دوج کوین چیست؟

دوج کوین چیست؟

یکی از ارزهای دیجیتال که در سال های اخیر توانسته محبوبیت زیادی کسب کند، دوج کوین می باشد. بازار این ارز دیجیتال این روزها ده ها میلیارد دلار ارز دارد و به همین دلیل در بازار جایگاه خوبی به دست آورده است. از سوی دیگر حمایت افراد مهم (بهتر است بگوییم معروف) مانند ایلان ماسک که از این ارز دیجیتال حمایت می کند، باعث شده تا شاهد بهبود روند پیشرفت این ارز دیجیتال باشیم.

افرادی که قصد خرید دوج کوین را دارند، باید حتماً در خصوص آینده ارز دیجیتال دوج کوین تحقیقات کافی به عمل آورند. در ادامه این مطلب از افراتتر قصد داریم بیشتر در خصوص این که دوج کوین چیست صحبت کنیم.

 

آشنایی با دوج کوین

در آذر ۹۲ یا دسامبر ۲۰۱۳، حدود چهار سال از پیدایش ارز دیجیتال بیت کوین می گذشت و قیمت این رمز ارز توانست رکورد هزار دلار را ثبت کند. در همین حین جکسون پالمر و بیلی مارکوس به کمک هم بلاک چین دوج کوین را توسعه داده و پروژه مربوط به آن را استارت زدند. دوج کوین نیز مانند بیت کوین یک ارز دیجیتال می باشد که برای انجام تراکنش های مالی طراحی شده است. بیلی مارکوس که به عنوان خالق دوج کوین شناخته می شود فعالیت خود برای توسعه این ارز دیجیتال را با نام شیب توشی ناکاموتو وارد بازار کرد. این نام ساختگی در اصل یک شوخی با نام خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است. گفته می شود که در اوایل کار این ارز دیجیتال صرفاً برای تفریح و شوخی توسعه داده شد و به عنوان یک سیستم پرداخت خودمانی و دوستانه مورد استفاده قرار می گرفت.

دوج کوین چیست؟

ارز دیجیتال دوج کوین با علامت اختصاری doge شناخته می شود و لوگو مورد استفاده برای آن تصویر سگ از نژاد شیبا اینو است. این تصویر در زمان تولید ارز دیجیتال مذکور به عنوان یکی طنز عامه پسند اینترنتی یا meme های رایج بین کاربران شبکه های اجتماعی شناخته می شد. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال مانند دوج کوین را با نام سکه های طنز گونه یا اصطلاحاً میم کوین می شناسند. یکی دیگر از ارزهای دیجیتال محبوب که در دسته بندی میم کوین ها قرار می گیرد شیبا اینو می باشد.

 

آشنایی با زیرساخت و بلاک چین ارز دیجیتال دوج کوین

سازندگان دوج کوین برای خلق این ارز دیجیتال سراغ کد های آماده یک رمز ارز به نام لاکی کویین رفتند. در آن دوره لاکی کوین به عنوان یک ارز دیجیتال شناخته شده در نظر گرفته می شد، اما این روزها طرفداران زیادی ندارد. پس به عبارتی می توان گفت که دوج کوین از ارز دیجیتال لاکی کوین فورک شده است. همچنین لاکی کوین نیز فورک شده از لایت کوین است و حتی لایت کوین نیز به عنوان یکی از انشعابات بیت کوین شناخته می شود. پس می توان در ساختار ارز دیجیتال بیت کوین و دوج کوین شباهتهایی پیدا کرد.

سیستم پاداش دهی بلاکچین لاکی کوین به این صورت بود که برای هر ماینر پاداش تصادفی در نظر میگرفت و مقدار دریافتی استخراج کنندگان ثابت نبود. از همین رو ممکن است در زمان استخراج بین صفر تا هزاران واحد به صورت تصادفی به ماینر ها پاداش داده شود.

