رمز ارز dai و همه چیز درباره آن

رمز ارز dai و همه چیز درباره آن

درباره ارز دیجیتال دای (DAI)

ارز دیجیتال دای (DAI) یک الگوریتم پایدار و غیر متمرکز است که بر پایه دلار آمریکا طراحی و ساخته شده و در محیط بلاکچین اتریوم اجرا می‌شود. قیمت هر توکن DAI به عنوان یک دارایی رمزنگاری شده برابر با یک دلار آمریکا است. یعنی توکن های DAI اغلب به گونه‌ای ساخته می‌شوند که از نظر ارزش با دلار یک به یک باشند. همان طور که در ابتدا گفتیم DAI یک استیبل کوین (Stablecoin) است و قیمت این رمزارز غیرمتمکرز تقریبا با یک دلار آمریکا برابر است. یعنی ارزش آن به این صورت ثابت شده است. این نوع قیمت گذاری (تنظیم با در نظر گرفتن نرخ دلار) یک روش قیمت‌گذاری خلاقانه است.
ارز دیجیتال دای را شرکت Maker ساخته است که از جمله شرکت های فعال و موفق در حوزه اتریوم به شمار می رود. در واقع Maker از قدرتی که توسط اتریوم (Ethereum) و قراردادهای هوشمند به دست می‌آورد برای طراحی و ساخت دای استفاده کرد. از آنجا که همه رمزارزها نیاز به سیستم پشتیبانی دارند لازم است بدانید که ویتالیک بوترین که پیش از این اتریوم را خلق کرده است، اکنون تیم توسعه دهنده ارز دیجیتال دای را پشتیبانی می‌کند.

نکاتی درباره دای DAI

همزمان با تغییرات در بازارهای مالی، میزان عرضه توکن دای هم تغییر خواهد کرد. اما دای به صورت کاملا هوشمندانه (تثبیت قیمت نزدیک به دلار) ارزش پایدارش را حفظ می‌کند. به همین دلیل به عنوان یک استیبل کوین شناخته می شود. فرایند تثبیت قیمت نیز توسط توکن MKR، قراردادهای هوشمند CDP و چندین مکانیزم تثبیتی دیگر اتفاق می افتد.
هیچ بانک سنتی از ارز دیجیتال دای (DAI) پشتیبانی نمی‌کند چون دای نیازی به یک مرجع متمرکز (مرجع متمرکزی که بر پایه فیات ساخته شده باشد) ندارد. این موضوع درست برخلاف آن چیزی است که در مورد تتر می‌دانیم.
نکته: برای انتقال دای نیاز به بانک یا شخص ثالث به عنوان واسطه نداریم. درحالیکه در مورد دلار چنین نیازمندی مطرح است. تراکنش‌های مربوط به نقل و انتقال ارز دیجیتال دای با سرعت بالایی انجام می‌شود. در نهایت باید بدانید که هیچ مرکز یا سازمان دولتی نمی‌تواند دای را کنترل کند، چون دای به پشتوانه دلاری نیازی ندارد. درصورتیکه تتر به پشتوانه دلاری نیاز دارد.

مزایای سرمایه گذاری در DAI

پیش از سرمایه‌گذاری در DAI خوب است بدانیم که این ارز دیجیتال نسبت به دلار و تتر مزایایی دارد. از جمله:

