ممنوعیت ارز دیجیتال

همه چیز درباره ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران

بررسی ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران درباره ی ممنوعیت ارز دیجیتال بخشنامه ای صادر کرده است مبنی بر این که خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق شبکه های بانکی و یا پرداخت و یا استفاده از امکانات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ممنوع است. حوزه ی مدیریت کل مقررات در بانک مرکزی این بخشنامه را در سال 1397ابلاغ کرد.پیش از سال 97 ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم در کانال های فضای مجازی و سایت ها در ایران معامله می شد.

علت ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران

بانک مرکزی در مورد علت ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران توضیحاتی ارائه می دهد مبنی بر این که ارزهای دیجیتال به سبب این که می توانند فضایی را به وجود آورند که خریداران و فروشندگان ارز های دیجیتال در ایران اقدام به پول شویی و تامین اموال برای تروریسم کنند.

حوزه ی نظارت بانک مرکزی ایران این مصوبه را برای تمامی بانک ها و صرافی ها ابلاغ نموده که هیچ گونه خرید و فروش ارزهای دیجیتال را انجام ندهند چرا که با خریداران و فروشندگان ارزهای دیجیتال به شدت برخورد قانونی خواهد شد.

تمامی این برنامه ها زمانی طراحی شده است که قبل از آن وزیر ارتباطات برنامه هایی برای گسترش  اولین ارز دیجیتال ملی در ایران طراحی کرده بود. هم چنین کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرده بود که قصد دارند با تحقیق در مورد ارزهای دیجیتال، از ویژگی‌ها و مزایای استفاده از آن‌ها در ایران بهره ببرند.

صرافی ارز دیجیتال

ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران چه آسیب هایی را به دنبال خود دارد؟

ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران قطعا آسیب های زیادی را به حوزه های اقتصادی کشور وارد می کنند.یکی از این آسیب ها ضرر مالی افرادی است که در این زمینه فعالیت و سرمایه گذاری کرده اند و دیگر این که مشاغلی که به واسطه ی سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال به وجود آمده اند به علت ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران از بین می روند.

و دلیل بسیار مهم دیگر این است که تجارت در حوزه ی ارزهای دیجیتال یک تجارت جهانی است که ممنوعیت آن تمامی تعاملات اقتصادی را از بین می برد.

آمار نشان می دهد که چیزی حدود 12 میلیون ایرانی در سرمایه گذاری ارزهای مربوطه شرکت دارند که ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران باعث می شود آن ها برای ادامه ی فعالیت خود و جلوگیری از ، اردست رفتن سرمایه شان به پلتفرم های خارج ایران روی آورند که خود این امر موجب خارج شدن سرمایه های کلانی از کشور ایران می شود.

آیا استخراج ارز دیجیتال در ایران نیز ممنوع است؟

در سال اولیه ای که استخراج بیت کوین رواج پیدا کرده بود افراد زیادی دستگاه ها ی ماینینگ خریداری کردند که به علت استفاده از برق فضاهای عمومی دستگیر شدند.هم چنین در آن سال ها گمرک ورود دستگاه های ماینینگ را ممنوع اعلام کرده بود به همین سبب افرادی که به دستگاه ماینینگ نیاز داشتند آن ها را به صورت قاچاقی وارد می کردند که به علت این کار غیر قانونی توسط پلیس شناسایی و دستگیر می شدند.

به علت رخ دادن وقایع بالا مردم گمان می کردند استخراج بین کوین مانند ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران نیز دارای ممنوعیت است در صورتی که این گونه نبود ، استخراج بیت کوین کانلا قانونی است و برای این کار باید یک سری مجوز های مورد نیاز از وزرات راه و معدن و صنعت دریافت شود.

ممنوعیت ارز دیجیتال

میزان معاملات ارز دیجیتال در ایران

ایران حجم زیادی از معاملات مربوط به ارز دیجیتال را در اختیار خود دارد با این که ایران با ممنوعیت ارز دیجیتال مواجه است.چیزی حدود 25 هزار میلیارد تومان سهم ایرانی ها در این معاملات است که بیش تر این رقم متعلق به سرمایه های مردماست چرا که آن ها در بازار سهام داخلی ناکام مانده و به معاملات ارز دیجیتال روی آورده اند.

آیا ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران ادامه پیدا می کند؟

خبر هایی از سوی بانک مرکزی و دولت منتشر می شود که با تجزیه و تحلیل این خبرها آن ها می توان پیش بینی کرد که آیا ممنوعیت ارزهای دیجیتال در ایران ادامه دارد یا خیر.

نتیجه ی ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران

به دلیل حضور ایرانیان در حجم گسترده ای در این معاملات و رونق معاملات ارز دیجیتال در دنیا و سودهای بسیار بدست آمده از آن ها ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران نتایج مطلوبی را به دنبال خود نخواهد داشت چرا که ایرانیان ناگزیرند برای انجام این معاملات و بدست آوردن سودهای زیاد بدست آمده از سرمایه گذاری بر ارزهای دیجیتال این کار را به صورت غیر قانونی انجام دهند که این کار باعث زیر سوال بردن سلامت معاملات در ایران خواهد شد.

با توجه به بحث هایی که مطرح شد یقینا به این موضوع پی بردید که با وجود ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران ولی باز هم می توان این معاملات را انجام داد به شرطی که یک صرافی کاربلد و با تجربه پیدا شود. البته صرافی ارز دیجیتالی به علت ممنوعیت ارز دیجیتال در ایران وجود ندارد که دارای مجوز رسمی باشد ولی می توان از صرافی هایی که دارای خدمات آنلاین هستند بهره برد که برای کسب اطلاعات بیش تر می توانید به سایت افراتتر رجوع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.