سازندگان ارز دیجیتال دوج کوین برای این که قدرت بیشتری به شوخی خود ببخشند، سراغ استفاده از بلاک های تصادفی در لایت کوین رفتند و آن را بر روی درست کنیم پیاده نمودند. آنها امید داشتند که انجام این کار باعث شود تا کاربران نتوانند از این ارز دیجیتال به عنوان یک بستر حرفه ای برای پرداخت ها در طولانی مدت استفاده کنند. به عبارت دیگر آنها اصلاً قصد نداشتم که یک ارز دیجیتال بزرگ که سرمایه چند میلیارد دلاری را به سمت خود جلب می کند وارد بازار کنند.

 

آشنایی با روند استخراج دوج کوین

روند استخراج دوج کوین بر اساس اثبات کار یا POW می باشد و از این نظر به بیت کوین شباهت دارد. اما همان طور که باید بدانید بیت کوین تنها دارای ۲۱ میلیون واحد است و از همین رو ماینر ها نمی توانند تا ابد به استخراج ارز دیجیتال ادامه دهند. ولی موضوع در خصوص ۲ شکن صدق نمی کند چرا که هیچ گونه محدودیتی برای عرضه این ارز دیجیتال در نظر گرفته نشده است. از همین رو می توان واحد های دوج کوین را به صورت نامحدود استخراج کرد.

بسیاری از متخصصان عرصه ارز دیجیتال بر این باورند که حدود بودن دوج کوین باعث می شود این رمز ارز وارد یک روند تورمی شود. اما از آنجایی که تعداد واحدهای قابل استخراج در هر سال محدودیت دارد، می توان گفت که نرخ تورم آن در طول سال ثابت خواهد بود. برای استخراج دوج کوین شما باید به شبکه لایت کوین مراجعه کنید و در استخرهای این ارز دیجیتال، به استخراج دوج کوین و دریافت پاداش بپردازید.

 

دوج کوین، ارز دیجیتال محبوب

دوج کوین چیست؟ - ارز دیجیتال محبوب

چالش های فنی و مشکلات زیادی در مسیر دوج کوین جود دارد که باعث شده بسیاری انتقادهای شدیدی نسبت به آن داشته باشند. اما در سال های اخیر شاهد آن بودیم که این پروژه توجه درصد زیادی از کاربران اینترنت را به خود جلب کند. این افزایش توجه ها از همان ابتدای کار دوج کوین قابل مشاهده بود. چون بعد از یک ماه وب سایت رسمی این ارز دیجیتال توانست بیش از یک میلیون بازدید داشته باشد. جالب است بدانید محبوبیت و شهرت این ارز دیجیتال که به شوخی توسعه داده شد این روزها در حدی است که برخی از طرفداران پر و پا قرص لوگو دوج کوین را بر روی لباس ها و لوازم مختلف خانه خود حک می کنند. اما واقعاً چه دلایلی پشت محبوب شدن دوج  کوین وجود دارد؟

 

چرا دوج کوین محبوب است؟

  • جلب حمایت افراد مشهور

در سال های اخیر سلبریتی هایی که توانایی تاثیرگذاری بر روی عموم کاربران در شبکه های اجتماعی را دارند، همواره نشان داده اند که به ارز دیجیتال دوج کوین علاقه مند هستند. افرادی مانند لیل یاچی (رپر آمریکایی)، اسنوپ داگ، کای گرین (بدنساز حرفه ای)، مارک کوبان، جین سیمونز، کارول باسکین و بالاخره مهمترین آنها ایلان ماسک؛ نقش مهمی در مشهور شدن دوج کوین داشته اند.

 

  • قابلیت استفاده برای پرداخت هایی با مبلغ کم

یکی از مزایایی که ارز دیجیتال دوج کوین در اختیار کاربران می گذارد این است که آنها می توانند به وسیله آن پرداخت های سریع و آسانی داشته باشند.

 

  • پرکاربرد در حمایت های مالی و امور خیریه

جامعه گسترده دوج کوین در طول سال های اخیر چندین بار برای انجام اهداف حمایتی و خیریه سراغ این ارز دیجیتال رفته اند. همین مورد باعث شده تا ارز دیجیتال خودمانی دوج کوین بیش از پیش محبوب شود.

