سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال + راهنمای جامع و کاربردی

فهرست مطالب این صفحه

سرمایه گذاری یکی از بهترین روش ها برای حفظ ارزش دارایی و رسیدن به سود است. اما نباید فراموش کنید که برای سرمایه گذاری باید بستر مناسب را انتخاب کنید و اطلاعات لازم را به دست آورید. یکی از بازارهای محبوب این روزها، بازار ارز دیجیتال است. افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین در سال های اخیر باعث شد تا آینده ارزهای دیجیتال توجه سرمایه داران را به خود جلب کند. به شکلی که این روزها خرید و فروش بیت کوین، اتریوم، ترون و سایر ارزهای دیجیتال در بین سرمایه گذاران جای خود را به خوبی باز کرده است. اما نباید فراموش کرد که سرمایه گذاری در این عرصه بدون اطلاعات کارت ملی و گاهی ممکن است به شکست بزرگی منجر شود. متخصصین ما در سایت افراتتر راهنمای جامع سرمایه گذاری در ارز های دیجیتال را آماده کردن که آن را در اختیار شما قرار می دهیم.  

آموزش کامل سرمایه گذاری در ارز دیجیتال

آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال شامل مراحل مختلفی است که قدم به قدم باید آنها را یاد بگیرید. افرادی که با برخی از مفاهیم اولیه سرمایه گذاری آشنایی دارند باید به اطلاعات قبلی خود اکتفا نکنند و همین الان آموزش دیدن در زمینه ارز دیجیتال را شروع کنند. بسیاری از مفاهیم اولیه مانند تعریف پول یا دارایی، میزان نوسانات بازار، روند انجام تحلیل های تکنیکال و فاندامنتال، پتانسیل درآمدزایی، مدیریت سرمایه و… در بازار ارز دیجیتال به شکل متفاوتی تعریف می شود.   پس به این صورت می توانیم نتیجه بگیریم که اولین و مهمترین قدم برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال، یادگیری و کسب آگاهی در این زمینه است. افراد حرفه ای بر این عقیده اند که یک سرمایه گذار باید همواره به دنبال کسب آگاهی بیشتر در خصوص بازار باشد.  

تعریف ارز دیجیتال

ارز دیجیتال را میتوان یک پول غیر متمرکز که به صورت رمزنگاری شده و مجازی بر روی بستر بلاک چین قرار گرفته تعریف کرد. هیچ دولتی توانایی حفظ و مدیریت ارز دیجیتال را ندارد و می توان گفت هیچ مرکزی به عنوان صادرکننده آن شناخته نمی شود. با اینکه ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا اتریوم بیشتر شناخته شده اند، اما به جز موارد بیشتر از ۵۰۰۰ رمز ارز در سایت ها و نرم افزارهای مختلف که به عنوان صرافی ارز دیجیتال شناخته می شوند، در اختیار مشتریان قرار می گیرد.   به عقیده درصد زیادی از افراد فعال در بازارهای مختلف مانند بورس یا سرمایه گذاری در زمینه خرید طلا یا سایر فلزات گرانبها؛ سرمایه گذاری ارز دیجیتال می تواند پتانسیل کسب سودهای کلان در طولانی مدت را داشته باشد. اما علاوه بر کسب درآمد این روزها بسیاری از دولت ها به دنبال روش هایی برای قانونی کردن ارز دیجیتال می باشند. پس به این صورت در آینده ای نه چندان دور می بینیم که امکان خرید و فروش کالاها و خدمات مختلف با استفاده از ارز دیجیتال امکان پذیر خواهد بود. چرا که انواع ارز دیجیتال بر پایه سیستم بلاکچین طراحی شده اند و همین امکان پرداخت عمل را برای کاربران فراهم می کند.   نکته مهم بعدی در خصوص ارز دیجیتال این است که اعتبار آن توسط سیستم محاسباتی با قدرت بسیار بالا مورد تایید واقع می شود و به همین دلیل کارمزد بسیار پایین تری نسبت به روش های سنتی انتقال پول دارد.  

سرمایه گذاری ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

 

 • غیر متمرکز بودن

در روند انجام تراکنش های ارز دیجیتال روی بلاک چین هیچ شخص یا سازمانی به عنوان مرکز شناخته نمی شود و به عبارت دیگر به جز خریدار و فروشنده هیچ شخص یا سازمان سومی درگیر معامله نخواهد شد.  

 • امنیت بسیار بالا

بعد از انجام یک معامله بر روی بلاک چین امکان نقض آن وجود ندارد. همین باعث می شود که هکرها ناتوان شوند.  

 • حفظ کردن مالکیت روی دارایی دیجیتال

وقتی صحبت از دارایی سنتی به میان می آید می دانیم که بعد از فوت مالک، دارایی او بین وارثین تقسیم خواهد شد. اما در دنیای ارز دیجیتال چیزی به عنوان وارث قانونی نداریم. مالکیت رمز ارز موجود روی یک بلاک چین متعلق به کسی است که کلیدهای خصوصی و عمومی آن دارایی را در اختیار داشته باشد.  

 • دسترسی راحت به دارایی دیجیتال

ارزهای دیجیتال امروزه در بیشتر کشورهای جهان قابل نقد کردن هستند و در آینده نیز احتمالا می توان از آنها برای انجام فعالیت های مختلف استفاده کرد.  

 • محرمانه بودن اطلاعات

در دنیای ارزهای دیجیتال تمامی اطلاعات مربوط به تراکنش های مختلف کاملا محرمانه بوده و بدون دخالت عوامل دیگر کاملا دقیق ثبت می شود. در صرافی های، کیف پول ها و… اطلاعات مربوط به روند معاملات فرد و جزئیات آن به عنوان حریم خصوصی کاربر شناخته می شود.  

