هولد یا ترید؛ کدام استراتژی برای شما بهتر است؟

هولد یا ترید؛ کدام استراتژی برای شما بهتر است؟

این که در دنیای سرمایه گذاری ارز دیجیتال چه رویکردی داشته باشیم، قطعا روی آینده فعالیت ما در این بازار تاثیر زیادی خواهد گذاشت. کسب اطلاعات در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرید که استراتژی خود را آماده کنید. استراتژی که به شما کمک می کند تا بدانید هولد بهتر است یا ترید؟

سوالی که در همان مراحل اول و قبل از خرید ارز دیجیتال بهتر است به آن پاسخ دهید این است که: “هولدر باشیم یا تریدر؟” برای پیدا کردن پاسخ این سوال باید با دو مفهوم هولد و ترید بیشتر آشنا شوید. سپس با درک تفاوت هولد و ترید قدم در این مسیر بگذارید. در ادامه این مطلب متخصصین فعال در صرافی ارز دیجیتال افراتتر تجربیات و اطلاعات خود در این زمینه را با شما در میان خواهند گذاشت.

 

با مفهوم هولد بیشتر آشنا شوید

در دنیای ارز دیجیتال منظور از هولد به زمانی گفته می شود که شما اقدام به خرید بیت کوین یا سایر انواع ارز دیجیتال می کنید و سپس برای مدت طولانی آن را درون کیف پول خود نگه می دارید. در چنین شرایطی شما انتظار دارید تا در طولانی مدت به سود مناسبی دست پیدا کنید. این دسته افراد سرمایه گذاری بلند مدت دارند و دیدگاه آن ها به ارزها دیجیتال چنین است که در بازه های زمانی طولانی (حتی چند ساله) می توان روی سود دهی بازار ارز دیجیتال حساب کرد.

هولدر اصطلاحی است که برای این افراد استفاده می کنند. فردی که به عنوان هولدر در این بازار شروع به فعالیت می کند و به عنوان مثال سراغ خرید بیت کوین می کند، نیازی به بررسی مداوم نمودار و انجام تحلیل های گوناگون ندارد. این دسته از سرمایه گذاران باید به این درک رسیده باشند که زمان سوددهی ارزهای دیجیتال در طولانی مدت را ثابت کرده است. شاید در بازه های زمانی کوتاه مدت مانند روزانه، هفتگی و حتی ماهانه قیمت ارزهای دیجیتال دچار افت و خیز زیادی باشد. پس نباید بیش از حد ذوق زده یا دلسرد شوند. این نوسانات برای هولدرها در اصل حرکت نمودار به سمت اصلاح قیمت است که می تواند مجددا روند رشد قیمت را در پی داشته باشد.

 

 

هولد ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

برای این که بتوانیم بفهمیم هولد بهتر است یا ترید، باید سراغ مزایای هولد برویم و با آنها بیشتر آشنا شویم. در ادامه این موارد را با هم مورد بررسی بیشتری قرار خواهیم داد:

 • هولد ارز دیجیتال باعث می شود تا بتوانید ارزش پول خود را در طولانی مدت افزایش دهید.
 • افرادی که اقدام به هولد ارز دیجیتال می کنند  معمولاً کمتر درگیر بررسی نمودار خواهند شد و این موضوع زمان کمتری را از آنها خواهد گرفت. به همین دلیل تصمیم گیری های لحظه ای و احساسی در هولدر ها کمتر به چشم می خورد و احتمال ضرر دادن آنها کمتر است.
 • هولد یا سرمایه گذاری بلند مدت از پیچیدگی کمتری برخوردار است و در نتیجه افراد با سطوح آگاهی و کمتر که قصد سرمایه گذاری در زمینه ارز دیجیتال را دارند می توانند نتایج بهتری بگیرند.
 • هولد ارز دیجیتال برای افرادی که قصد دارند ارزش سرمایه خود را حفظ کنند قطعاً گزینه بسیار مناسبی خواهد بود.