 

  • زمان عرضه دوج کوین

عرضه دوج کوین در پایان سال ۲۰۱۳، با زمانی مصادف شد که بحث بر سر ممنوعیت ارز دیجیتال بیت کوین در چین شدت گرفته بود. در نتیجه وقتی کاربران در شبکه های اجتماعی مختلف مانند ردیت اخبار مبنی بر راه اندازی ارز دیجیتالی جدید را شنیدند، اهمیت زیادی آن دادند و در نتیجه سرمایه زیادی به سمت این بازار جلب شد. به همین صورت در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ وقتی بیت کوین ۵۰ درصد افت قیمت را پشت سر می گذاشت، دوج کوین در یک روز رشد ۴۵۰ درصدی را تجربه کرد.

 

  • داشتن لوگو و نام جذاب

ظاهر لوگو دوج کوین به شکلی طراحی شده که توجه همه را می تواند به خود جلب کند و از سوی دیگر نام آن نیز حالتی طنز گونه دارد. در نتیجه این دو پارامتر باعث شدند که شاهد افزایش معاملات دوج کوین و بیشتر شدن محبوبیت این ارز دیجیتال باشیم. محبوبیت این ارز دیجیتال تا جایی پیش رفت که کاربران به آن لقب پول خودمانی را دادند.

از لحاظ علم بازاریابی می توان ۲ پارامتر اصلی که باعث افزایش محبوبیت دوج کوین بین کاربران شده  را مورد بررسی قرار داد. اولین پارامتر داشتن جامعه کاربری پویا و فعال است که بیشتر شدن محبوبیت این رمز ارز کمک می کند. مورد مهم بعدی داشتن داستانی جذاب است که توجه هر کاربری را می تواند به خود جلب نماید.

 

 

آیا دوج کوین به لایت کوین وابسته است؟

قبلا به این موضوع اشاره کردیم که دوج کوین برای استخراج خود از فناوری رمزنگاری Scrypt استفاده کرده است که این الگوریتم رمز نگاری برای اولین بار در ارز دیجیتال لایت کوین به کار رفت. یکی از مزایای اصلی این الگوریتم آن است که در زمان استخراج نیاز به مصرف انرژی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. این در صورتی است که الگوریتم رمزنگاری اولیه مورد استفاده از بیت کوین SHA-256 بود که مصرف انرژی بالایی را برای ماینرها به همراه داشت.

حدود اواسط سال 2014 شاهد آن بودیم که قیمت دوج کوین به شدت کاهش یافت و ماینر ها متوجه شدند که میزان سود دهی استخر استخراج این ارز دیجیتال بسیار پایین است. از سوی دیگر همین باعث شده بود که بسیاری نگران حمله هکر ها باشند. چون در چنین شرایطی یک هکر که در نقش ماینر خرابکار ظاهر شود می تواند کنترل 50 درصد بلاک چین را به دست بیاورد. در قدم بعدی این هکر ها با تغییر و دستکاری بلاک چین به نفع خود می توانند سرمایه بقیه اعضا را تصاحب کنند. این حمله سایبری را در دنیای ارزهای دیجیتال با نام حمله 51 درصدی می شناسند.

بعد از این واقعه برای ایجاد امنیت بیشتر سراغ روش merge mining یا استخراج ترکیبی رفتند. به این صورت که اگر فردی قصد استخراج ارز دیجیتال دوج را داشته باشد، باید برای استخراج لایت کوین برنامه ریزی کند. به عبارت دیگر در زمانی که شما به استخراج لایت کوین می پردازید، علاوه به لایت کوین دوج را نیز استخراج خواهید کرد و بر اساس آن پاداش می گیرید.

 

 

منظور از عرضه نامحدود دوج کوین چیست؟

گفته می شود که در دوره ابتدایی توسعه دوج کوین، خالق آن قصد داشته تا تعداد آن را محدود به 100 میلیارد واحد کند. ولی در سال 2014 تصمیم بر آن شد که برای داشتن کاربرد بهتر در زمینه انجام پرداخت ها، خاصیت ضد تورمی از این ارز دیجیتال حذف شود و به عبارت دیگر تعداد کل دوج کوین های موجود بی نهایت اعلام شد. این در صورتی است که برای ارزهای دیجیتال دیگر محدودیت هایی وجود دارد، به عنوان مثال کل تعدادهای بیت کوین 21 میلیون واحد است و از این نظر محدودیت دارد.

