تاثیر متاورس در آینده ی ارزهای دیجیتال

تاثیر متاورس در آینده ی ارزهای دیجیتال

امروزه بحث متاورس بین افراد فعال در زمینه ارز های دیجیتال بسیار داغ است و گفته می شود که متاورس توانایی ایجاد تغییرات اساسی در کلیه زمینه های زندگی ما را دارد. متاورس مانند یک شبکه مجازی می باشد که کاربران آن می توانند با اجزای مختلف محیط و یکدیگر تعامل داشته باشند و به عبارت دیگر به نقش آفرینی بپردازند. می توان گفت که متاورس حاصل ادغام فناوری های مختلفی مانند واقعیت افزوده یا AR، واقعیت مجازی یا VR، بازی های ویدیویی و شبکه های اجتماعی است. اما سوال اصلی برای سرمایه گذاران این افراد فعال در زمینه ارز دیجیتال و رمز ارز این است که آینده ارز های دیجیتال مانند بیت کوین چگونه تحت تاثیر متاورس قرار خواهد گرفت؟ متخصصین ما در سایت افراتتر در ادامه تاثیر متاورس در آینده ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار خواهند داد.

 

آشنایی اولیه با متاورس

می توان گفت که فناوری متاورس تکنولوژی مربوط به آینده است که پیش بینی می شود در سالهای آینده اهمیت بسیار زیادی پیدا کند. مفهوم اولیه متاورس از داستان های علمی تخیلی دهه ۹۰ میلادی شروع شد و با گذر زمان توانست جای خود را بیشتر باز کند. در حال حاضر یعنی اوایل سال ۲۰۲۲ ما در حال استفاده از نسخه دو وب هستیم که با نام web 2.0 شناخته می شود. اما جهش بعدی فضای اینترنت به نسخه web 3.0 خواهد بود که تغییرات اساسی را برای ما به دنبال خواهد داشت. در وب نسخه ۲ تنها دارایی شما روی فضای اینترنت می توانست یک نام دامنه باشد. این در صورتی است که در نسخه ۳ وب شما در واقع این امکان را دارید که صاحب بخشی از فضای اینترنت باشید. به عنوان مثال تصور کنید که می توانید زمینهای مجازی بخرید و در آن نمایشگاه های ساختمان های خود را بنا کنید. چنین امکاناتی قطعاً اتاق پذیری بالا و امکان کسب درآمد گسترده ای را در اختیار همگان قرار خواهد داد.

در سال ۲۰۲۱ مدیر فیس بوک با راه اندازی پروژه متا (meta) اعلام کرد که کلیه فعالیت های این شرکت شامل دو بخش است که یکی مربوط به جلب رضایت استفاده کنندگان از پلتفرم های مختلف این شرکت و دیگری مربوط به برنامه های آینده می باشد . از سوی دیگر می بینیم که شرکت های بزرگ دیگری مانند مایکروسافت نیز برنامه های گسترده ای برای فعالیت در زمینه متاورس دارند.

 

متاورس چگونه بر روی آینده تاثیر می گذارد؟

برای درک بهتر آینده ارزهای دیجیتال تحت تاثیر متاورس بهتر است این موضوع را با دقت بیشتری بررسی کنیم که متاورس بر چه جنبه هایی از آینده زندگی ما تاثیر خواهد گذاشت. استفاده از تکنولوژی VR واقعیت مجازی باعث شده تا کاربران بتوانند با استفاده از این دستگاه ها وارد دنیای جدیدی شوند. در نتیجه شاهد این خواهیم بود که هر شخص از درون خانه خود سراغ انجام فعالیت هایی در یک دنیای مجازی میرود. افراد در این دنیای جدید می توانند بدون محدودیت هایی مانند پوشیدن لباس یا استفاده از وسایل نقلیه به مقاصد خود درون دنیای مجازی برسند و انجام فعالیت های گوناگون بپردازند. متاورس تحصیل کودکان در آینده را تحت تاثیر قرار می دهد و روش های تدریس امروزی را قطعاً کنار خواهد زد.