 

معایب و مشکلات هولد ارز دیجیتال

اگر به دنبال پاسخ واقعی این سوال هستید که هولدر باشیم یا تریدر؟ باید حتما معایب و مشکلاتی که هر کدام از روش های سرمایه گذاری پیش روی شما می گذارند را بشناسید. در ادامه برخی از مشکلات معمول که بر سر راه هولدر ها قرار می گیرد را با هم بررسی خواهیم کرد:

 

 • معمولا افرادی که به عنوان هولدر در بازار ارز دیجیتال فعالیت دارند، اطلاعات کمتری در زمینه های مختلف مربوط به تحلیل بازار به دست می آورند و روند کسب تجربه برای آنها بسیار کند خواهد بود. این در صورتی است که آشنایی با برخی از ترفند های ترید برای هولدر ها بسیار ضروری خواهد بود. به عنوان مثال این افراد باید کم کم  یاد بگیرند که نوسانات و به خصوص کاهش های قیمت ناگهانی در بازار را نادیده بگیرند و صرفا به اهداف بلند مدت خود نگاه کنند.
 • مشکل بعدی مربوط به بی تجربگی افراد در زمینه بازار ارز دیجیتال است. بسیاری از سرمایه گذاران طولانی مدت یا هولدر ها وقتی سراغ خرید می روند که قیمت یک ارز دیجیتال در بالاترین حد خود قرار دارد. به عنوان مثال تصور کنید که قیمت بیت کوین ناگهان به بالاترین حد خود می رسد و همینجا ایده خرید ارز دیجیتال به ذهن شما میرسد. چرا که فهمیده اید که یکی از دوستان و یا آشنایانتان با خرید بیت کوین به سود زیادی دست پیدا کرده است. پس تصمیم می گیرید که همین الان سرمایه گذاری در این عرصه را شروع کنید. اما خرید در زمانی که قیمت ها بسیار بالاست انتخاب خوبی نیست. پس برای جلوگیری از بروز این مشکل باید حتما روند کارهای خود را به شکلی تنظیم کنید که در زمان مناسب خرید را انجام دهید؛ نه زمانی که احساسات شدید شما کنترل اعمالتان را در اختیار گرفته اند.

 

نحوه هولد ارز دیجیتال به صورت درست

حال که با معنی هولد و تفاوت هولد با ترید بیشتر آشنا شدید، بهتر است این موضوع را بررسی کنیم که یک هولدر خوب باید چه نکاتی را مد نظر قرار دهد. دقت داشته باشید وقتی شما اقدام به خرید ارز دیجیتال با قیمت پایین تر می کنید، قطعا روند رسیدن به سود برای شما راحت تر خواهد شد. البته معکوس این موضوع نیز صادق است و وقتش ما خرید خود را در زمان نامناسبی انجام دهید شاهد آن خواهید بود که رسیدن به سود با تاخیر زیادی روبرو خواهد شد و نتیجه نهایتا باب میل شما نخواهد بود. اصطلاحا بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال وقتی است که نمودار قیمت آن در کف کانال سالیانه خود قرار گرفته است.

مورد بعدی آن است که هیچ گاه تمام سرمایه خود را روی یک ارز دیجیتال خاص سرمایه گذاری نکنید. در بسیاری از موارد افراد بی تجربه تمامی دارایی خود را روی یک ارز دیجیتال می گذارند و در نهایت می بینند که آن ارز دچار ریزش می شود. در چنین شرایطی ضررهای غیر قابل جبرانی در انتظار شما خواهند بود. پس یادگیری اصول مربوط به مدیریت سرمایه، مدیریت ریسک، تحلیل تکنیکال و… می توانند تضمین کننده آینده شما در این عرصه باشند. یک هولدر موفق کسی است که در زمان افزایش قیمت یا مقاومت آن در کف نمودار اقدام به خرید یک ارز دیجیتال می کند. بعد از آن وقتی ارز دیجیتال رشد کرد و قبل از شروع سیر نزولی آن را بفروشد.

