حدود 4.5 میلیون بیت کوین به دلیل از دست رفتن اطلاعات کیف پول از دسترس خارج شده اند.

 

ارسال ارز دیجیتال به آدرس های اشتباه

ارسال ارز دیجیتال به آدرس های اشتباه

روند ارسال ارز دیجیتال بسیار ساده است، اما کوچکترین اشتباه در این مراحل باعث از دست رفتن دارایی شما خواهد شد. تمامی تراکنش هایی که روی بلاکچین انجام می شود غیر قابل بازگشت خواهند بود. به همین دلیل هیچ مرجع قانونی یا شرکت خاصی خدمات لازم برای پیگیری واریزی های انجام شده به آدرس های اشتباه را انجام نمی دهد. استفاده از برچسب های آدرس باعث می شود تا روند دریافت ارز دیجیتال و واریزی آن برای شما بسیار ساده شود و احتمال بروز اشتباهات مختلف کاهش یابد. یکی دیگر از روش ها برای جلوگیری از بروز این مشکل، استفاده از تگ ها آدرس یا memo است. مطالب زیادی در خصوص نحوه واریزی و برداشت از کیف پول دیجیتال در فضای اینترنت موجود است که می توانید از آنها استفاده کنید یا از افراد متخصص در این زمینه راهنمایی بخواهید.

اشتباه های محاسباتی در زمان خرید

تصور های اشتباهی در زمینه خرید ارز دیجیتال وجود دارد که یکی از عمده ترین آنها مربوط به مقدار خرید ارز دیجیتال می باشد. به عنوان مثال بسیاری تصور می کنند که برای خرید ارز دیجیتال، باید هر واحد را به صورت جداگانه خریداری نمایید و امکان خرید کسری از یک واحد ارز برای شما وجود ندارد. شما می توانید انواع ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، ترون و… را حتی به صورت اعشاری نیز خریداری کنید. خرید بیت کوین به صورت 1 واحد نیاز به مبلغ بسیار سنگینی دارد که شاید این مبلغ بیشتر از کل سرمایه یک شخص باشد. به عنوان مثال ارز دیجیتال بیت کوین به 100 میلیون واحد ساتوشی تقسیم می شود و شما می توانید برای شروع اقدام به خرید مقداری ساتوشی کنید یا به عبارتی کسری از یک بیت کوین را خریداری کنید.

 

بررسی دائمی قیمت ارز دیجیتال

یکی از اشتباهات آسیب زننده و مهم افراد مبتدی در عرصه ارز دیجیتال این است که هر 5 دقیقه (یا شاید کمتر) نمودار قیمت ها را چک کرده و وضعیت آن را بررسی می کنند. دنبال کردن سود و ضرر شاید در اوایل کار خوشایند باشد، چرا که علاوه بر هیجان انگیز بودن، گاهی با احساس پیروزی همراه است. اما در بسیاری از موارد مشاهده شده است انجام این کار باعث افزایش میزان استرس شما خواهد شد. حال اگر قیمت ارز دیجیتال ناگهان به سمت بالا حرکت کند یا افت شدیدی داشته باشد، احتمال انجام تصمیم گیری های احساسی افزایش خواهد یافت. پیشنهاد متخصصین ما این است که اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت در زمینه ارز دیجیتال را دارید بهتر است نهایتاً به صورت هفتگی وضعیت قیمت ها را چک نمایید. البته این نکته مهم را نیز نباید فراموش کنید که افرادی که به عنوان تریدر بازار ارز دیجیتال فعالیت می کنند و نیاز به انجام معاملات در بازه های زمانی کوتاه مدت هستند، باید وضعیت قیمت ها را با دقت بیشتری پیگیری نمایند .

