مفاهیم پایه ارز دیجیتال

مفاهیم ارز دیجیتال؛ صفر تا صد مفاهیم پایه رمز ارزها

فهرست مطالب این صفحه

بازار مالی ارز دیجیتال امروز به عنوان یکی از بسترهای مناسب سرمایه گذاری بین عموم مردم شناخته شده است و هر روز افراد زیادی از این بازار سود قابل توجهی کسب می کنند. اما باید در نظر داشته باشید مفاهیم و اصطلاحات زیادی در این بازار وجود دارند که قبل از ورود به آن باید با آنها آشنایی کامل به دست بیاورید.

شناخت هر کدام از این مفاهیم می تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از اتفاقات و روند کار در این بازار به دست آوریم. آشنایی با مفاهیم ارز دیجیتال می تواند مشکلات مربوط به عدم درک درست در این بازار را برای ما حل کند. به همین دلیل در ادامه این مقاله از افراتتر قصد داریم بیشتر در زمینه مفاهیم پایه ارز دیجیتال صحبت کنیم.

 

اهمیت شناخت مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال

بیشتر افرادی که در بازار رمز ارز ضررهای سنگینی را متحمل می شوند، آموزش اولیه ارز دیجیتال را جدی نگرفته اند. مفاهیم مختلفی مانند تحلیل فاندامنتال، تحلیل تکنیکال، انواع ارز دیجیتال (مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، ترون و…)، روش های مختلف سرمایه گذاری و سایر مفاهیم اساسی می تواند راهگشای سرمایه گذاران و معامله گران تازه کار باشند. البته نباید فراموش کرد که شناخت مفاهیم پایه تنها بخشی از آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال است. اما پیدا کردن این آگاهی باعث می شود تا بتوانید مسیر خود را در بازار سرمایه گذاری رمز ارز بهتر پیدا کنید.

 

آشنایی با اصطلاحات رایج در دنیای ارز دیجیتال

در میان مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال اصطلاحاتی هستند که بیشتر از بقیه کاربرد دارند. از همین رو بهتر از قبل از شناخت مفاهیم تخصصی سراغ مفاهیم پایه بروید و به این صورت روند آموزش اولیه ارز دیجیتال را به صورت اصولی طی کنید. همچنین مفاهیم پیشرفته تر مورد استفاده در این عرصه معمولاً به گونه ای هستند که برای درک آن ها بدون آشنایی با اصطلاحات رایج نمیتوانیم کاری از پیش ببریم. در ادامه مهمترین این اصطلاحات را با هم بررسی خواهیم کرد.

 

ارز دیجیتال چیست؟

منظور از ارز پول رایج است که به عنوان مرجع ای ارزشمند برای انجام مبادلات و تبادلات مالی در سطوح مختلف از آن استفاده می شود. پس میتوان نتیجه گرفت که ارز دیجیتال یک نمونه نوین از پول است. اما عرضه این نمونه پول به صورت دیجیتال و الکترونیکی باعث تغییر ماهیت ارز دیجیتال شده است. ارز دیجیتال هیچگونه شکل فیزیکی ندارد و صرفاً عبارت است از کد هایی که بر روی یک بستر مشخص قرار گرفته اند.

انواع ارز دیجیتال امروزه روی بسترهای مختلفی در اختیار کاربران و سرمایه گذاران قرار می گیرند و هر کدام از آنها دارای ویژگی هایی هستند که باعث تمایز هر کدام از دیگری می شود.

شکل و شمایل جدید این پول در دنیای دیجیتالی و بر روی بستر اینترنت باعث شده تا قوانین و مفاهیم مختلف مربوط به آن با سایر ارزهای رایج در جهان مانند دلار، ریال و… متفاوت باشد.

 

ارز رمزگذاری شده یا کریپتوکارنسی

رمز ارز که با نام های ارز رمزگذاری شده cryptocurrency نیز شناخته می شود؛ در طی عملیات پیچیده ای به نام رمزنگاری یا cryptography قرار می گیرد. انجام روند رمزنگاری باعث می شود تا دارایی دیجیتال شما بر روی یک بستر به شکل بسیار قوی رمزنگاری شده باشد و از همین رو هکرها نتوانند به سادگی شبکه های مربوط به ارز دیجیتال را هک کنند. روند رمزنگاری و حفظ امنیت انواع ارز دیجیتال امروزه بر عهده بلاک چین است. به عبارت دیگر فناوری بلاکچین و ارز دیجیتال به همراه یکدیگر به دنیا معرفی شدند و توجه افراد زیادی به این مقوله ها جلب شده است.

 

بلاک چین

یکی از مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال که بهتر است همه سرمایه گذاران با آن آشنایی پیدا کنند بلاک چین است. بلاک چین در لغت به معنی زنجیره بلوکی میباشد. این فناوری را می توان یکی از مدرن ترین و عملکرد ترین اشکال پایگاه داده دانست که تمامی اطلاعات موجود بر روی آن طبق روند خاصی رمزگذاری و حفظ می شوند. روند ثبت اطلاعات بر روی بلاک چین این چنین است که هر گاه در اثر خرید و فروش یا انجام ماینینگ ارز دیجیتال، اطلاعات مربوط به یک بلوک تغییر کند؛ شاهد تغییر اطلاعات بر روی سایر بلوک ها نیز خواهیم بود.