 

نکات قابل توجه برای هولدرهای ارز دیجیتال

قوانین بازی در دنیای ارزهای دیجیتال معمولا یکسان است و افراد با رویکردهای مختلف و انتخاب های گوناگون، روش های متنوعی را برای فعالیت در این بازار انتخاب می کنند. شناخت قوانین اولیه و نکات مهم در این زمینه قطعا اجازه می دهد تا بتوانید تصمیم گیری بهتری برای آینده سرمایه گذاری خود در ارز دیجیتال داشته باشید.

 • به دنبال کسب آگاهی و اطلاعات در خصوص دنیای ارز دیجیتال و جزئیات مربوط به آن باشید.
 • هیچگاه ریسک بدون فکر نکنید و همیشه از مسیرهای امن بروید.
 • یک بررسی کلی در سال 2021 نشان دهنده آن بود که بسیاری از ارز های دیجیتال معتبر مانند بیت کوین، اتریوم و… در کوتاه مدت (به عنوان مثال بازه زمانی 1 ماهه) دچار افت شدیدی شده اند و سرمایه گذاران را وارد ضرر کرده اند. اما در طولانی مدت و بازه های زمانی 6 ماهه به بالا، رشد مناسبی داشته اند و گزینه های قابل اعتماد بودند.
 • صبور باشید، به خصوص در شرایطی که به عنوان هولدر فعالیت دارید باید کاملا آرام و با دقت منتظر رسیدن زمان مناسب باشید و از تصمیم گیری های عجولانه جلوگیری کنید.
 • از همان مراحل اولیه انتظارات و اهداف خود را مشخص کنید تا به این صورت طمع بیش از حد نداشته باشید.

 

با مفهوم ترید بیشتر آشنا شوید

برای درک بهتر تفاوت هولد و ترید باید با مفاهیم “ترید و تریدر” نیز آشنا شوید. در دنیای ارز دیجیتال به افراد که به دنبال سود بردن از نوسانات قیمت در کوتاه مدت هستند را می توانیم تردیر بنامیم. به عقیده بسیاری فعالیت این دسته افراد را می تواند نوسان گیر نامید. روند انجام معاملات این افراد به صورتی است که بعد از خرید ارز دیجیتال منتظر افزایش قیمت آن خواهند بود. بازه زمانی سرمایه گذاری آنها بسیار کوتاه است. به این صورت که دارایی خود را نهایتا بین چند دقیقه تا چند روز (بسته به استراتژی تریدر) نگه می دارند و در فرصت مناسب آن را به فروش می رسانند.

 

 

⇐ حتما بخوانید: کتاب های مربوط به نوسان گیری ارز دیجیتال

 

 

سودِ زیادی در این روش سرمایه گذاری ممکن است وجود داشته باشد، اما این به آن معنا نیست که هر شخصی می تواند سود ببرد. احتمال ضرر در این روش سرمایه گذاری بسیار بالاست و می تواند حتی به از دست رفتن سرمایه فرد منجر شود. پس این روش مخصوص افراد حرفه ای است و آنهایی که به دنبال تبدیل شدن به تریدر هستند باید بتوانند قبل از همه چیز با مدیریت سرمایه و خرید ارز دیجیتال آگاهانه، برای مدت طولانی در این بازار دوام بیاورند و تجربه کسب کنند. از طرفی اطلاعات آنها و مهارت انجام تحلیل های گوناگون نیز روی نتیجه نهایی فعالیت آنها تاثیر زیادی خواهد داشت. به طور کلی می تواند انواع تریدر ها را به دو دسته اصلی معامله گران نوسانی و معامله گران روزانه تقسیم کرد.