 

نوسانات بالایی بازار ارز دیجیتال

یکی از ویژگی های اصلی بازارهای ارز دیجیتال این است که میزان نوسان قیمت هر ارز مانند اتریوم یا بیت کوین و… بسیار بالاست و در نتیجه این پیش بینی برای سرمایه گذاران کمتر می شود. به عنوان مثال تغییرات بین ۵ تا ۱۰ درصد برای یک ارز دیجیتال کاملاً عادی هستند و هیچ جای تعجب ندارد. ناگهان مشاهده کنید که ارز دیجیتال مورد نظر شما فقط در طول چند روز بیشتر از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است. البته نباید فراموش کرد که افزایش قیمت های نوسانی نیز بسیار وجود دارند. به طور کلی می توان گفت که بازار ارز دیجیتال به هیچ عنوان بازاری ثابت نیست و همواره در حال تغییر است. وظیفه شما به عنوان یک سرمایه گذار این خواهد بود که خرید هایی با ریسک منطقی انجام دهید و بسته به اهداف خود این نوسانات را شناخته و از آن ها نترسید.

 

دانش خود را در زمینه ارز دیجیتال افزایش دهید

تفاوت عمده بازار ارز دیجیتال با بازارهای سنتی باعث شده تا بسیاری از افراد با روند سرمایه گذاری روی انواع ارز دیجیتال آشنایی کافی نداشته باشند. اما وقتی با اصطلاحات و سایر موارد مربوط به دنیای ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا می شوید خواهید دید که طرز کار این بازار را بهتر درک می کنید. می توان به این شکل موضوع را بررسی کرد که سرمایه گذاری در زمینه ارز دیجیتال مانند یک بازی است و داشتن اطلاعات بیشتر به آن معنی خواهد بود که شما قوانین بازی را بلدید.
این مورد مهم را به یاد داشته باشید که همواره اطلاعات جدیدی در این زمینه به وجود می آید و شما باید نسبت به آنها مطلع باشید. از سوی دیگر داشتن آشنایی کامل با اصطلاحات و جزئیات مربوط به سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال، اجازه می دهد تا تصمیم گیری های بهتری داشته باشید و افراد کلاهبردار نتوانند شما را فریب دهند. بخصوص افراد کلاهبردار سراغ آن دسته از سرمایه گذاران مبتدی که تازه وارد این عرصه شده اند می آیند و با ترفندهای مختلف ممکن است بتوانند آنها را فریب دهند.

 

مراقب کلاهبرداران در عرصه ارز دیجیتال باشید

کلاهبرداری در ارز دیجیتال
انباشته شدن ثروت زیاد در در بازار ارز دیجیتال باعث شده تا افراد سودجو و کلاهبردار به فکر روشی برای دسترسی به این سرمایه باشند. در نتیجه به وضوح می توانیم ببینیم که با استفاده از ابزارهای مختلف به دنبال غفلت های کاربران می گردند و به محض پیدا شدن موقعیت مناسب ضربه نهایی را خواهند زد. روش های مختلفی برای کلاهبرداری در دنیای ارز دیجیتال وجود دارد که برای جلوگیری از بروز آنها بهتر است هر کدام را به صورت جداگانه بشناسید. در ضمن هر پیشنهاد فوق العاده خوب در دنیای ارزهای دیجیتال به طور قطع نمی تواند واقعی باشد. در ادامه انواع روش های کلاهبرداری مرسوم در دنیای ارز دیجیتال را با هم مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

فریب ارز دیجیتال رایگان را نخورید

در بسیاری از موارد مشاهده می شود که کلاهبرداران پیشنهاد های وسوسه انگیز به کاربران عادی می دهند که به عنوان مثال اگر مبلغ خاصی از بیت کوین در اختیار آنها قرار دهند می توانند دارایی خود را دوبرابر کنند یا به عبارتی بیت کوین رایگان به دست می آورند. این روش کلاهبرداری معمولاً در شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف مانند تلگرام، توییتر، اینستاگرام، فیسبوک و… بیشتر دیده می شوند و به عنوان کلاهبرداری اهدایی نیز معروف هستند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی حتماً پیشنهادهای فوق العاده ای که به شما می شود را بسنجید. وقتی اطلاعات کافی در خصوص ارز دیجیتال و نحوه کار آن داشته باشید قطعاً وجود چنین پیشنهادهایی برای شما بی معنی خواهند شد و به سختی فریب خواهید خورد.