 • انتقال ارز دیجیتال به صورت ساده و سریع

روند انجام معاملات مختلف و تبادلات مالی با ارز دیجیتال بسیار سریع و ساده و توسط بلاک چین انجام می شود.  

 • انجام تراکنش ها به شکل ساده

برای انجام تراکنش ها به شکل سنتی نیاز به کاغذ بازی های زیادی احساس می شود. به خصوص وقتی قصد انتقال پول به حساب شخصی در کشوری دیگر را داشته باشید، می توانید سراغ ارز دیجیتال بروید و به این صورت بسیاری از واسطه های گوناگون را از سر راه بردارید. از طرفی همین عامل باعث می شود تا کارمزد نهایی برای انتقال ارز دیجیتال کمتر از ارزهای فیات مانند دلار باشد.  

بیت کوین چیست؟

غیر ممکن است که صحبت از ارزهای دیجیتال به میان بیاید اما کسی نامه بیت کوین را نشنود. بیت کوین که با علامت اختصاری BTC در بازار شناخته می شود را می توان اولین پروژه موفق ارز دیجیتال نامید. بیت کوین در ژانویه سال ۲۰۰۹ و به دست فردی یا گروهی ناشناس که این روزها با اسم مستعار ساتوشی ناکاموتو شناخته می شوند، ارائه شد. کد منبع بیت کوین در اختیار همه جهان قرار دارد و هیچ فرد یا گروهی به عنوان کنترل کننده یا مالک آن شناخته نمی شود. این ویژگی در اثر استفاده از فناوری متن باز یا open source است که اجازه می دهد هر کسی بتواند آن را ویرایش کند و و آن را بهبود ببخشد.   البته نباید فراموش کنیم که بیت کوین در میان سایر ارزهای دیجیتال به عنوان باارزش ترین و محبوبترین شناخته می شود. در اواسط فروردین ۱۴۰۱ ارزش کل بازار بیت کوین $878,461,006,117 برآورد شده است و قیمت آن 46406 دلار است. البته نباید فراموش کنید که نوسانات قیمت بیت کوین نسبت به سایر بازارها مانند بورس بسیار بالاتر است است و این اعداد و ارقام مدام در حال تغییر هستند.    

آشنایی با آلت کوین

آلت کوین یا alternative coin اصطلاحی است که برای سایر ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. معنی آن سکه جایگزین است و از آن جایی که بعد از موفقیت بیت کوین پروژه های ارز دیجیتال دیگری شروع به کار کردند، این نام را به آنها دادند. اعتبار سنجی یا بلاک های خواص فناوری بلاک چین که در آنها اطلاعات ثبت می شود، برای ارزهای دیجیتال گوناگون مانند بیت کوین یا سایر آلت کوین ها متفاوت است. به عنوان مثال اتریوم بر اساس قراردادهای هوشمند فعالیت دارد و ترون اعتبارسنجی خود را از طریق نوسانات قیمت انجام میدهد. البته نباید فراموش کرد که قیمت آلت کوین ها امروزه تا حد زیادی تحت تأثیر بیت کوین است. چرا که در یک صرافی ارز دیجیتال و فضای این بازار، بیت کوین بیشترین حجم سرمایه را به خود اختصاص داده که حدود ۴۵ درصد از کل بازار را شامل می شود شود. البته متخصصان حرفه ای که قصد پیش بینی آینده ارزهای دیجیتال را دارند بر این باور هستند که در آینده شاید این خواهیم بود که آلکن های مهمی مانند اتریوم یا ترون بتوانند جایگاه بالایی در بازار پیدا کنند و محوریت کل بازار ارز دیجیتال از روی بیت کوین برداشته شود.    

منظور از فناوری بلاک چین چیست؟

بلاک چین شامل بلوک های مختلفی است که به صورت زنجیره وار در کنار هم قرار گرفتند. در این فناوری اطلاعات بر روی هر کدام از این بلوک ها ذخیره می شوند و بعد از پرشدن شاهد آن خواهیم بود که هر بلوک به زنجیره قبلی خود متصل و اضافه خواهد شد. پس به این صورت می توان نتیجه گرفت که اطلاعات موجود بر روی یک بلاک چین به ترتیب زمان ورود آنها قرار گرفته اند. در یک تعریف ساده تر میتوانیم بلاک چین را به عنوان یکی از نمونه های خاص پایگاه داده معرفی کنیم که علاوه بر ذخیره اطلاعات آنها را به صورت زنجیروار به هم متصل می کند.   تا امروز بیشترین استفاده بلاک چین برای ثبت اطلاعات مربوط به معاملات مختلف بوده است، اما امکان ذخیره سازی داده های دیگر نیز بر روی این فناوری وجود دارد. امروزه در بیشتر انواع ارز دیجیتال از تکنولوژی بلاک چین به صورت غیر متمرکز استفاده می کنند. به همین دلیل می بینیم که در چنین نمونه هایی از بلاک چین تمامی اطلاعات غیر قابل حذف و ویرایش می باشند اما کلیه معاملات و اطلاعات مربوط به آن ها بر روی بلاک چین ثبت شده و در دسترس عموم قرار می گیرد.   تکنولوژی بلاک چین آینده بسیار عجیبی پیش روی خود دارد و هنوز نمی تواند به درستی فهمید که این فناوری به کدام سو می رود. اما بدون شک تاثیرات بسیار زیادی روی زندگی روزمره ما خواهد گذاشت. امروزه بسیاری از محققین بر این باورند که در آینده تکنولوژی بلاک چین در امور مالی و حقوقی مشکلات زیادی به وجود خواهد آورد.    