هر کدام از بلوک ها در بلاک چین دارای شناسه خاصی هستند که مانند اثر انگشت هر کدام از این بلاک ها عمل می کند و به نام هَش شناخته می شود. هَش را میتوان زنجیر اتصال دهنده بلوک ها به یکدیگر دانست. وقتی هکر قصد دستکاری اطلاعات موجود بر روی بلاک چین را داشته باشد نمیتواند صرفاً کلیه داده ها موجود بر روی یک بلوک را تغییر دهد. چرا که به تبع آن سایر اطلاعات بر روی بقیه بلاک ها نیز تغییر خواهند کرد و همین باعث ایجاد خطا در کل شبکه میشود.

هر کدام از انواع ارز دیجیتال دارای بلاک چین خاص خود هستند و داده های اولیه موجود بر روی این بلاکچین تعیین کننده عملکرد نهایی آن در زمان فعالیت خواهد بود. پس برای آشنایی کامل با هر کدام از انواع ارزهای دیجیتال بهتر است نگاهی به بلاکچین و عملکرد آن داشته باشیم.

 

منظور از استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست؟

یکی دیگر از مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال می باشد. به زبان ساده می توان گفت ارز دیجیتال دارای مقدار مشخصی می باشد که بر روی بلاکچین تعیین شده است. حال اگر این مقدار مشخص را به عنوان یک کوه از مواد معدنی بر حسب ارز دیجیتال مورد نظر در نظر بگیریم، استخراج ارز دیجیتال جدا کردن واحد هایی از این معدن می باشد که هر کدام از آنها بر حسب ارز دیجیتال مورد نظر خواهند بود.

اما روند استخراج ارز دیجیتال با کاری که در معادن انجام می شود تفاوت زیادی دارد. در شبکه های ماینینگ ارز دیجیتال، روند استخراج شامل تایید اعتبار تراکنش هایی است که کاربران انجام می دهند. در زمان استخراج شما قدرت پردازش گر ماینر یا سیستم های شخصی خود را در اختیار شبکه ماینینگ قرار می دهید. بعد از حل کردن معادلات ریاضیاتی پیچیده ای که طی یک فرایند خاص در اختیار شما قرار می گیرد، به کاربر پاداش داده می شود. این پاداش بر حسب ارز دیجیتال بومی موجود بر روی شبکه می باشد. به عنوان مثال زمانی که شما برای ماینینگ وارد شبکه بیت کوین می شوید بر اساس بیت کوین پاداش خواهید گرفت.

 

آشنایی با ماینر ارز دیجیتال

بستر هایی که برای استخراج ارز دیجیتال در نظر گرفته شده اند را امروزه با نام استخر استخراج می شناسند. منظور از ماینر کاربری است که به این استخرها متصل می شود و قدرت پردازشی دستگاه های شبکه خود را در اختیار استخر می گذارد. البته در بحث ماینینگ ارز دیجیتال افراد متخصصین عرضه دستگاه های پردازنده را نیز با نام ماینر میشناسند. این دستگاه ها دارای قدرت پردازش بالایی می باشند و معمولاً به صورت سری روی شبکه قرار می گیرند.

مزرعه ماینر نیز یکی دیگر از اصطلاحات مرتبط به این بخش می باشد. در مزرعه های استخراج ارز دیجیتال امکانات مختلفی مانند منابع تغذیه، دستگاه های ماینر، سیستم های پردازشی و امنیتی، تجهیزات شبکه و تجهیزات خنک کننده قرار می گیرند. انجام چنین کاری باعث می شود تا قدرت پردازشی زیادی را در اختیار شبکه قرار دهید و میزان پاداش دریافتی شما برای انجام ماینینگ بسیار بیشتر شود. البته باید خاطر نشان کرد که این امر در حال حاضر برای ایرانیان با محدودیت های فراوانی روبرو و صرفاً قشر خاصی توانایی انجام این کار به شکل حرفه ای را دارند.

 

آشنایی بیشتر با استخر استخراج

استخر استخراج یا Mining Pool که قبل هم اشاره مختصری به آن کردیم یکی از مفاهیم ارز دیجیتال است. در بلاک چین وقتی یک ماینر شروع به انجام عملیات استخراج می کند، نیاز به واسطه ای دارد که تغییرات اعمال شده را با سرعت بالا بر روی سایر بلوک ها انتقال دهد. استخر استخراج در اصل یک محیط مجازی است که قدرت تمامی ماینر های متصل شده به خود را در اختیار شبکه ارز دیجیتال مورد نظر (به عنوان مثال بیت کوین) قرار می دهد.

روند کار معمولا به این صورت است استخر ها بخشی از تراکنش های انجام شده روی بستر بلاک چین را درون استخر جمع آوری می کنند و ماینر ها در این قسمت شروع به تایید اعتبار این تراکنش ها می پردازند.

 

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

یکی دیگر از مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال که آشنایی با آن بسیار ضروری است، صرافی ارز دیجیتال است. صرافی در اصل یک سایت است که امکان خرید و فروش ارز دیجیتال های مختلف را برای کاربران فراهم می کند. در نتیجه شما می توانید از طریق آنها ارز های فیات خود مانند دلار، یورو، ریال و… را به ارز دیجیتال تبدیل کنید. در نظر داشته باشید هیچ صرافی رمز ارز حضوری وجود ندارد و کلیه پرداخت ها، معاملات و برداشت ها باید روی بستر مناسبی برای این کار انجام شود.

امروزه صرافی های زیادی به شکل سایت یا اپلیکیشن (و در بسیاری از موارد هر دو) به فعالیت می پردازند. سیاست گذاری های مختلف از سوی دولت ایران و جوامع بین المللی باعث شده تا روند استفاده از صرافی های ارز دیجیتال با مشکلات زیادی روبرو باشد. به همین دلیل در ادامه توضیحاتی برای شناخت صرافی های ارز دیجیتال داخلی و بین المللی می دهیم.