 

از سوی دیگر انجام کارهای روزمره مانند تماشای فیلم، استفاده از شبکه های اجتماعی، تعامل با دوستان و… بدون هیچ دردسری در متاورس امکان پذیر خواهد بود. با تغییر تمامی این موارد در سبک زندگی قطعاً دنیای مالی نیز تغییرات زیادی را تجربه خواهد کرد. در چنین شرایطی ما به واحدهای پولی جدید نیاز داریم تا از طریق آن درآمد داشته باشیم یا آن را برای اهداف گوناگون خرج کنیم. استفاده از ارزهای دیجیتال در متاورس امروز هم به وضوح قابل بررسی است و در آینده قطعاً اهمیت بالاتری پیدا خواهد کرد.

 

متاورس و آینده بازارهای مالی

امروزه پروژه های متاورس گوناگونی راه اندازی شده اند و هر کدام از آنها ارز دیجیتال مخصوص خود را دارد. نظام اقتصادی در هر کدام از این جهان های مجازی یا به عبارت دیگر پروژه های مختلف متاورس، می تواند گونه جدیدی از بازارهای مالی به شمار رود. به عنوان مثال شرکت تکنولوژیکی Together Labs ارز دیجیتال خود به نام VCORE را معرفی کرد. این ارز به صورت جایزه در اختیار تولید کنندگان محتوای چند رسانه ای، بازیکنان بین المللی و سایرین قرار خواهد گرفت و می توانند در پروژه متاورس این شرکت که سال ۲۰۲۲ راه اندازی می شود، از آن استفاده کنند. یکی از پارامترهایی که می تواند وضعیت بازارهای مالی گوناگون را به شدت تحت تاثیر قرار دهد این است که روند انجام معاملات برای همگان تا چه حد ساده است.

 

 

دقیقا همین جا اهمیت ارزهای دیجیتال برای ما روشن خواهند شد. چرا که روند تبادل انواع ارز دیجیتال بسیار ساده می باشد و چه در دنیای واقعی و چه درون متاورس قابلیت معامله را دارند. همچنین پروژه های مختلف ارز دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و… دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که امکانات گوناگونی را در اختیار شما قرار خواهند داد. از سوی دیگر چندین صرافی ارز دیجیتال معتبر از پروژه های مربوط به متاورس پشتیبانی کرده اند و همین مورد نشانه ای از اهمیت یافتن این بازار در آینده خواهد بود.

 

نقش ارزهای دیجیتال در متاورس

نقش ارزهای دیجیتال در متاورس

متاورس یک جهان مجازی است که در حال حاضر کاربران واقعی باید به آن وارد شوند. از سوی دیگر شرکت های مختلفی به عنوان صرافی ارز دیجیتال فعالیت می کنند که روند تبدیل ارزهای مختلف را برای ما فراهم خواهند کرد. در این دنیای مجازی وقتی قصد خرید یک آواتار، اسکین، لباس، منزل و… را دارید باید سراغ توکن های ارز دیجیتال بروید و پرداخت های خود را با آن ها انجام دهید. هنرمندانی که در متاورس به فعالیت می پردازند، بر اساس ارز دیجیتال دستمزد خود را دریافت خواهند کرد. همچنین بعد از آن می توانند با توجه به قیمت ارز دیجیتال مورد نظر آن را با عرضه دیگری مانند دلار یا یورو و… تبادل کنند تا نیازهای روزمره خود را با آن برطرف نمایند.

 

مالکیت در متاورس

ممکن است برای بسیاری این سوال به وجود بیاید که چطور در متاورس ما میتوانیم صاحب چیزی باشیم. برای پیدا کردن پاسخ این سوال باید سراغ اهمیت پروژه NFT یا توکن های غیر قابل تعویض برویم. شما میتوانید دارایی دیجیتال خود را با استفاده از NFT به نام خود ثبت کنید. حتی در بازار ارز دیجیتال امروز نیز اهمیت تشکل های غیر قابل تعویض بسیار بالاست و می توان گفت آینده روشنی برای آن پیش بینی می شود. امروز شما می توانید قیمت ارز دیجیتال nft را از روش های مختلف مشاهده کنید یا درون انواع معتبر صرافی ارز دیجیتال همواره پروژه های NFT مختلفی به فروش میرسند. حتی در برنامه هایی مانند دیسنترا لند نیز امکان به نمایش گذاشتن آثار انرژی و خرید و فروش آنها در نمایشگاه های مجازی برای افراد فعال فراهم خواهد بود.