آشنایی با استخراج ارز دیجیتال

به جز خرید ارز دیجیتال تنها راهی که برای به دست آوردن رمز ارزها پیش رو دارید، ماینینگ یا استخراج می باشد. روند استخراج یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین به این صورت است که ماینر ها یا افرادی که با تجهیزات خاص خود اقدام به استخراج ارز دیجیتال می کنند، در اصل در حال تایید اطلاعات ثبت شده در خصوص معاملات بر روی بلاک چین هستند. استفاده از این فناوری باعث می شود تا بسیاری از هزینه ها مانند نیاز به سخت افزارهای بسیار قوی، هزینه سرسام آور مصرف انرژی، فضای مورد نیاز برای قرار دادن دستگاه های ماینر و… کاهش یابد. در زمان ماینینگ ارز دیجیتال بعد از اینکه هر تراکنش را تایید کردید، رمز ارزی که در بلاک چین مورد معامله و استخراج قرار میگیرد به شما پاداش داده خواهد شد. هر کدام از این عملیات های پیچیده ریاضی را با نام هش می شناسند. در بسیاری از انواع ارز دیجیتال می بینیم که کل موجودی ارز دیجیتال یک بلاک چین محدود می باشد. به عنوان مثال در شناخته شده ترین مورد یعنی بیت کوین، کل تعداد این رمز ارز ۲۱ میلیون BTC بوده است که از این میزان ۱۹ میلیون به صورت کامل استخراج شده است.  

امنیت معاملات ارز های دیجیتال

یکی از موارد بسیار مهم برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال توجه به امنیت است. بعد از خرید اتریوم یا خرید بیت کوین شما یک دارایی دیجیتال دارید که باید به خوبی از آن مراقبت کنید تا به آن دسترسی نداشته باشند. از سوی دیگر بستری مورد نظر برای انجام خرید و فروش ترون، بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال نیز باید کاملاً ایمن و قابل اطمینان باشد. متخصصین ما در ادامه نکات مهمی را در این زمینه با شما به اشتراک می گذارند.  

آشنایی با اهمیت کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال یک محل امن برای نگهداری انواع رمز ارزها می باشد که آنها را خریداری کرده اید. امروزه نمونه های مختلف کیف پول ارز دیجیتال در اختیار کاربران قرار می گیرد که هر کدام از آنها مزایا و ویژگیهای خاص خود را دارند. اما در خصوص انواع کیف پول رمز ارز باید این نکته را بدانید که دارایی شما به صورت داده بر روی آنها ذخیره نمی شود. بلکه آدرس دارایی خریداری شده یا استخراج شده را که روی بلاک چین قرار دارد در این کیف پول ها ذخیره می کنید. البته به یاد داشته باشید که این آدرس کاملا خصوصی است و صرفاً به دارایی شما بر روی بلاکچین اشاره دارد. به طور کلی انواع کیف پول را به دو نوع کیف پول های سخت افزاری و کیف پول های نرم افزاری تقسیم کرد. در ادامه ویژگی های مختلف این دو نمونه کیف پول را بیشتر بررسی می کنیم.  

کیف پول سرد یا کیف پول سخت افزاری

نمونه از کیف پول به صورت یک فلش قابل اتصال به usb به فروش میرسد. افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت و سنگین در زمینه ارز های دیجیتال را دارند بهتر از سراغ کیف پول های سرد بروند. روند ذخیره سازی ارز دیجیتال بر روی این نمونه کیف پول به صورت آفلاین می باشد. در نتیجه می بینیم که احتمال دستبرد زدن هکرها به این نمونه کیف پول بسیار پایین می باشد. البته اگر میزان سرمایه شما محدود است، شاید کیف پول نرم افزاری گزینه بهتری باشد. چون کیف پول سخت افزاری از قیمت بالایی برخوردار است و بسته به نوع آن باید برای خریداری بین ۶۰ تا ۲۰۰ دلار هزینه کنید. استفاده درست از این کیف پول ها اهمیت بالایی دارد و بهتر است قبل از خرید حتما در مورد نحوه ذخیره سازی ارز دیجیتال و بازیابی آن در صورت مفقود شدن کیف پول تحقیق کنید.  

کیف پول گرم یا کیف پول نرم افزاری

کیف پول نرم افزاری که به صورت تحت وب، نرم افزار نسخه دسکتاپ یا اپلیکیشن گوشی های هوشمند در اختیار کاربران قرار می گیرد، باید حتما به اینترنت متصل باشد. افرادی که به دنبال انجام معاملات روزانه هستند، بهتر است سراغ این نمونه کیف پول ارز دیجیتال بروند. اما به یاد داشته باشید در صورت استفاده از این کیف پول ها باید تدابیر امنیتی را بیشتر جدی بگیرید. چرا که احتمال دسترسی هکرها به اطلاعات شما به دلیل تحت وب بودن افزایش می یابد و ممکن است تبعات بدی به همراه داشته باشد.   امروزه نمونه های مختلفی از کیف پول نرم افزاری وجود دارد که هر کدام از آنها مزایا و ویژگی های خود را دارند. با یک جستجوی ساده شما می توانید با انواع مختلف کیف پول نرم افزاری آشنا شوید، اما بهتر است در زمان انتخاب سراغ گزینه های بروید که از ارزهای دیجیتال مورد نظر شما پشتیبانی می کند.  