 

صرافی ارز دیجیتال ایرانی یا داخلی

این صرافی ها معمولا دارای منوی فارسی می باشند و به کاربران امکان پرداخت ریالی برای خرید ارز دیجیتال را می دهند. از آنجایی که استفاده از صرافی های ارز دیجیتال بین المللی برای کاربران ایرانی همیشه با مشکلات زیادی روبرو است، استفاده از صرافی داخلی امنیت بالاتری دارد. روند کار آسان این صرافی ها برای کاربران تازه کار نیز مزایای زیادی را به دنبال خواهد داشت. البته افراد حرفه ای بر این باور هستند که برای ترید یا معامله گری ارز دیجیتال شما به صرافی خاصی نیاز دارید که انواع ارز دیجیتال پر رونق در آن لیست شده باشند.

اما به هر حال کاربران ایرانی نباید فراموش کنند که برای خرید ارز دیجیتال راهکار درست آن است با درگاه پرداخت ریالی این صرافی ها خرید خود را انجام دهند. در مراحل بعدی و برای انجام فعالیت های حرفه ای یا نگهداری از ارز دیجیتال برای طولانی مدت می توانند آن را بر روی کیف پول خود انتقال دهند. به این صورت امکان دسترسی به صرافی های بین المللی برای آنها فراهم خواهد بود.

 

صرافی ارز دیجیتال بین المللی

صرافی های ارز دیجیتال بین المللی امکانات و مزایای زیادی را در اختیار کاربران خود قرار می دهند. قبل از همه چیز امنیت آنها بسیار بالاست و می توان با خیال راحت به فعالیت پرداخت. از سوی دیگر این صرافی ها دارای امکانات مانند مشخص کردن حد سود، حد ضرر، استفاده از اهرم برای انجام معاملات و… هستند. استفاده از این امکانات قطعا برای همه افراد امکان پذیر نیست و برای فعالیت بهتر در این صرافی ها باید حتما نحوه کار با آنها را به صورت کامل آموزش ببینید تا به این شکل احتمال بروز مشکلات گوناگون را تا حد زیادی کاهش دهید.

بسیاری از صرافی های معتبر بین المللی به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران را درون لیست تحریم های خود قرار داده اند. مهمترین این صرافی ها بایننس است که کاربران دارای IP ایران را بلاک می کند. ممکن است دارایی آنها نیز در همین بین از بین برود. اما هنوز هم صرافی های معتبر دیگری هستند که کاربران حرفه ای می توانند برای ترید یا سرمایه گذاری از آنها استفاده کنند.

 

استراتژی سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال

استراتژی سرمایه گذاری در اصل تعیین کننده رفتار کلی فرد در بازار سرمایه گذاری ارز دیجیتال خواهد بود. این که بتوانید مدام در حال انجام تحلیل های گوناگون باشید، قیمت ها و اخبار را چک کنید و خلاصه زمان زیادی بگذارید؛ نیازمند زمان زیادی است. پس شما باید بتوانید از نظر اعصابی با بازار پر نوسان ارز دیجیتال کنار بیایید. یا در روی دیگر سکه اگر شما فردی صبور باشید و بخواهید سودِ مناسبی به دست آورید، قطعا سرمایه گذاری بلند مدت یا هولد برای شما گزینه بهتری خواهد بود.

استراتژی سرمایه گذاری در ارز دیجیتال برای افراد مختلف به شکلی متفاوتی است و می توان گفت هر فرد روند کاری خود را دارد. اما داشتن اطلاعات مناسب و علم کافی در این زمینه قطعا اجازه می دهد تا بتوانید استراتژی لازم برای خود را بهتر پیدا کنید.

 

آشنایی با سرمایه گذاری بلند مدت یا Hold در ارز دیجیتال

یکی از روش های محبوب کسب سود در بازار ارز دیجیتال که به گفته متخصصان ریسک پایین تری دارد، سرمایه گذاری بلند مدت یا هولد کردن است. در این روش شما مبلغ زیادی را بر روی چند ارز دیجیتال سرمایه گذاری می کنید. این ارز ها باید بعد از تحلیل های گوناگون و تحقیقات کامل انتخاب شوند.

همچنین با انجام این روش سرمایه گذاری قطعا استرس کمتری را به شما وارد کرد. البته باید همیشه صبور باشید و مهم تر از آن نیاز به سرمایه ای دارید که بتوان بر روی آن تکیه کرد و برای مدتی آن را درون کیف پول امن نگهداری کرد. انجام این کار توسط برخی از سرمایه گذاران حرفه ای به این منظور است که ارز دارایی خود را حفظ کنند و شانس سود کلان در اثر رشد بازار را نیز داشته باشند.

 

آشنایی با مفهوم ترید و تریدر

منظور از ترید، معامله گری است و تریدر به فردی گفته می شود که به جای سرمایه گذاری بلند مدت، به دنبال کسب سود در کوتاه مدت است. تریدرها بر استراتژی خود را بر این اساس استوار می کنند که از نوسانات ارز دیجیتال سود به دست بیاورند.

اما این بدان معنی نخواهد بود که هر تریدر باید بیشتر زمان خود را روی نمودار ها متمرکز باشد و لحظه ای از خرید و فروش غافل نشود. مورد مهمی که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که تریدرها در اصل افرادی هستند که بسیار آگاهانه زمان خود را برای انجام معاملات کنترل می کنند. آنها باید بتوانند احساسات را در زمان ترید کنار بگذارند چرا که چنین کاری قطعا باعث از بین رفتن استراتژی آنها خواهد شد و ضررهای سنگین را در پی دارد.