 

تفاوت تریدر روزانه با تریدر نوسانی

افرادی که به عنوان تریدر روزانه (Day Traders) در بازار فعالیت دارند.  به عنوان مثال تصور کنید که این افراد اقدام به خرید بیت کوین می کنند و برای مدت کوتاهی بین چند دقیقه تا چند روز دارایی خود را نگه می دارند. آنها باید حتما تحلیل های دقیقی روی روند تغییرات قیمت داشته باشند و بتوانند مسیر حرکت نمودار را پیش بینی کنند. وجود نوسانات بالا با این که ریسک کار را افزایش می دهد، پتانسیل سود بالایی نیز در اختیار سرمایه گذاران می دهد.

افرادی که به عنوان تریدر نوسان گیر (Swing Trader) دارند، سعی می کنند که برای چند روز تا معمولا زیر 2 هفته دارایی خود را نگه دارند و به این صورت از نوسانات روزانه سود ببرند. البته در نظر داشته باشید که تریدر های فعال در هر دو دسته روند کاری بسیار مشابهی دارند و باید بتوانند در بهترین زمان خرید ارز دیجیتال را انجام دهند و زمان مناسب برای رسیدن آن را پیش بینی کنند. از سوی دیگر باید همواره نیم نگاهی به نمودار داشته باشند تا بتوانند در زمان مناسب، تصمیم درست را بگیرند.

 

ترید ارز دیجیتال چه مزایایی دارد؟

بازارهای مالی گوناگون مانند بورس، فارکس و… دارای حد سود و ضرر مشخصی هستند. به عنوان مثال در بازار فارکس بیشترین حد سود که احتمال پیش آمدن آن بسیار پایین است، 2 درصد می باشد. اما وقتی به دنیای ارز دیجیتال برای انجام ترید نگاه می کنیم، متوجه خواهیم شد که این بازار به راحتی و بدون محدودیت می تواند نوساناتی بیشتر از این مقدار نیز داشته باشد. این نوسانات همزمان می توانند سود یا ضرر زیادی را برای شما به دنبال داشته باشند و تا حد زیادی به شما بستگی دارد که چطور از نوسانات بوجود آمده در قیمت ارز دیجیتال استفاده کنید.

در بسیاری از موارد که یک نوسان قیمت برای تریدر بی تجربه مانند یک تهدید بزرگ عمل می کند، تریدر های حرفه ای سود های کلان به دست می آورند. از سوی دیگر با این که شما زمان زیادی را برای ترید باید صرف کنید، اما امکان سود بردن و پتانسیل بالای آن می تواند فرصت مناسبی برای پیشرفت باشد. البته نباید فراموش کنید فعالیت به عنوان یک تریدر مانند راه رفتن روی لبه تیغ است. چرا که حتی اشتباه های بسیار کوچک نیز می توانند باعث ضرر های هنگفت شود.

 

معایب و مشکلات ترید ارز دیجیتال

بعد از این که معنی ترید و مزایای آن را فهمیدید بهتر است که سراغ معایب و مشکلاتی که در این مسیر وجود دارد بروید.

 

 • مشکل مدیریت ریسک

تریدر های روزانه و نوسانی معمولا بیشتر در معرض ریسکِ مدیریت نشده خواهند بود. این دسته از سرمایه گذاران از آنجایی که با تغییرات قیمت باید همگام باشند، ممکن است تحت تاثیر نوسانات قرار بگیرند و به این صورت نتوانند به درستی تصمیم گیری کنند.

 

 • وجود مفاهیم جدید و پیچیده

یکی از پیچیدگی های ترید کردن این است که شما باید با اصطلاحات و نحوه کار بخش های مختلف دنیای ارز دیجیتال مانند صرافی رمز ارز، خرید ارز دیجیتال در زمان مناسب، تحلیل تکنیکال و… بیشتر آشنا شوید. بسیاری از افراد تازه کار به دلیل عدم آگاهی در خصوص این تعاریف جدید، دچار اشتباهاتی می شوند که سرمایه آنها را به خطر می اندازد.