چطور از کیف پول ارز دیجیتال استفاده کنیم؟

بعد از خرید بیت کوین، خرید اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال نوبت به ذخیره سازی آن ها روی کیف پول می رسد. برای استفاده از این کیف پول ها باید کلید های عمومی و خصوصی ارزهای دیجیتال خریداری شده را بر روی کیف پول ذخیره کنید. بعد از آن نیز برای فروش بیت کوین و… باید همین کلیدها را به صورت ایمن به صرافی رمز ارز مورد نظر خود انتقال دهید.   زمانی که قصد واریز ارز دیجیتال به کیف پول را دارید باید آدرس منحصر به فرد ترکیبی که از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی به همراه اعداد ساخته شده را از صرافی به کیف پول ارسال نمایید. هر کیف پول دیجیتال برای دریافت ارز های دیجیتال گوناگون، کلید عمومی خاصی دارد که مانند شماره حساب بانکی عمل می کند و قرار دادن آن در اختیار سایر افراد هیچ خطری به همراه نخواهد داشت.  

آیا سرمایه گذاری ارز دیجیتال ایمن است؟ 

درصد زیادی از امنیت بازار ارز دیجیتال را مدیون تکنولوژی بلاک چین هستیم. فناوری بلاک چین به قدری فنی و پیچیده است که روند کار را برای هکرها بسیار دشوار و تا حد زیادی غیرممکن می کند. استفاده از تکنیک ها و الگوریتم های رمزنگاری خاص مانند جفت کلیدهای عمومی و خصوصی، تابع هش، سیستم رمزنگاری منحنی بیضوی و… تا حد زیادی از اطلاعات موجود بر روی بلاک چین محافظت می کند و و حتی هکرها نیز صرفاً می توانند اطلاعات موجود بر روی بلاک چین را تماشا کنند. اما می توان گفت اصلی ترین الگوریتمی که باعث افزایش امنیت بلاک چین میشود الگوریتم ارتباط کار یا proof of work می باشد. این الگوریتم در شبکه بلاک چین وظیفه دارد که تراکنش ها را مورد تایید قرار دهد و بتواند بلوک های جدیدی در ادامه بلاک چین بسازد.    

بیشتر بدانید: NFT چیست و چگونه ساخته می شود؟

    الگوریتم بعدی با نام اثبات سهام یا proof of stake شناخته می شود. در این نمونه بلاک چین روند دریافت ارز دیجیتال یا چسب آن برای کاربر به این صورت است که او بخشی از رمز ارز بلاک چین مورد نظر خود را خریداری می کند و در اصل صاحب قسمت خاصی از بلاک چین می شود. در چنین شرایطی افراد با استفاده از سهام خریداری شده خود و نگهداری آن در شبکه به تایید شدن تراکنش ها کمک می کنند و بر همین اساس پاداش می گیرند.  

 

امنیت انجام معاملات و خرید و فروش ارز دیجیتال

یکی دیگر از ویژگی هایی که امنیت انجام معاملات رمز ارزها را برای ما تامین می کند استفاده از فرآیند احراز هویت دو عاملی است. به عنوان مثال وقتی قصد انجام معامله و ورود به یک سایت صرافی ارز دیجیتال را دارید ابتدا باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایید تا کد امنیتی مورد نظر به تلفن همراه یا ایمیل شما ارسال شود. فعال سازی روند احراز هویت دو عاملی برای کیف پول و اکانت صرافی ارز دیجیتال به افزایش چشمگیر امنیت کمک زیادی خواهد کرد. مسئله دیگر به هیچ عنوان کلیدهای عمومی و خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید چرا که هر کس به این اطلاعات دسترسی داشته باشد یعنی دارایی شما را در اختیار دارد. می توان گفت امنیت کلید های خصوصی مهمترین عامل امنیتی برای انجام معاملات گوناگون در زمینه ارز دیجیتال است.  

آشنایی با صرافی ارز دیجیتال

صرافی ارز دیجیتال در اصل یک صرافی آنلاین میباشد که شما میتوانید برای انجام مبادلات و خرید ارز دیجیتال از طریق آن اقدام کنید. می توان گفت که صرافی بین خریدار و فروشنده به عنوان یک واسطه عمل می کند و به این صورت با کسر حق کمیسیون، به کسب درآمد می پردازد. امروز صرافی های خارجی معتبر و معروف ای فعالیت دارند که مهمترین آنها عبارتند از: «kucoin, kraken, bitfinex, binance و…» البته نباید فراموش کرد که برخی از این صرافی ها برای کاربران ایرانی محدودیتهایی قائل می شوند و به همین دلیل بسیاری از کاربران حرفه ای مجبورند سراغ روش هایی مانند خرید VPN با IP ثابت بروند. البته در بسیاری از موارد دیده می شود که صرافی ها برای انجام معاملات در حجم های بالاتر برای احراز هویت کامل پاسپورت کاربر را درخواست می کنند. در چنین شرایطی قطعاً روند کار با صرافی های خارجی با مشکل روبرو خواهند شد.  

آشنایی با صرافی های ایرانی

دلایل گفته شده کاربران ایرانی برای خرید بیت کوین، خرید و فروش ترون و انجام سایر مبادلات ارز دیجیتال؛ باید سراغ صرافی ارز دیجیتال داخلی بروند. شرکت های مختلف به عنوان صرافی رمز ارز ایرانی فعالیت می کنند که افراتتر، تبدیل، والکس، اکسکوینو و… معروف ترین آن ها می باشند. کاربران ایرانی که قصد فعالیت حرفه ای در زمینه ارز دیجیتال را دارند می توانند در صرافی ارز دیجیتال ایرانی مورد نظر خود ثبت نام کرده و خریدهای خود را از طریق آن ها انجام بدهند. وجود منو فارسی و روند هراز هویت شفاف برای کاربران ایرانی از مزایای این صرافی های ارز دیجیتال می باشد. اما از آنجایی که تنوع آنها بسیار بالاست برای آنکه بتوانید گزینه متناسب با نیاز خود را پیدا کنید، باید پارامترهای مختلفی را مد نظر قرار دهید که در ادامه آنها را با هم بررسی خواهیم کرد.  