 

 

⇐ کدام استراتژی بهتر است: هولد یا ترید

 

 

مارکت کپ یا ارزش بازار

یکی از مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال که برای سرمایه گذاری در این عرصه حتماً باید با آن آشنا شوید، ارزش بازار یا market Cap میباشد. ارزش بازار یکی از مفاهیم مهم مورد استفاده در تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال می باشد. مارکت کپ یک ارز دیجیتال عبارت است از: «حاصل ضرب تعداد ارز در گردش و قیمت لحظه ای رمز ارز مورد نظر.»

مقدار ارزش بازار ارز دیجیتال مدام در حال تغییر است. چرا که قیمت رمز ارز نوسانات بالایی دارد و از سوی دیگر همواره بر تعداد ارزهای دیجیتال استخراج شده اضافه می شود. برای مثال بد نیست روند تغییر قیمت بیت کوین از ابتدا تا امروز را مورد بررسی قرار دهید.

البته نباید فراموش کرد که در این میان برای محاسبه باید از تعداد کل ارزهای دیجیتال، سکه های مرده را نیز کم کنید. همچنین وب سایت های مانند coinmarketcap.com ارزش بازار دقیق را برای هر ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار داده اند.

 

آشنایی با میزان ارز دیجیتال در حال گردش

یکی دیگر از مفاهیم ارز دیجیتال که در زمان خرید و فروش و سرمایه گذاری باید به آن توجه داشته باشید، ارز دیجیتال در گردش است. به عنوان مثال در خصوص بیت کوین کلیه سکه های موجود و قابل معامله برای فعالین بازار را ارز دیجیتال در گردش می نامند.

این پارامتر نیز در حال تغییر است و با تغییر آن شاهد تغییر مقدار ارزش بازار خواهیم بود. تعداد ارزهای در گردش یکی دیگر از پارامترهای قابل استفاده برای انجام تحلیل فاندامنتال است که از طریق وب سایت های مختلف مانند coinmarketcap.com نیز می توانید آن را مشاهده کنید.

 

سکه مرده چیست؟

سکه مرده (Dead coin) به تعداد واحدهایی از ارز دیجیتال گفته می شود که از دسترس خارج شده اند و به عبارت دیگر به هیچ عنوان در شبکه خرید و فروش نخواهند شد. مورد مهمی که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که در زمان محاسبه میزان ارز دیجیتال در حال گردش، باید تعداد سکه های مرده را از کل سکه ها (یا به عبارتی واحدهای ارز دیجیتال) کسر کنید.

دلایل مختلفی باعث از دسترس خارج شدن ارز دیجیتال از دسترس می شود که مهمترین آن ها مشکلات مربوط به کیف پول است. در بسیاری از موارد افراد کیف پول خود را گم می کنند یا اطلاعات لازم برای بازیابی مانند عبارات بازیابی را در اختیار ندارند. در نتیجه دسترسی آنها به کیف پول و دارایی خود محدود خواهد شد.

طبق آمارگیری های انجام شده، تاکنون حدود 5.5 میلیون بیت کوین از رده خارج شده اند. امکان بازیابی این بیت کوین ها برای هیچکس وجود ندارد. هر گاه تعداد سکه های مرده برای یک ارز دیجیتال زیادتر از حد معمول باشد و یا ابهامات دیگری در خصوص یک رمز ارز به گوش شما رسید بهتر است برای خرید آن دقت بیشتری به خرج دهید.

 

عرضه اولیه یا ICO

عرضه اولیه ارز دیجیتال یا Initial coin offering یکی از مفاهیم ارز دیجیتال است که در مورد انواع ارز دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد. البته این اصطلاح به اندازه سایر مواردی که در این مطلب بررسی کرده ایم اهمیت ندارد، اما شناخت آن می تواند به شما کمک کند تا در زمان خرید و سرمایه گذاری تصمیمات بهتری بگیرید.

عرضه اولیه در اصل به روز ابتدایی معرفی یک ارز دیجیتال گفته می شود. در این روز توسعه دهندگان یک ارز به دنبال سرمایه گذارانی هستند که با خرید رمز ارز مورد نظر آنها، سرمایه اولیه مورد نیاز برای ادامه کار تامین کنند.

 

آشنایی با اصطلاحات بازار ارز دیجیتال

بخشی از مفاهیمی که باید در آموزش ارز دیجیتال با آنها آشنا شوید، مربوط به بازار سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال می باشد. در این بازار مانند سایر بازارهای مالی اصطلاحاتی وجود دارد که برای تعریف شرایط و موقعیت های مختلف از آنها استفاده می شود.

این اصطلاحات در اصل نشانه گذاری هایی هستند که به سرمایه گذاران اجازه می دهد در مورد وضعیت های مختلف بازار با یکدیگر صحبت کنند و روند تجزیه و تحلیل را انجام دهند. در ضمن افراد که قصد شروع آموزش صفر تا صد ارز دیجیتال را دارند باید حتما به یاد داشته باشند. در ادامه متخصصین افراتتر این موارد را برای شما بررسی خواهند کرد.

 

 

راهنمای مرحله به مرحله ثبت نام در افراتتر

 

 

منظور از بازار گاوی چیست؟

وقتی شرایط بازار به گونه ای باشد که همه سرمایه گذاران به بالا رفتن قیمت ها امیدوار باشند و استراتژی های خود را بر این اساس بچینند، بازار اصطلاحا در حالت گاوی قرار دارد. در این میان اصطلاحا افرادی که همیشه با آینده بازار خوش بین هستند و تصور می کنند صعود قیمت ها در انتظار آنهاست را با نام گاو می شناسند(البته در بازار این اصطلاح توهین آمیز نیست.)