 

 • امکان ضرر در صورت غفلت

تریدر ها باید حتما بسیار هوشیار و با دقت عمل کنند. در صورتی که هرگونه سهل انگاری در سرمایه گذاری به این شکل دیده شود، نتیجه ضرر های هنگفت خواهد بود که در نهایت می تواند شما را از فعالیت درست در این عرصه دلزده کند.

 

تا حد زیادی می توان گفت که مشکلات و معایب در هر دو مورد هولد یا ترید تا حد زیادی به رویکرد سرمایه گذار بستگی دارد. پس در طول فعالیت خود به عنوان تریدر همواره مسئولیت پذیر باشید تا بتوانید از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید.

 

ترید کردن به صورت صحیح چگونه است؟

تریدر حرفه ای همیشه به دنبال آن است که در زمان درست، تصمیم صحیح را بگیرد. حتی آن معامله گرانی که در اوایل مسیر خود هستند نیز باید بدانند که احساسات در زمان ترید هیچ مفهومی ندارد و تنها نتیجه آن ضرر خواهد بود. اولین چیزی که یک تریدر نیاز خواهد داشت، استراتژی است. وقتی شما به عنوان معامله گر از قبل استراتژی خود را مشخص کرده باشید و بدانید که روند کار به چه صورت انجام می شود، مسیر پیروزی خود را تا حد زیادی آماده کرده اید. اما در بسیاری از موارد احساسات لحظه مانع از آن می شوند که افراد به تعهد خود در قبال استراتژی پایبند بمانند.

روند کاری به زبان ساده برای تریدر ها به این صورت است که وقتی فرد بعد از تحلیل تشخیص داد که احتمال حرکت قیمت یک ارز دیجیتال به سمت بالا وجود دارد، باید سراغ روشی برود که باعث می شود با اطمینان خرید را انجام می دهد. بهترین زمان خرید یک ارز دیجیتال زمانی خواهد بود که در حال رشد است و بهترین زمان برای فروش آن وقتی است که به سود معقول رسید (دقت داشته باشید که سودِ معقول، نه بالاترین قیمت.) طمع نداشتن نیز می تواند به یک تریدر کمک کند تا سفری ایمن در مسیر سرمایه گذاری داشته باشد.

 

 

⇐ حتما بخوانید: بهترین سایت ها برای ترید ارز دیجیتال

 

 

این روزها در مراجعی که به عنوان صرافی ارز دیجیتال حرفه ای شناخته می شوند، امکانات متنوعی مانند میانگین گیری، take profit، استاپ لاس، تعریف حد ضرر و… در اختیار تریدر ها قرار می دهند که میزان ریسک را برای آنها بسیار کاهش می دهد. استفاده از این امکانات جدید در صرافی ارز دیجیتال قطعا مزایای زیادی را به همراه دارد.

هولدر باشیم یا تریدر؟

نکات کلیدی برای تریدرها

افرادی که به عنوان تریدر فعالیت دارند، قطعا مسیر پیچیده تری پیش رو خواهند داشت که شاخص سود و ضرر در آن بسیار بالاتر است. در ادامه نکات کلیدی برای ترید را با شما در میان می گذاریم.