 

آشنایی مختصر با پروژه های متاورس

بسیاری از متخصصان و تحلیلگران حرفه ای بر این باورند که متاورس در آینده به عنوان روش طبیعی برای ایجاد ارتباط دیجیتال شناخته می شود و امکانات بی نهایت در اختیار ما قرار می دهد. پروژه های مختلفی در زمینه متاورس و عرضه های مربوط به آن راه اندازی شده اند که در ادامه نگاهی به آنها می اندازیم.

 

●        سندباکس (sandbox)

پروژه سندباکس برای افراد خلاق و بازیکنانی که دوست دارند تجربه ساخت و ساز داشته باشند گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 

●        دیسنترالند (decentraland)

به معنای واقعی یک دنیای مجازی است که در آن امکان برگزاری مهمانی، خرید زمین و ساخت و ساز، مشاهده کنسرت مجازی یا رویداد های مختلف، خرید و فروش آثار NFT و… برای افراد فراهم است.

 

●        اکسی اینفینیتی (axie infinity) و استارل (starl)

این دو پروژه پلتفرم های متفاوتی هستند که توانستند به رونق خوبی در فضای دیجیتال دست پیدا کنند.

البته در این میان نباید از پروژه های دیگری مانند متا از فیسبوک، پروژه متاورس از مایکروسافت و… غافل شوید. علاوه بر این موارد نیز در آینده قطعاً شاهد راه اندازی پروژه های جذاب و متفاوت دیگری نیز خواهیم بود.

 

متاورس و پاندمی کووید ۱۹

متاورس و پاندمی کووید ۱۹ 

پروژه های متاورس از سال ها قبل ذهن افراد فعال در عرصه های مختلف تکنولوژیکی را به خود مشغول کرده بود. اما شیوع بیماری کووید ۱۹ باعث شد تا روند پیشرفت متاورس با سرعت بیشتری طی شود. بسیاری از رسوم قبلی مربوط به کسب و کار مانند حضور فیزیکی در محل با همه گیر شدن کرونا از بین رفت. به همین دلیل می توانیم ببینیم افراد شاغل بسیار کمتر در محل کار خود حاضر می شوند. در چنین شرایطی وقتی زمان آزاد زیاد در اختیار بقیه قرار می گیرد، سرمایه داران و افراد فعال در عرصه تکنولوژی به این فکر می افتند که بتوانند به خوبی از این شرایط استفاده کنند. ساختن دنیای جدیدی که باید در آن حضور داشته باشید و به فعالیت بپردازید، قطعاً باعث می شود تا در شرایط مشابه پاندمی روند انجام فعالیت های گوناگون مانند کار، آموزش، تفریح و… به خوبی طی شود.

 

متاورس چه مزایایی دارد؟

برای این که بتوانید تاثیر گذاری متاورس بر روی زندگی آینده و صد البته آینده ارز های دیجیتال را بهتر درک کنید، در ادامه ویژگی ها و مزایای اصلی متاورس را به صورت مختصر بررسی خواهیم کرد.

 

●        قابلیت همکاری

در دنیای متاورس شما می توانید به راحتی به بخش های مختلف آن سفر کنید و با افراد مختلف همکاری داشته باشید. همچنین ایجاد بسترهای مناسب برای تعامل و انجام پروژه های گروهی در متاورس امکان پذیر است.

●        حضور داشتن

با استفاده از دستگاه واقعیت مجازی و هدست استفاده شده برای متاورس شما می توانید در دنیای جدیدی حضور پیدا کنید. به عبارت دیگر زمانی که وارد متاورس می شوید، این دنیای جدید جایگزین واقعیت شما خواهد شد و می توانیم زمان خود را در آن بگذارند.

 

●        قابلیت استانداردسازی

اهمیت متاورس باعث شده تا استانداردهای مختلفی بر روی این دنیای مجازی اعمال شود. دیجیتال بودن این دنیا اجازه می دهد تا به راحتی استانداردهای لازم را به صورت سیستمی وضع کنید.