البته باید این مورد مهم را به یاد داشته باشید که در هر سال محدودیتی برای دوج کوین های قابل استخراج در نظر گرفته شده است. همچنین پاداشی که به استخراج کنندگان داده می شود نیز متفاوت خواهد بود و این پاداش نیز بر اساس واحد های دوج کوین در نظر گرفته شده و در هر دقیقه ساخته می شود.

یکی از دیگر مسائلی که نامحدود بودن استخراج دوج کوین به دنبال داشته این است که کارمزد مورد نیاز برای انجام تراکنش ها روی این شبکه را به شکل قابل توجهی کاهش می دهد. در نتیجه شاهد آن هستیم که وجود همین ویژگی اجازه می دهد بتوان برای پرداخت ها نقل و انتقالات مالی با مبالغ پایین و محدود، ارز دیجیتال دوج کوین گزینه به صرفه تری باشد.

 

 

آیا روند توسعه دوج کوین از ابتدا قوی بود؟

در واقع خیر. ضعف های زیادی در روند ایجاد دوج کوین وجود داشت که توسعه دهندگان آن اصلا در اوایل کار به آنها اهمیت نمی دادند. اما در سال 2014 یعنی یک سال بعد از استارت این پروژه شاهد آن بودیم که توسعه دهندگان اصلی به همراه اعضای اولیه اصلی جامعه این ارز دیجیتال “بنیاد دوج کوین” را پایه گذاری کردند. اما متاسفانه بودجه آنها برای ادامه کار در این بنیاد محدود بود و در نتیجه بنیاد دوج کوین منحل شد.

بعد از آن نیز توسعه دهندگان هیچ توجهی به ادامه روند کار این ارز دیجیتال نداشتند. در این زمان وظیفه انجام فعالیت های شبکه بر عهده کاربران داوطلب بود و تقریبا می توان گفت که در به روز رسانی هایی که درون گیت هاب ارزهای دیجیتال انجام می شد، خبر خاصی نبود. در همین بین همکار اصلی بیلی مارکوس یعنی جکسون پالمر هم از این پروژه جدا شد.

 

 

شاید برایتان مفید باشد: اشتباهات متداول تازه کارها در ارزهای دیجیتال

 

 

در سال 2018 وقتی دوج کوین با افزایش قیمت واجه شد، پالمر که به عنوان تنها توسعه دهنده آن شناخته می شد اعلام کرد که این افزایش قیمت غیر منطقی بوده و صرفا حباب و طرح پامپ است. چرا که عقیده داشت چنین افزایش قیمتی برای ارز دیجیتالی که بیش از 3 سال از آخرین به روز رسانی آن می گذرد غیر منطقی است.

در سال 2021 شاهد آن بودیم که افراد معروف و مشهور زیادی که در راس آنها ایلان ماسک قرار داشت، توانست با حمایت خود از این ارز دیجیتال باعث افزایش قیمت آن به صورت ناگهانی شود. آینده دوج کوین از نظر ایلان ماسک روشن بود و همین باعث جدی تر شدن این پروژه شد. به شکلی که بعد از آن افراد مهمی مانند ویتالیک بوترین (خالق اتریوم) و ایلان ماسک به عنوان مشاوران این پروژه با جکسون پالمر همکاری داشتند.

 

 

قیمت دوج کوین چقدر است؟

معروفیت دوج کوین باعث شده تا هر گاه بخواهید از قیمت لحظه ای دوج کوین آگاه شوید، با مراجعه به صرافی ارز دیجیتال مناسب بتوانید این اطلاعات را به دست آورید. قیمت دوج کوین در بازار امروز تحت تاثیر عوامل مختلفی است که باید برای خرید دوج کوین تمام این موارد را در نظر بگیرید. برای پیش بینی قیمت دوج کوین در سال ۲۰۲۲ نیز روند کار شما قطعاً بسیار پیچیده خواهد بود. چرا که دولت آمریکا مدام اخباری مبنی بر اتخاذ سیاست های گوناگون در خصوص ارز های دیجیتال را منتشر می کند و باعث ایجاد نوسانات بیشتر در بازار می شود.