 • تحلیل فاندامنتال برای انجام معاملات روزانه یا نوسان گیری بسیار مهم است. به خصوص در مورد آلت کوین های مختلف (تمامی ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین) این موضوع بسیار صدق می کند.
 • هر پیشنهادی که بیش از حد خوب بود را بیشتر بررسی کنید. چون موقعیت های بسیار خوب و ایده آل همیشه برای افراد حرفه ای شک برانگیز هستند. به خصوص در مورد خرید ارز دیجیتال پروژه های جدید به صورت عرضه اولیه باید بسیار محتاط باشید.
 • پایین بودن قیمت یک ارز دیجیتال حتما به این معنی نیست که موقعیت سرمایه گذاری خوبی پیش روی شما خواهد بود.
 • به یاد داشته باشید که دارایی ها و ارزهای دیجیتال ناشناخته (یا کمتر شناخته شده) دارای نوسانات بالاتر و غیر قابل پیش بینی هستند.
 • همیشه و حتی در زمان انجام کوچکترین معاملات خود باید مدیریت ریسک را جدی بگیرید.
 • به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری همیشه با ریسک از دست دادن سرمایه همراه خواهد بود. پس با ترس از دست دادن سرمایه یا FOMO آشنا شوید و با آن کنار بیایید.
 • در انتخاب حد سود و حد ضرر با دقت بسیار زیادی عمل کنید تا به این صورت احتمال ضرر دیدن کاهش یابد.
 • با بخش های مختلف بازار ارز دیجیتال آشنایی پیدا کنید تا بتوانید به دنبال سود به بخش های مختلف این بازار سر بزنید.

 

سخن نهایی

در این مطلب ما سعی کردیم به مخاطبان خود پاسخ این سوال که هولد کنیم یا ترید را ارائه دهیم. هولد یا ترید ارز دیجیتال وقتی به صورت ایمن انجام شود می تواند سود مناسبی برای شما به دنبال داشته باشد. به همین دلیل می بینیم که افراد حرفه ای که به صورت تمام وقت در زمینه خرید ارز دیجیتال و سرمایه گذاری در این زمینه فعالیت دارند، برای برخی از پروژه های ارز دیجیتال سراغ هولد می روند و بخش از سرمایه خود را برای آینده ذخیره می کنند.

همزمان نیز می توانند سراغ ترید روزانه نیز بروند و به این صورت سود بیشتری به دست بیاورند. شما می توانید برای خرید بیت کوین، اتریوم و سایر انواع ارز دیجیتال از صرافی ارز دیجیتال افراتتر استفاده کنید. همچنین متخصصین ما آماده اند تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند و به سوالات شما پاسخ دهند.

 

سوالات متداول

 

هولد چیست و هولدر ارز دیجیتال کیست؟

منظور از هولد سرمایه گذاری طولانی مدت روی یک ارز دیجیتال است. به عنوان مثال وقتی شما اقدام به خرید بیت کوین می کنید و قصد دارید که آن را برای مدت بسیار طولانی در کیف پول خود نگه دارید، به عنوان یک هولدر شناخته خواهید شد.

ترید چیست و تریدر ارز دیجیتال کیست؟

به سرمایه گذارانی که روند خرید ارز دیجیتال و فروش آن را به صورت کوتاه مدت (مثلا بیت ساعتی تا روزانه) می باشد، تریدر می گویند. این افراد می توانند به سودی با پتانسیل بسیار بالا دسترسی داشته باشند، اما نباید فراموش کرد که ریسک فعالیت در این عرصه نیز بسیار بالاست.

هولد بهتر است یا ترید؟

بسته به اخلاق افراد در سرمایه گذاری و رویکرد آنها نسبت به بازار ارز دیجیتال، پاسخ این سوال می تواند متفاوت باشد به همین دلیل باید به یاد داشته باشید که حتما قبل از شروع با افراد حرفه ای مشورت کنید. در ضمن برای افراد تازه کار هولد گزینه ساده تری خواهد بود.

هولد برای چه افرادی مناسب است؟

هولد برای آنهایی مناسب است که دنبال سرمایه گذاری در دنیای ارز دیجیتال هستند، اما اصلا نمی خواهند که زمان خود را برای نگاه کردن مداوم به نمودار و درگیر شدن با مفاهیم پیچیده صرف کنند.

ترید برای چه افرادی مناسب است؟

ترید برای افرادی مناسب است که می توانند زمان زیادی را به یادگیری مفاهیم مختلف ارز دیجیتال اختصاص دهند. این افراد باید بتوانند به صورت روزانه به معامله بپردازند و برای روند کاری خود برنامه ریزی های کوتاه مدت و حساب شده داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.