برای انتخاب صرافی ارز دیجیتال چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

 

 • تحقیق در خصوص سوابق صرافی ارز دیجیتال

در زمان انتخاب صرافی ارز دیجیتال معتبر باید به دنبال سوابق آن باشید و مطمئن شوید که گروه پشتیبانی آنها فعالیت درست و منظمی دارد.

 • حداقل مبلغ مجاز برای انجام معاملات

در بیشتر صرافی های رمز ارز ایرانی یک میزان حداقل برای خرید و فروش ارز دیجیتال در نظر گرفته شده است . از آنجایی که این مبلغ حداقل در بعضی از صرافی ها بسیار بالاست. به عنوان مثال در زمانی که شما قصد فروش بیت کوین یا خرید بیت کوین به مبالغ پایین تر را دارید ممکن است با بعضی از صرافی ها به مشکل بر بخورید.  باید قبل از انتخاب حتماً در این خصوص تحقیقات لازم را به عمل آورید.

 • میزان کمیسیون دریافتی صرافی

هر صرافی ارز دیجیتال برای انجام تراکنش ها کمیسیون خاصی در نظر گرفته است. در روند انجام بعضی از معاملات ممکن است این کمیسیون در نظر گرفته نشود اما گاهاً مشاهده شده که صرافی های مختلف رویکرد متفاوتی در این زمینه دارند و به همین دلیل با آگاهی کامل باید صرافی را انتخاب کرد.  

مشکلات کاربران ایرانی با صرافی ارز دیجیتال

یک صرافی ارز دیجیتال خارجی و معتبر می تواند مزایای زیادی را در اختیار ما قرار دهد، اما از سوی دیگر محدودیت های زیادی را پیش روی کاربر خواهد گذاشت که ممکن است به ضرر شما تمام شود. به عنوان مثال در بسیاری از صرافی های خارجی روند انجام احراز هویت برای کاربران ایرانی قابل انجام نیست. به زبان ساده تر کاربران ایرانی حق ندارند که در این صرافی ها فعالیت داشته باشند. راهکاری که در اینجا مورد استفاده قرار می گیرد (یعنی خرید ای پی ثابت برای ورود به صرافی) را قبلا بررسی کرده ایم. این روش هزینه زیادی را در طولانی مدت به شما تحمیل خواهد کرد. قسمت بد ماجرا آنجاست که در اثر بی احتیاطی یا به دلیل قطع شدن VPN برای لحظه ای با IP ایران وارد این صرافی ها شوید. در چنین شرایطی دارایی شما بلوکه خواهد شد و اکانت شما مسدود می شود. وجود منو و پشتیبانی به زبان فارسی باعث شده تا کاربران بتوانند مشکلات خود در رابطه با صرافی را به راحتی برطرف کنند. از سوی دیگر وقتی یک صرافی مناسب را انتخاب می کنید، در صورت بروز هرگونه مشکلی امکان پیگیری و شکایت برای شما وجود خواهد داشت.  

فعالیت در صرافی های خارجی چه مزایایی دارد؟

با وجود اطلاعاتی که در بخش قابل ای در اختیار شما قرار دادیم، فعالیت در صرافی های خارجی نیز میتواند با مزایایی همراه باشد. به عنوان مثال در صرافی های معتبر و با کیفیت یکی از قابلیت های جذابی که در اختیار شما قرار می گیرد، Stop Loss است. با استفاده از این قابلیت می توانید از تراکنش های خود در برابر هر سقوط ناگهانی قیمت محافظت کنید. به این صورت که در زمان انجام معاملات خود حد ضرر را مشخص کرده و به این صورت از ریزش ناگهانی سرمایه خود جلوگیری می کنید. همچنین در برخی از صرافی های معتبر امکان بیمه کردن دارایی وجود دارد. در چنین شرایطی اگر هکرها به صرافی حمله کردند و دارایی شما از بین رفت، بیمه خسارت وارد شده را پوشش میدهد.  

آموزش خرید ارز دیجیتال از صرافی رمز ارز

زمانی که قصد خرید بیت کوین این یا سایر ارزهای دیجیتال را دارید، باید ابتدا پول نقد خود را که در حساب بانکی موجود دارید به اکانت صرافی مورد نظرتان واریز کنید. همچنین امکان واریز دارایی دیجیتال به صورت ریالی و دلاری به حساب شما وجود خواهد داشت. در ادامه مراحل انجام این کار را بررسی خواهیم کرد.

 • ابتدا صرافی معتبر که پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال دارد را انتخاب کنید.
 • برای انجام معاملات از شبکه اینترنت عمومی استفاده نکنید و به یک شبکه مطمئن متصل شوید.
 • روند افتتاح حساب در صرافی ارز دیجیتال را طی کنید و مدارک شناسایی و سایر اطلاعات مورد نیاز برای احراز هویت را در اختیار آنها قرار دهید.
 • از بخش واریز در صرافی ارز دیجیتال حساب خود را به مبلغ مورد نظر شارژ کنید.
 • در بخش ثبت سفارش میزان و نوع ارز دیجیتال موردنظرتان را مشخص نمایید.
 • بعد از این حساب شما شارژ شده است و می توانید با استفاده از ارز دیجیتال به انجام معاملات گوناگون بپردازید یا آن را برای افزایش قیمت در طولانی مدت در کیف پول ارز دیجیتال خود نگهداری کنید.