قیمت دوج کوین

از سوی دیگر وجود مسائل سیاسی در کل جهان مانند جنگ اوکراین قطعاً بر روی آینده بازار ارز دیجیتال تاثیر زیادی خواهد گذاشت. تنها کسی که در این میان باید برای پیش بینی قیمت دوج در سال ۲۰۲۲ به یاد داشته باشید این است که به تحلیل های عامه پسند و غیرحرفه ای توجه نکنید و خودتان اقدام به انجام تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازار نمایید.

 

 

آشنایی با روند عرضه دوج کوین

از سال ۲۰۱۴ به بعد که محدودیت برای تعداد واحدهای دوج برداشته شد شاهد آن هستیم که هر ساله به طور تقریبی ۵.۲ میلیارد واحد از دوج استخراج می شود. اما نباید فراموش کنید که متخصصان عقیده دارند عرضه نامحدود این ارز دیجیتال باعث می شود تا گزینه نامناسبی برای سرمایه گذاری های بلندمدت به نظر برسد. اما همچنان موضوع استفاده دوج کوین به عنوان بستری مناسب برای انجام انتقالات مالی مختصر توجه بسیاری را به خود جلب کرده و یکی از مزایای این ارز دیجیتال محسوب می شود.

به عقیده بسیاری از افراد، اینکه عرضه دوج به صورت نامحدود انجام می شود در طولانی مدت باعث ثابت ماندن میزان کارمزد ها برای انتقالات مالی در نظر گرفته خواهد شد. البته در سال ۲۰۲۱ افراد زیادی از خرید دوج کوین توانستند سود بالایی کسب کنند و همین مورد نشان دهنده آن است که می توان در مواردی خاص بر روی سرمایه گذاری روی این ارز دیجیتال نیز حساب کرد. البته ناگفته نماند که برای سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال، باید با آگاهی کامل این کار را انجام داد.

 

 

دلیل افزایش قیمت ناگهانی دوج در سال ۲۰۲۱ چه بود؟

می توان به ریشه افزایش ناگهانی قیمت دوج در سال ۲۰۲۱ را از آوریل ۲۰۱۹ پیگیری کرد. در این مدت ایران ماست به طور مرتب در برنامه های تلویزیونی گوناگون و حساب توییتر خود جنبه های مثبت ۲۴ را برای همگان آشکار کرد و به عبارت دیگر تبلیغ زیادی در خصوص ارز دیجیتال انجام داد. ایلان ماسک بعد از اینکه متوجه تاثیرات مثبت خود و اقدامات بازاریابی روی ارز دیجیتال دوج کوین شد، بقیه افراد مشهور و سلبریتی ها را به حمایت از دوج کوین دعوت کرد و به این صورت شاهد افزایش ناگهانی ۷۰۰۰ درصدی دوج کوین در یک سال بوده ایم. روند این رشد ها به گونه ای بود که در اواخر سال ۲۰۲۱، نسبت به یک سال قبل ۱۰۰۰۰ درصد به سود رسیده بود.

در اوایل اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در حال نوشتن این مطلب هستیم، قیمت دوج کوین ۰.۱۴۱ تتر می باشد. اخبار روزانه که درخصوص دوج کوین منتشر می شود حاکی از آن است که بسیاری نسبت به آینده ارز دیجیتال دوج کوین خوشبین هستند. به خصوص آینده دوج  کوین از نظر ایلان ماسک بسیار روشن خواهد بود.

 

 

کیف پول دوج کوین مناسب

برای خرید ارز دیجیتال و نگهداری آن شما نیاز به یک کیف پول مناسب و با امنیت بالا خواهید داشت. راهنمای انتخاب کیف پول دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال در سایت افراتتر موجود میباشد و میتوانید برای تصمیم گیری بهتر در این زمینه این مطالب را مطالعه کنید.