یکی دیگر از اصطلاحات مربوط به بازار گاوی در ارز دیجیتال، بولران یا Bull Run است. این اصطلاح در بازار گاوی زمانی به کار می رود که روند صعود به صورت ادامه دار پیش بینی می شود. البته نباید فراموش کرد که در این میان یک اصطلاح مهم دیگر به نام “تله گاوی” وجود دارد. در چنین شرایطی ممکن است قیمت ارز دیجیتال شما رو به روند صعودی مناسبی قرار بگیرد و در نتیجه افراد زیادی به خرید آن روی بیاورند. اما در همین وهله ممکن است بازار بعد یک صعود مختصر ریزش شدیدی داشته باشد. در نتیجه باعث ضرر دیدن سرمایه گذاران خواهد شد.

 

منظور از بازار خرسی چیست؟

اصطلاح بازار خرسی برای ارز دیجیتال زمانی استفاده میشود که بازار وارد دوره افت شده باشد و اصطلاح سیر نزولی را در پیش بگیرد. البته نباید فراموش کرد که اصطلاح بازار خرسی و بازار گاوی هر دو در سایر بازارهای مالی مانند فارکس یا بورس هم کاربرد دارند. در این میان به سرمایه گذاران بدبین که همیشه تصور می کنند بازار در حال طی کردن سیر نزولی است، خرس گفته می شود.

یکی دیگر از اصطلاحات مهم بازار خرسی، تله خرسی است. در چنین شرایطی معامله گران و سرمایه گذاران تصور می کنند که بازار در روند نزولی شدیدی قرار گرفته و از همین رو اقدام به خرید را حرکت عاقلانه ای نمی بینند. در نتیجه شاهد این خواهد بود که بازار وارد سیر صعودی خود می شود و آنها از به دست آوردن سود بیشتر جا مانده اند.

 

 

 

استفاده از تجربه دیگران: کپی تریدینگ چیست و روش درست انجام آن چگونه است؟

 

 

 

آشنایی با پامپ و دامپ ارز دیجیتال

وقتی یک ارز دیجیتال برای مدت کوتاهی با انجام یک خرید سنگین و ورود سرمایه هنگفتی به بازار رشد بالایی داشته باشد، این موضوع را پامپ می نامند. پمپ بازار ارز دیجیتال باعث افزایش قیمت رمز ارز مورد نظر شما خواهد شد. اما نباید فراموش کنید که این افزایش قیمت به صورت موقت خواهد بود و به خصوص برای سرمایه گذارانی که به فعالیت طولانی مدت در این بازار پرداخته اند با سود همراه نیست. این روش معمولا به شکل حبابی است که اصطلاحا بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی خواهد ترکید قیمت به روال قبلی خود باز میگردد.

اصطلاح دامپ دقیقاً در برابر پامپ قرار گرفته است. به این شکل که وقتی شاهد دامپ ارز دیجیتال هستیم در اصل یک یک سرمایه گذار، به صورت ناگهانی حجم زیادی از دارایی خود را به فروش رسانده است. این موضوع نیست باعث افت شدید قیمت ارز دیجیتال برای مدت کوتاه خواهد شد، اما مجددا در تحلیل فاندامنتال این موضوع فاقد اهمیت است.

 

منظور از رنج در بازار ارز دیجیتال چیست؟

در بسیاری از موارد ممکن است مشاهده کنید که نمودار قیمت ارز دیجیتال مورد نظر شما در محدوده خاصی ثابت مانده و هیچ افت و خیزی ندارد. به عبارت دیگر می توان گفت منظور از رنج در بازار ارز دیجیتال درجا زدن قیمت در یک محدوده مشخص است که باعث می شود شاهد هیچ گونه سیر نزولی یا صعودی در قیمت ها نباشیم.

 

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال به مجموعه قوانین و داده هایی است که به ما اجازه تحلیل نمودار قیمت ارز دیجیتال را میدهند. آشنایی با تحلیل تکنیکال به عنوان یکی از مفاهیم بنیادی ارز دیجیتال و سایر بازارهای مالی از اهمیت زیادی برخوردار است. در روند یادگیری تحلیل تکنیکال شما باید ابتدا روند خوانش نمودار و بررسی الگوهای مختلف حرکت آن را آموزش ببینید.

یادگیری تحلیل تکنیکال به شکل اصولی و صحیح به ما اجازه می دهد تا بتوانیم به عنوان معامله گر زمان مناسب برای ورود به بازار و خروج از آن را پیدا کنیم. از آنجایی که تحلیل تکنیکال در بازار ارز دیجیتال با سایر بازارهای سرمایه مانند فارکس و بورس شباهت زیادی دارد، ممکن است بسیاری از افراد تصور کنند که به راحتی توانایی درک حرکت نمودار ارز دیجیتال را خواهند داشت. اما این تصور اشتباه را دور بیندازید چرا که روند نوسانات قیمت در بازار رمز ارز ها بسیار متفاوت است.

 

تحلیل فاندامنتال

تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی یکی از مهمترین فرایندهای تحلیلی است که بر روی یک ارز دیجیتال قبل از خرید می توان انجام داد. در زمان انجام تحلیل فاندامنتال پارامترهای مانند کل سکه های در حال گردش بازار، ارزش کل بازار، میزان معامله های روزانه انجام شده، اطلاعات مربوط به بنیانگذار ارز دیجیتال و اعتبار آن مورد بررسی قرار می گیرد. تحلیل فاندامنتال به خصوص برای افرادی که قصد سرمایه گذاری بلند مدت در عرصه ارز دیجیتال دارد بسیار اهمیت خواهد داشت. چرا که تعیین کننده اعتبار یک ارز دیجیتال قبل از خرید خواهد بود.