 

کارهایی که در انجام معاملات ارز دیجیتال باید انجام داد

 

 • باید سراغ خرید ارزهای دیجیتال متنوع بروید

یکی از نکات مهم برای سرمایه گذاری ارز دیجیتال این است که تمام سرمایه خود را بر روی یک عرض خاص نگذارید. شما باید دارایی خود را روی ارزهای دیجیتال متنوع بگذارید تا به این صورت پتانسیل سود را افزایش داده و میزان ریسک را کاهش دهید. به یاد داشته باشید که در غیر این صورت امکان به خطر افتادن سرمایه شما وجود دارد.  

 • همیشه با استراتژی پیش بروید

استراتژی خود را قبل از خرید بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال حتماً مشخص کنید و بدانید که سرمایه گذاری شما برای کوتاه مدت یا بلند مدت است. داشتن استراتژی مشخص باعث می شود تا موفقیت بادوامی در سرمایه گذاری ارز دیجیتال داشته باشید.  

 • مدیریت ریسک را جدی بگیرید

برای دوام آوردن در بازار ارز دیجیتال باید بتوانید ریسک خود را مدیریت کنید. مشخص کردن حد سود و حد ضرر و عمل نکردن از روی احساسات دو پارامتر اصلی هستند که با استفاده از آنها به موفقیت دست پیدا خواهید کرد. همچنین اگر مشاهده کردید که ۳ معامله متوالی را با ضرر پشت سر گذاشته اید، بهتر است مدتی معامله کردن را کنار بگذارید.  

 • اول تحقیق و بررسی، بعد معامله

کسب آگاهی قبل از خرید ارز دیجیتال سرمایه گذاری در این عرصه حرف اول را می زند. امروزه مراجع مختلفی هستند که اطلاعات مناسبی در خصوص انواع ارز دیجیتال در اختیار ما قرار می دهند و کمک می کنند تا قبل از معامله آنها را بهتر بشناسیم. همچنین یادگیری شما باید به صورت دائمی باشد و هیچ وقت دست از آموزش دیدن برندارید.  

 • باید دید بلندمدت داشته باشید

نتایج تحقیقات نشان دهنده این است که در کوتاه مدت بازار ارز دیجیتال بسیار بی ثبات می باشد و امکان پیش بینی آن وجود ندارد. شاید بتوان با سرمایه گذاری کوتاه مدت به سود کلان دست پیدا کردن با احتمال ضرر در آن کم نیست. همچنین اگر آینده این بازار به نظر شما بی ثبات است، پس صرفاً بخشی از سرمایه خود را به آن وارد کنید.  

 • باید بودجه خود را برنامه ریزی کنید

یادگیری مدیریت سرمایه و اصول مربوط به آن اجازه می دهد تا بتوانید برنامه ریزی درستی برای بودجه خود داشته باشید و به این صورت بقا خود در بازار ارز دیجیتال را تضمین کنید.  

 • باید رفتار قیمت بیت کوین توجه داشته باشید

تاثیر بیت کوین بر روی بازار ارز دیجیتال بسیار بالاست و از همین رو باید همواره به نمودار قیمت بیت کوین توجه کافی نشان دهید. عدم توجه به این موضوع می تواند طبقات سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.  

نبایدهای سرمایه گذاری ارز دیجیتال

 

 • نباید حریص باشید

طمع باعث می شود تا معامله گران ارز دیجیتال استراتژی خود را فراموش کنند و به این صورت در طولانی مدت شکست بخورند. پستن را کنار بگذارید و با استراتژی پیش بروید.  

 • نباید احساساتی عمل کنید

احساساتی عمل کردن نیز باعث عکس از بین رفتن منطق و استراتژی در معاملات ارز دیجیتال می شود.  

 • نباید بدون حد ضرر معامله کنید

یکی از عواملی که باعث می شود معامله گران بتوانند سرمایه کمتری از دست دهند، استفاده از stop loss است. با استفاده از این امکان شما با ریسک مدیریت شده معامله خواهید کرد.  

 • نباید بدون تحقیق خرید کنید.

خرید بدون تحقیق در اکثر مواقع منجر به ضرر می شود. قبلا هم توضیحاتی در این زمینه ارائه داده ایم.    

حتما بخوانید: اشتباهات رایج تازه کارها در دنیای ارز دیجیتال

 

 • نباید به دنبال تضمین بگردید

نه تنها در بازار ارز دیجیتال که در تمام بازارهای سرمایه جهان، معامله با سود تضمینی و بدون ریسک وجود ندارد. پس به دنبال تضمین نباشید و با ضرر کردن از پیشروی در این زمینه دلسرد نشوید.  

 • نباید آرامش خود را از دست دهید

معامله گران حرفه ای می دانند که برای به سود رسیدن باید صبر و تحمل بالایی داشته باشند. هرگونه از دست دادن آرامش می تواند به تصمیم گیری های احساسی منجر شده و نهایتاً باعث ضرر شود.    