ولی به طور کلی دو نوع کیف پول سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند که باید گزینه مناسب به خود را از بین آنها انتخاب کنید. اگر قصد انجام معاملات کوتاه مدت و با مبالغ متوسط به پایین را دارید، کیف پول های نرم افزاری گزینه های خوبی هستند که کار با آنها نیز بسیار ساده است. ولی افرادی که به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت با خرید دوج کوین هستند، بهتر است سراغ کیف پول های نرم افزاری بروند. همچنین قبل از انتخاب کیف پول حتماً مطمئن شوید که گزینه مورد نظرتان از دوج کوین پشتیبانی می کند.

 

 

روش خرید دوج کوین در ایران

افرادی که به دنبال خرید دوج کوین در ایران هستند به راحتی می توانند روند خرید ارز دیجیتال را از طریق صرافی هایی ایرانی طی کنند. محبوبیت بالای دوج کوین باعث شده تا امروزه صرافی های دیجیتال مختلف داخل کشور امکان خرید و فروش دوج را برای کاربران فراهم کنند. البته در خصوص صرافی ایرانی باید حتماً قبل از خرید دوج کوین، اعتبار صرافی را مورد بررسی قرار دهید. افراد کلاهبردار زیادی به دنبال آن هستند که از هر طریقی سرمایه شما را به دست آورند.

سایت افراتتر به عنوان یکی از صرافی های ارز دیجیتال قابل اطمینان امکان خرید دوج کوین و سایر ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران می گذارد. البته برخی از سرمایه گذاران و معامله گران بازار ارز دیجیتال بر این عقیده اند که استفاده از صرافی های خارجی معتبر، گزینه بهتری است. اما مشکلاتی مانند امکان بلوکه شدن حساب کاربری با IP ایران، سیاست گذاری های مربوط به تحریم ها و سایر مشکلات سیاسی کشورمان باعث می شود تا روند کار در این صرافی ها کمی دشوار باشد.

اما به هر حال وقتی قصد فعالیت در یک صرافی ارز دیجیتال خارجی را نیز دارید ابتدا باید از طریق صرافی های ایرانی خرید خود را انجام دهید و بعد از آن فرآیند انتقال به کیف پول و صرافی خارجی را طی کنید.

 

سوالات متداول

دوج کوین در چه سالی شروع به کار کرد؟

اواخر سال ۲۰۱۳ جکسون پالمر ارز دیجیتال دوج کوین را بنیان گذاشت. داستان پیدایش دوج بسیار جذاب است که میتوانید در این مطلب آن را مطالعه کنید.

قیمت لحظه ای دوج کوین را از کجا دنبال کنیم؟

برای پیدا کردن قیمت لحظه ای می توانید از از طریق صرافی های ارز دیجیتال اقدام کنید یا اینکه سراغ ابزارهای تخصصی مانند trading view بروید.

آینده ارز دیجیتال دوج کوین چطور پیش بینی می شود؟

در بین افراد فعال ارز دیجیتال بر سر دوج کوین دودستگی به وجود آمده است. دسته اول بر این باورند که آینده این ارز دیجیتال بسیار روشن خواهد بود و پتانسیل رشد زیادی دارد. اما از سوی دیگر بسیاری با دلایل منطقی اعتبار آن را زیر سوال می برند. در این مطلب به شکل مفصل تری در این خصوص توضیح داده ایم.

آینده دوج کوین از نظر ایلان ماسک چطور پیش بینی می شود؟

ایلان ماسک که در سال های اخیر به عنوان یکی از حامیان اصلی پروژه دوج کوین شناخته می شود، افق های روشنی پیش روی این ارز دیجیتال می بیند.

برای خرید دوج کوین از کجا اقدام کنیم؟

برای خرید دوج کوین شما می توانید از طریق صرافی های داخلی اقدام نمایید. متخصصین ما در افراد زودتر می توانند مشاوره لازم در این خصوص را در اختیار شما بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.