 

آربیتراژ در بازار ارز دیجیتال

این اصطلاح نیز برای سایر بازارهای مالی مانند بورس و فارکس قابل استفاده است. به دلیل اینکه هرگونه کالا یا ارز در بازار های گوناگون به شکل متفاوتی ارزش گذاری می شوند، روند قیمت گذاری ثابت برای ارز های دیجیتال باید بر اساس عرضه و تقاضا باشد. همچنین پارامترهای دیگری مانند تعداد افراد تریلر در یک صرافی خاص باعث می شوند تا قیمت رمز ارز دچار نوسان شود.

در نتیجه وجود چنین شرایطی ممکن است ببینیم عرضه و تقاضا در یک صرافی ارز دیجیتال افزایش یافته و قیمت رمز ارز مورد نظر ما به عنوان مثال به ۱۰۰ دلار رسیده است. اما روند پیشروی عرضه و تقاضا در یک صرافی متفاوت به شکل دیگری پیشرفته و قیمت لحظه ای ۹۸ دلار ثبت خواهد شد. آربیتراژ در اصل یک روش معاملاتی است که باعث میشود که به عنوان مثال افراد مذکور در صرافی اول برای داشتن خرید ارزان تر، دارایی خود را از درون صرافی اول که قیمت در آن افزایش بیشتری داشته خارج کرده و به صرافی دوم و با قیمت پایین تر انتقال دهند.

 

اصطلاحات رایج در مورد ارزهای دیجیتال

مفاهیم ارز دیجیتال

حال که با بسیاری از اصطلاحات مربوط به بازار و سایر موارد کلی آشنا شدیم نوبت به آن میرسد که برای آموزش اولیه ارز دیجیتال، با اصطلاحات مختص به این بازار بیشتر آشنا شویم.

 

آشنایی با تفاوت کوین و توکن

کوین از نظر لغوی به معنی سکه است و در بازار ارز دیجیتال صرفاً برای دسته خاصی از رمز ارز ها استفاده می شود. به عنوان مثال در حال حاضر برای دو ارز دیجیتال بیت کوین و اتریوم از واژه کوین استفاده میشود. موارد استفاده کوین ها بسیار گسترده تر از توکن می باشد. اما توکن که از نظر کاربرد شباهت بسیار زیادی به انواع کوین دارد؛ صرفاً یک دارایی دیجیتال است که در شرایط خاصی قابل کاربرد خواهد بود.

به عنوان مثال تصور کنید که شما مبلغی را برای خرید بلیط هواپیما پرداخت می کنید و سپس از باجه مورد نظر یک بلیط خریداری می نماید. بلیط با وجود آن که دارای ارزش است اما صرفاً برای مورد خاصی که سفر با هواپیما خواهد بود کاربرد دارد.

این در صورتی است که کوین از ارزش مشخصی برخوردار خواهد بود و طبق مثال بالا می توان برای اهداف مختلف از آن استفاده کرد. به عبارت دیگر در مثال بالا شما با کوین امکان سفر با هواپیما قطار و سایر وسایل نقلیه را خواهید داشت.

 

آشنایی با بیت کوین

از آن جایی که بیت کوین در سال ۲۰۰۹ و به عنوان اولین ارز دیجیتال وارد بازار شد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بیت کوین توسط فرد یا گروه ناشناسی که این روزها با نام ساتوشی ناکاموتو شناخته می شود توسعه داده شده است و به عنوان اولین دارای دیجیتال غیرمتمرکز در کل جهان شناخته می شود.

 

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین هنوز هم پرسود است؟

 

با بررسی تاریخچه بیت کوین می توانیم ببینیم که این ارز دیجیتال چه چالش هایی را پشت سر گذاشته تا به جایگاه کنونی رسیده و به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال شناخته می شود. در صرافی های ارز دیجیتال امروزه بیت کوین با نام اختصاری BTC شناخته می شود و تقریباً بیش از ۴۵ درصد از سهم کل بازار را به خود اختصاص داده است.

 

بیشتر بخوانید: آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی برای مبتدیان است؟

 

به همین دلیل می بینیم که نوسانات قیمت بیت کوین در سطوح مختلف باعث تغییرات قیمت در سایر ارزهای دیجیتال خواهند شد. به همین دلیل حتی افرادی که قصد خرید سایر انواع ارز دیجیتال دانلود دارند باید با روند تغییرات بیت کوین و نوسانات آن آشنا شوند.

 

آشنایی با مفهوم آلت کوین

یکی از مفاهیم ارز دیجیتال که برای درک بهتر از این بازار باید آن را بشناسید، آلت کوین می باشد. Alternative coin به رمز ارز هایی گفته می شود که بعد از بیت کوین توسعه داده شدند. آلت کوین یا سکه جایگزین در اصل با این هدف پا به بازار گذاشته تا روزی بتواند مزایای بیشتری را نسبت به بیت کوین در اختیار کاربران قرار گیرد و حتی جایگزین آن شوند.

با این تعریف می توانیم به سادگی بگوییم که هر ارز دیجیتالی که به جز بیت کوین میشناسید (مانند اتریوم، ترون، کاردانو)، به نوعی آلت کوین محسوب می شوند. البته نباید از این تعبیر چنین برداشت کنید که آلت کوین ها به اندازه بیت کوین مهم نیستند، چرا که امروزه بسیاری از پروژه های آینده دار مانند متاورس، nft و… وابسته به آلت کوین ها می باشند.