 

●        حذف هزینه های غیر ضروری

با قدم گذاشتن در دنیای متاورس می بینید که بسیاری از هزینه های مربوط به دنیای فیزیکی ما مانند خرید نرم افزار یا سخت افزار، آموزش، رفت و آمد ساعت زیادی حذف می شوند.

 

●        پایداری بالا

متاورس دنیای پایدار و مستحکم است که اجازه می دهد در هر زمان که خواستید تغییرات خود را بر روی آن ایجاد کنید و یا ساختمان ها و اشیاء خود را به راحتی در آن نگهداری کنید.

 

●        همزمانی

در متاورس زمان واقعی یکسان است و به همین دلیل افراد از سراسر جهان می توانند با هم تعاملات منظم داشته باشند.

 

●        قابلیت های بی نهایت

دنیای مجازی قطعاً بسیاری از محدودیت های دنیای واقعی ما را پشت سر خواهد گذاشت و به همین دلیل امکانات بی نهایتی را در اختیار ما می گذارد.

 

معایب متاورس

متاورس دارای معایب و محدودیت هایی است که بهتر است اگر قصد فعالیت در آن را دارید با آنها نیز بیشتر آشنا شوید. یکی از این معایب حذف دنیای واقعی افراد است. ما می توانیم به راحتی و بدون محدودیت به هر کجا که خواستیم سفر کنیم اما نباید این مورد را فراموش نمایید که متاورس لذت های زیادی را از ما خواهد گرفت. بسیاری از لذت های فیزیکی در متاورس حذف می شوند و جای خود را به لذت های مجازی می دهند.

وقتی شما یک لباس گران قیمت در متاورس خریداری میکنید، امکان پوشیدن آن در دنیای واقعی را ندارید. همچنین در دنیای امروز ما که همه چیز با فناوری و تکنولوژی به سمت جلو پیش می رود، بسیاری همگام شدن با این تغییرات را ناخوشایند می بینند.

 

آیا در آینده متاورس اینترنت را کنار خواهد زد؟

بسیاری از تحلیلگران آینده و افراد فعال در زمینه های تکنولوژیکی بر این باورند که متاورس فضای اینترنت فعلی را متحول خواهد کرد. حتی برخی متاورس را به عنوان اینترنت آینده می شناسند. می توان گفت تا حد این حرف صحیح است چرا که امکان دسترسی به اطلاعات گوناگون در متاورس بسیار ساده تر خواهد بود و دیگر از محدودیت های اینترنت خبری نیست. اما نباید این مورد را فراموش کنید که کلیه اطلاعات موجود در اینترنت بر روی ۱.۷ میلیارد وب سایت قرار دارند. انتقال این حجم گسترده از اطلاعات قطعاً کار ساده ای نخواهد بود. مارک زاکربرگ بنیانگذار فیسبوک و مدیر فعلی پروژه meta بر این باور است که متن تبدیل به گونه جدیدی از اینترنت خواهد شد. اما اینترنت فعلی نیز همچنان در اختیار کاربران قرار دارد و می توانند از آن استفاده کنند.

 

جایگاه بلاک چین در متاورس

قبلاً نیز به این موضوع اشاره کردیم که متاورس و بلاک چین ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. انجام فعالیت های گوناگون در مطالب سایت بدون فناوری بلاک چین غیر قابل تصور است و قطعاً با مشکلات مختلفی روبرو خواهد شد. امروزه شاهد آن هستیم که پروژه های مختلف بلاکچینی شروع به فعالیت خود در حوزه وب ۳ کرده اند. چیزی که در این میان برای ما تا حد زیادی مشخص است، آینده ارز های دیجیتال و متاورس میباشد که سیر صعودی دارد. حتی با یک بررسی مختصر روی توکن ها و ارزهای دیجیتال مربوط به پروژه های مختلف متاورس می توانید تا حدودی به این موضوع پی ببرید.

 

در آینده متاورس به چه سمتی می رود؟

قبل از همه چیز باید به این موضوع اشاره کنیم که هیچ کس از آینده خبر ندارد و و تمامی پیش بینی های ما صرفا حدس زدن هستند. اما وقتی به پروژه های تکنولوژیکی دیگر مانند ارز های دیجیتال مانند بیت کوین نگاه می کنیم، متوجه می شویم که قیمت ارز دیجیتال در اوایل ظهور آن بسیار پایین بود. ولی به مرور زمان این ارزها توانستند از اهمیت بالایی برخوردار شوند و تحولات عظیمی ایجاد کنند.