 • DAI بدون مرز است.
  تقریبا یک چهارم از جمعیت دنیا به بانک‌ها دسترسی ندارند؛ بنابراین به خدمات مربوط به دلار و فیات هم دسترسی نخواهند داشت. DAI شرایطی فراهم کرده است که همه مردم دنیا بدون نیاز به بانک بتوانند به آن دسترسی داشته باشند.
 • قابلیت برنامه‌ریزی دارد.
  چنانچه شما قصد دارید با داشتن ارز دیجیتال DAI به صورت ماهانه یا در هر زمان مشخص دیگری اقساط یا حقوق افراد را پرداخت کنید، می‌توانید از طریق قرارداد هوشمند این کار را انجام دهید. در این صورت بدون نیاز به بانک و محدودیت‌های مربوط به زمان و مکان می‌توانید امور مالی خود را انجام دهید.
 • انتقال ارز دیجیتال دای (DAI) آسان است.
  حتما می‌دانید که انتقال پول نقد در بعد بین‌المللی اصلا کار آسانی نیست. درحالیکه تراکنش‌های دای با سرعت بالا انجام می‌شود و انتقال آن عملا امر آسانی است.
  دای غیرمتمرکز است.
  ارزهای دیجیتال با هدف تمرکززدایی به وجود می‌آیند و دای هم یکی از آنها است. در اصل دای به هیچ یک از نهادهای متمرکز وابستگی ندارد. ارزهای دیجیتال اتر (ETH) یا BAT از دای پشتیبانی می‌کنند که آنها هم خودشان جزو ارزهای غیرمتمرکز هستند.
 • DAI شفاف و دارای منبع باز است.
  شما به راحتی می‌توانید به کدهای دستوری دای دسترسی داشته باشید. این موضوع استفاده از دای را برای همه مردم دنیا امکان‌پذیر می‌سازد.
 • DAI پشتوانه دارد.
  وقتی به عنوان سرمایه‌گذار دای وارد قرارداد می‌شوید، در ازای هر واحد دای که مورد سرمایه‌گذاری قرار گرفته است وثیقه‌ای به ارزش تقریبی یک و نیم دلار در صندوق به امانت گذاشته می‌شود.

مزایای سرمایه گذاری در DAI

صرافی های پشتیبان دای

از سال 2017 تعدادی از صرافی ها اقدام به فروش دای می کنند و شما می توانید ارز دیجیتال دای را از آن ها بخرید. تعدادی از این صرافی ها عبارتند از: HitBTC، Bancor، Exmo، Coinsuper، Coinhub، Gate.io، Radar Relay، Bitfinex، Ethfinex.
شما همچنین می توانید Dai را با استفاده از خدمات مبادله فوری مانند چنجلی (Changelly) دریافت کنید.

خرید ارز دیجیتال

دای را کجا نگهداری کنیم؟

هر دو توکن DAI و میکرکوین، توکن Ethereum ERC20 هستند و می توانند در کیف پول های سازگار با ERC-20 مانند MyEtherWallet، Atomic، Exodus، Jaxx، Mist، Metamask و … ذخیره شوند. برای امنیت بیشتر، می توانید از کیف پول سخت افزاری Ledger یا Trezor استفاده کنید.

DAI چگونه ارزش خود را حفظ می کند؟

دای از تئوری بازی استفاده می کند و انگیزه های اقتصادی را به طور متوازن متعادل می کند تا ارزش 1 دلار را به طور مداوم حفظ کند. وقتی دای به زیر 1 دلار می رسد، سیستم کاربران را تشویق می کند تا قیمت را افزایش دهند. وقتی ارزش یک دای بیش از 1 دلار است، مشوق ها برعکس عمل می کنند. در هر یک از این موارد، بازیگران می توانند به دلیل نوسانات قیمت درآمد کسب کنند. هرچه دای بیشتر از میانگین فاصله بگیرد، انگیزه های بهتری برای بازگشت قیمت به 1 دلار وجود دارد.

نتیجه گیری

ارز دیجیتال دای استیبل کوینی است که در سال 2017 توسط پروژه میکردائو و بر بستر بلاک چین ایجاد شد. DAI در واقع همانند دریافت وام در برابر وثیقه گذاشتن اتریوم‌ است. دای تحت نظارت هیچ نهاد و مرکزی نیست و به واسطه قراردادهای هوشمند بربستر اتریوم ایجاد شده و بنابراین کاملا غیرمتمرکز است. ارزش هر دای برابر با یک دلار آمریکاست.
برای خرید توکن دای می توانید همانند رمزارزهای دیگر آن را از صرافی های معتبر ارزهای دیجیتال خریداری کنید. همچنین می توانید توکن خریداری شده خود را در کیف پولهایی که نام بردیم نگهداری نمایید.

صرافی ارز دیجیتال افراتتر به عنوان همراه شما در دنیای ارزهای رمزنگاری شده آمادگی دارد رمز ارزهای استخراج شده توسط شما را خریداری کرده و در صورت نیاز به خرید و فروش رمز ارز برای شما بپردازد. اگر به فکر خرید تتر، بیت‌کوین، اتریوم یا سایر رمز ارزها هستید، افراتتر در کنار شماست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.