البته به عقیده بسیاری از کارشناسان الت کوین یکی از اصطلاحات گذرا در بازار ارز دیجیتال است. از همین رو باید در نظر داشته باشید که سالهای بعد با افزایش ارزش اتریوم و جدی شدن رقابت آن با بیت کوین قطعا بازبینی جدی در این مفهوم می شود.

 

آشنایی با اتریوم

اتریوم (Ethereum) یکی از مهمترین ارزهای دیجیتال در دنیای امروز است که در دسته آلت کوین ها قرار می گیرد. این روزها اتریوم به عنوان دومین ارز دیجیتال پرطرفدار و با ارزش در جهان شناخته می شود. سازنده اتریوم ویتالیک بوترین بود که در سال 2015 پروژه مربوط به توسعه بلاک چین اتریوم را شروع کرد.

به گفته این شخص بلاک چین استفاده شده برای اتریوم بسیار بهتر و پیشرفته از بیت کوین است. در نتیجه بسیاری از ضعف ها و مشکلات بیت کوین را نخواهد داشت. آینده ارز دیجیتال اتریوم بسیار روشن پیش بینی می شود. همچنین استارت خوردن برنامه های غیرمتمرکز، بازی های مختلف، متاورس، NFT و… نیز روی این بستر قرار دارند. همین باعث شده تا نقش اتریوم (ETH) در آینده برای ما مهم تر جلوه کند.

 

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین معمولا در شرایط خاصی به عنوان اصطلاحات ارز دیجیتال کاربرد دارد. استیبل به معنای ثابت و کوین به معنای سکه می باشد. از همین رو از ارز های دیجیتال را می توان نمونه هایی از رمز ارز دانست که قیمت آنها همواره ثابت است.

افرادی که در زمینه های تریدینگ و هولد یا انتقال دارایی به وسیله ارز دیجیتال فعالیت می کنند قطعا از این موضوع با خبر هستند نوسانات بالای بازار باعث می شود تا مشکلات زیادی برای کاربران بوجود بیاید. استفاده از استیبل کوین اجازه می دهد تا شما دارایی خاص با نرخ ثابتی را به عنوان مرجع بشناسید.

در نتیجه می بینید که بعد از رسیدن قیمت ارز دیجیتال خود به محدوده ای خاص می توانید آن را به استیبل کوین مورد نظر خود تبدیل کنید یا این که در زمان انتقالات مالی سراغ اسیبل کوین ها بروید تا دارایی شما از نوسانات در امان باشد.

 

تتر چیست؟

تتر (tether) را می توان به عنوان محبوب ترین استیبل کوین معرفی کرد. قیمت هر واحد تتر برابر 1 دلار بوده و این مقدار همیشه ثابت خواهد بود. استفاده از تتر باعث می شود تا بتوان به راحتی در یک صرافی برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف اقدام کرد.

از طرفی برای شرایطی که اوضاع بازار خوب نیست و نمی توان سراغ خرید و فروش رفت، بهترین گزینه برای شما خرید تتر خواهد بود. چرا که این کار باعث می شود تا ارزش دارایی دیجیتال شما حفظ شود. امروزه استیبل کوین های زیادی در صرافی های بین المللی کاربرد دارند که قطعا تتر محبوب ترین آن ها شناخته می شود.

 

آشنایی با اصطلاحات مربوط به کیف پول ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال که با نام Wallet یا والت نیز شناخته می شود، کاربرد شبیه به کیف پول در دنیای واقعی دارد. برای ذخیره سازی و نگهداری رمز ارز یا برای دریافت آن شما نیاز به کیف پول ارز دیجیتال خواهید داشت. امنیت انواع کیف پول دیجیتال با استفاده از سیستم های کد نویسی مخصوصی تامین می شود که تنها به دارنده آن اجازه دسترسی به محتویات درون کیف را می دهد.

امروزه 2 نوع کیف پول ارز دیجیتال وجود دارند که عبارتند از: “کیف پول نرم افزاری و کیف پول سخت افزاری” روند کار این کیف پول ها تا حد زیادی برای نگهداری ارز دیجیتال یکسان است. اما امنیت و کاربرد آن ها یکسان نیست و بهتر است آنها را بهتر بشناسید.

 

کیف پول سخت افزاری چیست؟

کیف پول سخت افزاری شبیه به یک فلش است و برای استفاده از آن باید این وسیله کوچک را به USB سیستم خود متصل کنید. امنیت این نمونه از کیف پول به دلیل امکان ذخیره سازی دارایی دیجیتال به صورت افلاین باعث شده تا از دسترس هکر ها به دور باشند.

در نتیجه می توانند برای افرادی که به دنبال هولد طولانی مدت هستند گزینه های بسیار خوبی باشند. این محصولات در بین افراد فعال این عرصه با نام کیف پول سرد یا Cold Wallet شناخته می شود. در سایت افراتتر مطلبی را در مورد انواع کیف پول منتشر کرده ایم که در آن می توانید در خصوص کیف پول سخت افزاری اطلاعات بیشتری به دست آورید.

 

کیف پول نرم افزاری

کیف پول های نرم افزاری بین افراد با نام های کیف پول گرم یا Software Wallet شناخته می شوند. استفاده از این نمونه کیف پول بسیار ساده است و امکان به کار گرفتن آنها بر روی گوشی هوشمند یا سیستم های شخصی وجود خواهد داشت. روند دسترسی سریع به دارایی و کار کردن ساده با کیف پول قطعا از مزایای اصلی این نمونه از والت می باشد.