 

متاورس در حال حاضر به عنوان یک پروژه آینده نگرانه با افق های روشن پیش رو شناخته می شود. در بسیاری از موارد ممکن است افراد بگویند که اگر یک ارز دیجیتال خاص مانند بیت کوین را ۱۰ سال پیش خریده بودند امروز قطعاً تبدیل به یک میلیاردر می شدند. هنوز دقیقا نمی دانیم ولی شاید ده سال بعد از این نیز ما از اینکه چرا فعالیت خود در متاورس را زودتر شروع نکرده ایم پشیمان باشیم.

 

چطور در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟

پیشنهاد می شود که برای فعالیت در متاورس و پیشرفت در این زمینه بهتر است با مفهوم ارز دیجیتال بیشتر آشنا شوید و سپس در این مسیر قدم بگذارید. امروزه چندین صرافی ارز دیجیتال توکن ها و انواع رمز ارز مربوط به پروژه های متاورس را در اختیار مشتریان قرار می دهند. یکی از روش های ساده خرید این توکن ها و ارزهای دیجیتال است. برای اطلاع از قیمت ارز دیجیتال مرتبط با متاورس می توانید از بسترهای مختلفی مانند trading view یا سایر ابزارهای مشابه استفاده کنید. از سوی دیگر امکان انجام فعالیت های گوناگون بر روی پروژه های مختلف مانند decentraland، sandbox و… وجود دارد. شاید سوددهی این پروژه ها در حال حاضر زیاد به چشم نیاید اما پیش بینی می شود که آینده خوبی داشته باشند.

 

سخن نهایی

در این مطلب از سایت افراتتر سعی کردیم در مورد تاثیر متاورس در آینده ارزهای دیجیتال صحبت کنیم. بسیاری از افراد ترجیح می دهند الان وارد عرصه متاورس و فعالیت در این زمینه شوند. امکان انجام فعالیت های گوناگون نیز برای کاربران ایرانی وجود دارد اما نباید فراموش کرد که این کار به دلیل محدودیت هایی که همه با آن آشنا هستیم کمی سخت خواهد بود.

 

برای خرید بیت کوین و سایر رمز ارزها باید به صرافی ارز دیجیتال داخلی مراجعه کنید. سپس ارز دیجیتال مورد نظر خود را به کیف پول انتقال داده و از آن برای پرداخت هزینه های متاورس استفاده کنید. متخصصین ما در افراتتر آماده اند تا تجربیات و اطلاعات خود در این زمینه را با شما به اشتراک بگذارند و راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهند.

 

سوالات متداول

 

متاورس چیست؟

متاورس در اصل یک دنیای مجازی است که با استفاده از عینک های واقعیت افزوده و وارد آن می شوید. در این دنیای مجازی امکانات بی نهایت در اختیار شما قرار می دهد که در این مطلب توضیحات لازم در این خصوص را داده ایم.

متاورس چگونه بر روی ارزهای دیجیتال تاثیر می گذارد؟

ارزهای دیجیتال پتانسیل به کار رفتن در دنیا های مجازی آینده یا متاورس را دارند. همین باعث می شود تا این دو مقوله از یکدیگر تاثیر بگیرند.

رابطه متاورس و انواع ارز دیجیتال چگونه است؟

بلاک چین یکی از بخش های اصلی متاورس است و به کارگیری ارزهای دیجیتال اجازه می دهد تا در این دنیای مجازی بتوانید به انجام فعالیت های مختلف مانند ساخت و ساز یا خرید و فروش بپردازید.

آیا سرمایه گذاری روی متاورس انتخاب مناسبی است؟

بله، کارشناسان و افراد فعال در زمینه های مالی و تکنولوژیکی آینده روشنی را برای مطالعه قسمت سردرد می شوند و افق های روشنی پیش روی این عرصه خواهد بود.

چطور روی متاورس سرمایه گذاری کنیم؟

برای سرمایه گذاری در بورس روش های متفاوتی وجود دارد که شناخت آنها اجازه می دهد تا انتخاب صحیحی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.