چطور از اخبار و اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال آگاه شویم؟

روش های مختلفی برای اطلاع از قیمت ها و اخبار ارزهای دیجیتال وجود دارد که امکان استفاده از آنها برای کاربران ایرانی وجود دارد. یکی از این روشها برای کاربران ایرانی مبتدی استفاده از اپلیکیشن سیگنال است. در این اپلیکیشن شما علاوه بر اخبار و اطلاعات مربوط به ارزهای دیجیتال مانند قیمت و نمودار آنها می توانید به اطلاعات دیگری مانند قیمت سایر ارزهای فیات مانند دلار، یورو و… دسترسی داشته باشید. یکی دیگر از ابزارهای کارآمد برای کاربران ایرانی که ابزار های تحلیلی متنوعی در اختیار آنها قرار می دهد، Tradingview است.   در این اپلیکیشن علاوه بر نمودار قیمت ارزهای مختلف در صرافی های ارز دیجیتال گوناگون، امکان تعامل با سایر کاربران از سراسر دنیا و مشاهده تحلیل های آنها نیز وجود دارد. به عبارت دیگر tradingview همزمان یک شبکه اجتماعی با تمرکز بر روی بازار ارز دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. علاوه بر این موارد پلتفرم ها و سایت های گوناگونی برای آگاه شدن از قیمت های ارز دیجیتال وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاصی را در اختیار شما قرار می دهند.    

چه عواملی بر قیمت ارز دیجیتال تاثیر می گذارد؟

 

 • ایجاد رقابت بین ارزهای دیجیتال مختلف

در بسیاری از موارد می بینیم وقتی یک ارز دیجیتال جدید بر روی پلتفرم می خواست وارد بازار می شود، می تواند روی قیمت سایر ارزهای دیجیتال بر روی آن پلتفرم تاثیر بگذارد.  

 • میزان دسترسی به ارز دیجیتال

هر چقدر روند معامله یک ارز دیجیتال راحت تر باشد، در طولانی مدت شاهد افزایش قیمت آن خواهیم بود. به همین دلیل می بینیم که وقتی یک ارز دیجیتال در صرافی های معتبر قرار می گیرد، رشد قیمت خوبی را می تواند تجربه کند.  

 • توجه به اخبار بازار

قدرت بالای رسانه در دنیای امروز باعث شده تا هر خبری به سرعت در تمام دنیا پخش شود و تاثیر زیادی روی جوانب مختلف زندگی ما بگذارد. برای دنبال کردن خبرها، بهتر است به دنبال اخبار مرتبط با بازار ارز دیجیتال باشید.  

 • عملکرد نهنگ ها

منظور از نهنگ در بازار ارز دیجیتال افرادی هستند که حجم زیادی از یک ارز به خصوص را در اختیار دارند. این سرمایه داران با انجام فعالیت های مانند خرید و فروش می توانند تاثیر زیادی روی قیمت ارز دیجیتال بگذارند. به عنوان مثال وقتی یک نهنگ تمامی دارایی خود از یک ارز دیجیتال به خصوص را بفروشد، بازار با افت قیمت زیادی مواجه خواهد شد.  

 • فعالیت رسانه ها

وقتی یک ارز دیجیتال خاص در رسانه ها مطرح می شود و توجه عموم به آن جلب می گردد، ممکن است شاهد آن باشیم که خرید و فروش آن نیز در بین کاربران بیشتر شود.  

 • اظهار نظر شخصیت های برجسته

انجام یک مصاحبه یا انتشار یک توییت از فردی مهم می تواند تاثیر زیادی روی قیمت یک ارز دیجیتال بگذارد. پس باید این اظهار نظرها را به عنوان خبر دریافت کرده و برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه آن ها را تحلیل کنید.  

 • قانونگذاری در خصوص ارز دیجیتال از طرف دولت ها

بسیاری از دولت های جهان امروزه به دنبال آن هستند که قوانینی برای کنترل ارز دیجیتال و اعمال مالیات بر روی آن وضع کنند. هرچقدر این قوانین یا اخبار مربوط به آنها سختگیرانه تر باشد احتمال سقوط بازار ارز دیجیتال بیشتر است.  

 • میزان کارمزد برای انجام تراکنش ها

تجربه نشان داده که افزایش کارمزد برای تایید هر تراکنش، باعث افزایش ارزش ارز دیجیتال خواهد شد.    

دروغ یا واقعیت: پرداخت مالیات برای بیت کوین

 

 • محدودیتهای مربوط به کل حجم ارز دیجیتال

وقتی یک ارز دیجیتال موجود بر روی بلاک چین دارای مقدار محدودی باشد، با کمتر شدن مقدار آن شاهد افزایش نسبی قیمت خواهیم بود.  

 • پدیده هالوینگ

معمولاً هر ۴ سال یکبار برای ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تغییراتی اعمال می شود که در آن پاداش هر ماینر نصف خواهد شد.  

 • هزینه های مربوط به شبکه

منظور از هزینه های مربوط به شبکه در اصل پاداشی است که بر اساس ارز دیجیتال بلاک چین مورد نظر در اختیار ماینر ها یا استخراج کنندگان قرار می گیرد.  

 • میزان عرضه و تقاضا در بازار

رابطه عرضه و تقاضا به صورت مستقیم است. یعنی افزایش تقاضا باعث افزایش قیمت خواهد شد و البته حالت معکوس این وضعیت را نیز می توان تصور کرد.    