در نتیجه افراد می توانند برای خرید یا انتقال دارایی دیجیتال خود از طریق این کیف پول ها بسیار سریع و راحت اقدام کنند. البته متخصصین توصیه می کنند که اگر قصد سرمایه گذاری بلند مدت یا هولد را دارید بهتر است سراغ کیف پول های سخت افزاری بروید. همچنین وقتی که میزان برداشت و واریز های روزانه زیادی پیش روی شماست، قطعا نمونه های نرم افزاری پاسخگوی نیازتان خواهند بود.

 

 

 

ایستگاه کسب تجربه: اشتباهات رایج مبتدیان در دنیای ارز دیجیتال

 

 

 

آشنایی با کلید های عمومی و خصوص در کیف پول ارز دیجیتال

زمانی که صحبت از کلید عمومی یا public key کیف پول ارز دیجیتال به میان می آید منظور یک رشته کد تشکیل شده از حروف و اعداد می باشد. وظیفه این آدرس معرفی شما به عنوان مالک و ارائه آدرس مناسبی برای واریز پول است. به عنوان مثال می توان گفت کلید عمومی مانند شماره حساب بانکی یا شماره کارت شماست که می توانید آن را برای واریز پول به دیگران بدهید.

اما کلید خصوصی یا private key بیشتر وظیفه حفظ امنیت کیف پول و محتویات آن را بر عهده دارد. در نظر داشته باشید که هر کس به کلید خصوص کیف پول شما دسترسی داشته باشد قطعا می تواند به راحتی تمامی دارایی شما را تصاحب کند. پس در نگهداری کلید خصوص باید دقت زیادی به خرج دهید. در ضمن کلید خصوصی را با نام امضا نیز می شناسند و اثبات کننده مالکیت شما روی ارز دیجیتال موجود در کیف پول خواهد بود.

 

منظور از آدرس کیف پول چیست؟

آدرس کیف پول در اصل کلیدی است که شما را به کیف پولتان میرساند. پس در نظر داشته باشید که در صورت گم کردن آن در اصل دارایی خود را گم کرده اید. در بیشتر موارد برای بازیابی کیف پول و به دست آوردن آدرس توسط افراد مختلف روش های گوناگونی استفاده می شود. رایج ترین این روش ها استفاده از عبارت بازیابی است.

بعد از نصب و ثبت نام در سایت کیف پول مورد نظر شما باید عبارتی که معمولا تشکیل شده از 12 تا 24 کلمه تصادفی است را در اختیار داشته باشید. وجود این عبارت بازیابی اجازه بازیابی دارایی را به شما می دهد و نباید فراموش کنید که هر کس آن را داشته باشد و بتواند آدرس کیف پول شما را نیز پیدا کند، قطعا به دارایی شما دسترسی خواهد داشت. در ضمن فراموش نکنید که آدرس کیف پول هم یکی از اطلاعاتی است که بهتر است محرمانه نگهداری شود.

 

سخن نهایی

در این مطلب از افرا تتر سعی کردیم یک دانشنامه تشکیل شده از اصطلاحات مهم عرصه ارز دیجیتال را در اختیار شما قرار دهیم. اما نباید فراموش کنید که بازار ارز دیجیتال این روزها پتانسیل رشد بالایی دارد و قطعا به مرور زمان شاهد ورود اصطلاحات بیشتر به این عرصه خواهیم بود.

در نتیجه باید به یاد داشته باشید همواره زمان کافی به یادگیری و به روز کردن اطلاعات خود اختصاص دهید. تا کنون بسیاری از اصطلاحاتی که با هم در این مطلب مرور کردیم به صورت تخصصی در افراتتر بررسی شده اند و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید این مطالب را مطالعه کنید.

 

سوالات متداول

مهمترین اصطلاحاتی که قبل از ورود به عرصه ارز دیجیتال باید بدانیم کدامند؟

در این مطلب اصلاحات ضروری که قبل از ورود به عرصه ارز دیجیتال باید حتما به یاد داشته باشید را می توانید مطالعه کنید.

آشنایی با مفاهیم ارز دیجیتال را از کجا باید شروع کرد؟

بهتر است ابتدا سراغ مفاهیم پایه ارز دیجیتال بروید و بعد از آن کم کم با اصطلاحاتی که بیشتر تخصصی هستند آشنا شوید.

آیا آشنایی با اصطلاحات ضروری بازار ارز دیجیتال ضروری است؟

بله، فرض کنید شناخت اصطلاحات به این صورت است که شما با درک آنها زبان بازار رمز ارز ها را بهتر درک می کنید و در نتیجه می توانید فعالیت موثری و با سوددهی بالا در این بازار داشته باشید.

تریدرهای کدام اصطلاحات دنیای ارز دیجیتال را باید بدانند؟

تریدرها باید با جنبه های مختلف مفاهیم پایه ارز دیجیتال، اصطلاحات مربوط به بازار و سایر موارد مهم در این عرصه آشنایی کافی داشته باشند.

شناخت چه مفاهیمی برای سرمایه گذاران ارز دیجیتال مهم است؟

این افراد اگر بیشتر دیدگاه بلند مدت دارند باید با تحلیل فاندامنتال و سایر داده های مربوط به آن آشنا شوند. علاوه بر این آشنایی عمومی با سایر اصطلاحات مهم در این عرضه ضروری است و می توانید در این مطلب آن ها را به صورت کامل در اختیار داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.