 

کلاهبرداری به روش سرمایه گذاری

در بسیاری از موارد می بینیم که افراد سودجو و کلاهبردار آن سراغ افراد تازه کار در دنیای ارزهای دیجیتال میروند تا پیشنهادی در خصوص یک سرمایه گذاری عالی در اختیارشان بگذارند. معمولاً در این پیشنهاد ها گفته می شود که این روش کسب درآمد ریسک پایینی دارد و سود بالایی را در اختیار شما می گذارد. اینفلوئنسرهای فعال در شبکه های اجتماعی و سلبریتی های رده چندم معمولاً تبلیغ کننده های انواع طرح های کلاهبرداری با استفاده از سرمایه گذاری هستند. اما طرح های سرمایه گذاری مناسب نیز در این میان وجود دارند. برای تشخیص طرح های سرمایه گذاری ارز دیجیتال تقلبی و فریبکار باید به دنبال این باشید که از جزئیات ارائه دهندگان این خدمات آگاه شوید. وجود اطلاعاتی مانند آدرس ایمیل، شماره تلفن و آدرس به شما کمک می کنند تا به طور کلی از واقعی بودن شرکت سرمایه گذاری مورد نظر خود مطمئن شوید. همچنین سایت های اعتبار سنجی گوناگونی به زبان های انگلیسی و فارسی وجود دارند که شما می توانید از افراد فعال در آنها در خصوص اعتبار طرح های مختلف سوال بپرسید.

 

آشنایی با کلاهبرداری عرضه اولیه سکه

طرح های عرضه اولیه سکه ICO در صورتی که با با پروژه های معتبر ارز دیجیتال در ارتباط باشند، می تواند سود خوبی را در اختیار شما قرار دهند. معمولاً این روش ها به عنوان طرح هایی هستند که طی آنها سرمایه مورد نیاز برای یک پروژه در ارتباط با ارز دیجیتال را جمع آوری می کنند. در چنین شرایطی صاحبان پروژه شما را قانع می کنند تا درنهایت از سکه هایی که در اختیارتان قرار می گیرد را خریداری کنید. در حالت قانونی و درست این روش سرمایه گذاری در عرصه ارز دیجیتال به وضوح می بینیم که بعد از مدتی ارز خریداری شده به قیمت مناسب می رسد و شما امکان خرید و فروش آن را خواهید داشت. اما در کلاهبرداری ها افراد سودجو بعد از به فروش رساندن ارز دیجیتال مورد نظر خود، ناگهان به طور کلی ناپدید می شوند و سرمایه شما را با خود می برند.
از آنجایی که روش ساده برای تشخیص این نمونه کلاهبرداری وجود ندارد و احتمال بروز آن بسیار بالاست. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم که به دنبال روش های مختلف اعتبارسنج وب سایت مورد نظر باشید و به هیچ عنوان عجولانه تصمیم نگیرید.

 

آشنایی با کلاهبرداری فیشینگ در دنیای ارز دیجیتال

فیشینگ یکی از روش های محبوب کلاهبرداران در سطح اینترنت است و به دنیای ارزهای دیجیتال محدود نخواهد شد. در این روش کلاهبرداری افراد سودجو و هکرها برای دسترسی به شبکه های اجتماعی یا حساب ایمیل افراد، اطلاعات شخصی آنها را ثبت و ضبط می کنند. وقتی صحبت از فیشینگ در دنیای ارز دیجیتال به میان می آید که هدف کلاهبرداران معمولاً این است که بتوانند به اطلاعات مربوط به کیف پول شما دسترسی پیدا کنند.

در بسیاری از موارد کلاهبرداری فیشینگ سراغ سایت های می روند که به محض وارد کردن اطلاعات خود در آنها، دسترسی به دارایی خود را به کلاهبردار داده اید. امروزه سایت های زیادی در زمینه معرفی سایت ها یا کلاهبرداران فعال در زمینه فیشینگ فعالیت می کنند. همچنین استفاده از تجربیات افراد متخصصی مراجعه به فرم های مختلف مربوط به ارز دیجیتال باعث می شود تا بتوانید با کمک دیگران سایت هایی که اقدام به فروش این می کنند را تشخیص دهید.