آشنایی با تحلیل در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

قبل از شروع به انجام معاملات و خرید و فروش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بهتر است با دو تحلیل اساسی تکنیکال یا فنی و فاندامنتال یا بنیادی بیشتر آشنا شوید. در ادامه این دو نوع تحلیل را بیشتر بررسی می کنیم  

تحلیل تکنیکال چیست؟

زمانی که صحبت از تحلیل تکنیکال به میان می آید منظور ما بررسی پارامترهایی کمی است که به شکل واضح و دقیق قابل اندازه گیری هستند. این تحلیل بر اساس نوسانات قیمت یک ارز دیجیتال خاص در بازار انجام می شود. تکنیک های مختلف مربوط به دریافت اطلاعات از کندل ها، پیدا کردن الگو ها و پیش بینی رفتار آینده ارز مورد نظر به ما اجازه می دهد تا با دید بازتری معاملات خود را انجام دهیم. 3 رکن اصلی تحلیل تکنیکال عبارتند از:

 • نمودار قیمت بی دلیل تغییر نمی کند و روند مشخصی برای نوسانات خود دارد.
 • در بازار ارز دیجیتال ثباتِ مربوط به بازارهای مالی دیگر دیده نمی شود.
 • هر نمودار دائما در حال تکرار گذشته خود در مقیاس های جدید است.

  برای این که روند تحلیل تکنیکال را با دقت بیشتری انجام دهید بهتر است پارامترهای دیگری مانند اخبار حاکم بر بازار، میزان عرضه و تقاضای ارز در گذشته و قانون گذاری های مربوط به آن خبر داشته باشید. استفاده از تحلیل تکنیکال علاوه بر این که وضعیت ارز مورد نظر برای معامله را برای شما مشخص می کند. زمان انجام معاملات را هم به شما اعلام خواهد کرد و به این صورت در زمان مناسب خرید خود را انجام می دهید. بهتر است برای یادگیری تحلیل تکنیکال به صورت تخصصی حتما سراغ منابع آموزشی معتبر و اساتید حرفه ای بروید.  

تحلیل بنیادی یا فاندامنتال

وقتی قصد سرمایه گذاری در یک زمینه یا بازار خاص را داریم، باید قبل از همه چیز وضعیت بازار را از پایه و اساس بررسی کنیم. البته نباید فراموش کرد که این تحلیل برای بازارهای جدید (به عنوان مثال برای یک ارز دیجیتال تازه کار) نمی تواند کارایی مناسبی داشته باشد. چون امکان دارد ارزش واقعی بازار را کمتر از چیزی که واقعا هست نشان دهد. این روش تحلیل برای ارزهایی با سابقه بالا می تواند بسیار کارآمد باشد و به خصوص روی تصمیم گیری های طولانی مدت سرمایه گذاران تاثیر زیادی خواهد گذاشت. انجام تحلیل فاندامنتال باعث می شود تا بتوانید بهتر اخبار مربوط به یک ارز خاص را تحلیل کنید. چرا که در بسیاری از موارد شایعات بیش از حد در مورد یک رمز ارز خاص به گوش می رسد یا این که قیمتی بسیار بیش از حد معقول روی آن گذاشته شده است. در چنین شرایطی فردی که تسلط کافی روی تحلیل بنیادی دارد می تواند ارزش واقعی آن ارز را تخمین بزند و به این صورت از افزایش قیمت کاذب و سقوط ناگهانی در امان باشند.  

نتیجه گیری

در این مطلب از افرا تتر سعی کردیم که هر چه بیشتر شما را با سرمایه گذاری در ارز دیجیتال آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که متخصصان افراتتر تا اینجای کار نقشه راه سرمایه گذاری در ارز دیجیتال ارائه دادند. اما برای آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال باید زمان بیشتری بگذارید و هر کدام از مفاهیم و نکاتی که در این مطلب بررسی کردیم را به صورت مفصل یاد بگیرید. در وبلاگ افراتتر مطالب ارزنده ای در این خصوص آماده شده که مطالعه آنها قطعا به دانش شما در مورد ارز های دیجیتال اضافه خواهد کرد. در ضمن برای خرید بیت کوین، خرید اتریوم یا سایر ارزهای دیجیتال نیز می توانید با خیال راحت از صرافی ارز دیجیتال افراتتر استفاده کنید. متخصصین ما آماده ارائه مشاوره رایگان و پاسخگویی به سوالات شما هستند.

 

سوالات متداول

آموزش ارزهای دیجیتال شامل چه سرفصل هایی است؟
یادگیری در خصوص مفاهیم اولیه، آشنایی با مفهوم بلاک چین، آشنایی با تحلیل های بنیادی و تکنیکال و پیدا کردن اخبار مناسب بخشی از سر فصل های اصلی برای یادگیری سرمایه گذاری ارز دیجیتال هستند.
برای دریافت آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال چه باید کرد؟
در این مطلب علاوه بر ارائه نکات آموزشی، به شما توضیح داده شده که چطور به شکل درست و موثر آموزش ببینید.
بهترین روش برای یادگیری در مورد ارز دیجیتال چیست؟
امروزه برای کاربران مسلط به زبان انگلیسی منابع بسیار زیادی موجود می باشد. اما از سوی دیگر برنامه های آموزشی مختلف نیز توسط اساتید گوناگون ارائه می شوند. البته قبل از خرید و استفاده از آنها باید حتما تحقیقات لازم را به عمل آورید.
یادگیری در مورد ارز دیجیتال را از کجا شروع کنیم؟
اگر قصد سرمایه گذاری ارز دیجیتال را دارید باید از همینجا شروع کنید و تا پایان فعالیت خود در این بازار به دنبال یادگیری باشید. نقطه شروع شما این است که با مفاهیم اولیه و اساسی آشنا شوید تا مسیر ادامه یادگیری هموار شود.
آیا یادگیری در مورد ارزهای دیجیتال برای سرمایه گذاران ضروری است؟
سرمایه گذاری ارز دیجیتال بدون این که آموزش کافی در این زمینه ندیده باشید قطعا اشتباه بزرگی است که باعث ضرر دیدن سرمایه گذاران خواهد شد.
[irp posts=”1587″]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.