 

مشکل سوگیری واحد کامل در افراد مبتدی

مشکل سوگیری واحد کامل وقتی برای افراد فعال در زمینه ارز دیجیتال وجود می آید که یک شخص اعتماد و علاقه بیش از حدی به یک ارز دیجیتال خاص مانند بیت کوین داشته باشد. در بسیاری از موارد می بینیم که این افراد تمام تلاش خود را می کنند تا بتوانند یک واحد بیت کوین خریداری کنند. این در صورتی است که انجام چنین سرمایه گذاری هایی از امنیت و مزیت کافی برای شما برخوردار نخواهند بود. همیشه انتخاب های بهتری نیز وجود دارد یا امکان وجود داشتن آن ها می رود.

پس بهتر است بدون جهت گیری خاص و نشان دادن علاقه وافر به یک ارز دیجیتال، بیشتر بر روی امر سرمایه گذاری تمرکز کنیم و و همواره انتخاب های هوشمندانه و حساب شده ای داشته باشید. از سوی دیگر به گفته متخصصان وقتی شما کل سرمایه دیجیتال خود را بر روی یک ارز می گذارید، با سقوط آن ارز کل سرمایه شما نیز نابود خواهد شد. اما وقتی دارایی خود را به نسبت درستی به این ارزهای دیجیتال مختلف پخش کنید امکان بروز چنین مشکلی دیگر وجود نخواهد داشت یا در صورت ریزش بازار تلفات شما پایین تر خواهد بود.

 

سخن نهایی

امروزه انواع مختلف صرافی ارز دیجیتال وجود دارند که برای خرید تتر یا خرید و فروش بیت کوین میتوانید از آنها استفاده کنید. به یاد داشته باشید که سه عنصر تردید، ترس و بلاتکلیفی می توانند روند سرمایه گذاری شما در بازار ارز های دیجیتال را به خطر بیندازند. امروز اخبار مختلفی در خصوص بازار ارز دیجیتال به گوش می رسد که هر کدام از آنها می تواند برای افراد فعال در این زمینه وحشت آور باشد. اما بهتر از شایعات را دور بریزید و فقط به اخبار معتبر و درست توجه کنید.

از سوی دیگر بهتر است دریافت سیگنال از دیگران را کنار بگذارید چرا که استفاده از سیگنال ها هیچ اعتباری ندارد و به راحتی می تواند سرمایه شما را به خطر بیندازد. متخصصین ما در صرافی ارز دیجیتال افراتتر آماده اند تا تجربیات خود را در اختیار شما بگذارند و بهترین راه برای خرید بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را پیش روی شما قرار دهند.

 

سوالات متداول

 

 

اشتباهات افراد مبتدی در زمینه ارز دیجیتال چه تبعاتی دارد؟

این اشتباهات هر چند که شاید بسیار کوچک باشند، اما گاها ممکن است باعث از دست رفتن کل سرمایه آنها شود. از سوی دیگر در طولانی مدت نیز باعث سرخوردگی آنها از سرمایه گذاری خواهد شد.

افراد تازه وارد در دنیای ارز دیجیتال باید به چه نکاتی دقت کنند؟

این افراد باید تصمیماتی که بر اساس ترس یا هیجان می گیرند را کنار بگذارند. از سوی دیگر همواره باید به دنبال یادگیری بیشتری در خصوص روش های سرمایه گذاری و سایر جزئیات بازار ارزهای دیجیتال باشند تا به این صورت احتمال ضرر را کاهش داده و به سود برسند.

خطرات اولیه برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال چیست؟

در این مطلب ما سعی کردیم تهدید ها و خطرها را به خوبی خدمت شما معرفی کنیم و با مطالعه آن می توانید مسیر بهتری برای ورود به دنیای ارزهای دیجیتال پیدا کنید.

بهترین روش سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال برای افراد تازه وارد چیست؟

بسته به میزان سرمایه، اخلاق فرد برای سرمایه گذاری و سبک زندگی؛ روش سرمایه گذاری در عرصه ارز دیجیتال متفاوت خواهد بود که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با متخصصین افراتتر تماس بگیرید.

چطور از کلاهبرداران در عرصه ارز دیجیتال در امان باشیم؟

بهترین راه این است که برای انجام خرید و فروش، سرمایه گذاری و… سراغ سایت هایی بروید که به خوبی در مورد آنها تحقیق کرده اید و با آنها آشنایی کافی دارید. همچنین هیچ وقت برای سرمایه گذاری سراغ افراد حقیقی ناشناس نروید و به آنها بی مورد اعتماد نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.