قرارداد هوشمند اتریوم

قرارداد هوشمند اتریوم چیست ؟

همه چیز درباره قرارداد هوشمند اتریوم

اگر بخواهیم توضیحی ساده در رابطه با قرارداد هوشمند بگوییم، قرارداد هوشمند یکی از کدهای برنامه‌نویسی است که بر روی شبکه بلاک چین قرار می‌گیرد و به‌گونه‌ای برنامه‌نویسی می‌شود که در صورت رخ‌دادن برخی از شرایط، دستورات مخصوصی که برنامه‌نویس به آن داده است را اجرایی کند.
قراردادهای هوشمند یک فناوری بسیار مهم و ارزشمند هستند که واسطه‌ها را حذف نموده که اعتمادسازی بالایی صورت می‌گیرد.
همچنین میتوانید برای اطلاع از قیمت اتریوم و دیگر ارز ها به سایت ما مراجعه کنید.

اتریوم و ویژگی‌های آن

اتریوم که با اصطلاح انگلیسی Ethereum بیان می شود، در واقع نسل دوم ارزهای دیجیتال است. این ارز دیجیتال، از سال ۲۰۱۵ و توسط یک جوان روسی ۲۳ ساله به نام «ویتالیک بوترین» توسعه پیدا کرد.
به طور کامل تر می توان اتریوم را اینگونه تعریف کرد که : اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قادر به اجرای قرارداد های هوشمند است. قرارداد‌ های هوشمند به قرارداد‌هایی گفته می ‌شود که صرفاً با تحقق یک سری شرایط امکان پذیر هستند.
این پلتفرم مبتنی بر فن آوری بلاک چین بوده که به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه ‌های غیر متمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند.
مهم ترین ویژگی اتریوم این است که هیچ ‌گونه احتمال از کار افتادگی، تقلب یا دخالت شخص ثالث بر روی برنامه‌هایی که توسط اتریوم اجرا می‌ شوند، وجود ندارد. ارز دیجیتال این پلتفرم ” اتر ” نامیده شده و با واحد ETH نشان داده می شود.
از دیگر ویژگی های ارز دیجیتال نسل دوم می توان به این مورد اشاره کرد که تراکنش ها و معاملاتی که در بستر اتریوم انجام می شود از بانک ها و سایر نهاد های مرتبط مستقل هستند و هیچ سازمانی توانایی نظارت و کنترل آن ها را ندارد.
مهم ترین مزیت اتریوم این است که هیچ گونه محدودیت در پردازش قرارداد ها ندارد. اتریوم به جای ارائه مجموعه‌ ای از عملیات‌ های محدود، به توسعه دهندگان اجازه می‌ دهد تا نرم افزارهای خودکار را روی بلاک چین خود اجرا کنند. بلاک چین اتریوم برای همه کسانی که بتوانند برنامه غیر متمرکزی ارائه دهند، قابل استفاده است.

قراردادهای هوشمند

دلیل تغییر ناپذیر بودن قرارداد هوشمند این است که وقتی توسط کلاینت یا نرم افزار رسمی متصل به بلاک چین، بر روی بلاک چین ثبت شد بین تمام کاربران که اصطلاحا نود (Node) یا گره نام دارد و تعداد آن میلیونی است به اشتراک گذاشته می‌شود و لذا به هیچ وجه قابل تغییر نیست چرا که برای تغییر آن باید تک تک نسخه‌های به اشتراک گذاشته شده نیز تغییر کنند. کسانی هم که مایل به نوشتن و ثبت قرارداد هوشمند علاقه‌مند هستند باید زبان برنامه نویسی شبکه اتریوم یعنی سالیدیتی (Solidity) را بلد باشند.
در قرارداد هوشمند که کد آن نوشته شده تعیین می‌گردد که در صورت محرز شدن شرایط دو طرف قرارداد امکان انجام تراکنش یا سایر موارد تعیین شده برقرار شود در غیر این صورت اجرا نخواهد شد. برای اجرا شدن قرارداد هوشمند نیز هر کاربر به کمک ماشین مجازی اتریوم که به آن EVM (Ethereum Virtual Machine) گفته می‌شود، قرارداد را اجرا خواهند کرد که به شکل تراکنش است و باید در ازای کارمزد معین تأیید شود. دلیل تغییر ناپذیر بودن قرارداد هوشمند این است که وقتی توسط کلاینت یا نرم افزار رسمی متصل به بلاک چین، بر روی بلاک چین ثبت شد بین تمام کاربران که اصطلاحا نود (Node) یا گره نام دارد و تعداد آن میلیونی است به اشتراک گذاشته می‌شود.

قرارداد هوشمند اتریوم

قرارداد هوشمند را در کجا می‌توان استفاده کرد؟

رای‌گیری: در زمان رای‌گیری می‌توان آرای شمارش شده را طی یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم ثبت کرد که دسترسی و تغییر دادن آن غیر ممکن است.
مدیریت: قرارداد هوشمند اتریوم نه تنها دفتر کل معتبری ارائه می‌کند بلکه بخاطر شفافیت عملکرد، دقت زیاد و عملکردی خودکار بسیاری از تأخیرهای کاری و اختلافات داخلی را نیز نداشته و به محض انجام شدن پیش شرط‌ها، موضوع قرارداد اجرا می‌شود و نیاز به هیچ کاغذ بازی هم نیست.
حق نشر و چاپ: شما می‌توانید به جای اینکه فایل یا کتاب خود را در بستر اینترنت فعلی برای فروش بگذارید که نسخه‌های غیر قانونی رایگان آن نیز به وفور پیدا شوند آن را در قرارداد هوشمند بگنجانید و به عنوان مثال مشخص کنید که تنها در صورت پرداخت معینی از ارز دیجیتال یا توکن مدنظر، اجازه دسترسی به فایل داده خواهد شد.
صنعت خودرو و بیمه: امروزه که همه چیز در حال خودکار و رباتی شدن هستند می‌توان از قرارداد هوشمند نیز در خودروها استفاده کرد تا دقیقاً مشخص شود که به عنوان مثال در یک تصادف سنسور ماشین مقصر بوده یا رانندگان و اینکه شرکت بیمه هم کاملا مطلع شود که برای پرداخت خسارت دقیقاً باید چه کاری انجام دهد و آیا بیمه باید پولی پرداخت کند یا خیر؟
املاک: با کمک قرارداد هوشمند می‌توانید بدون نیاز به ثبت قرارداد فیزیکی و اعتماد کردن به بنگاه‌دار، به ثبت قرارداد بپردازید تا در صورت ازای پرداخت معینی پول، قرارداد اجرا شود و هزینه ماهانه اجاره و پرداخت آن ثبت گردد.

مزایای استفاده از قرارداد هوشمند

⦁ خودکار بودن: شما به عنوان کسی که قصد دارید قرارداد هوشمند تعیین کنید نیازی به فرد واسط، قانونگذار یا وکیل ندارید تا آن را تأیید کرده و یا بر آن نظارت کند. ضمن اینکه به دلیل نداشتن افراد حدواسط امکان دستکاری و تغییر در متن قرارداد هوشمند وجود ندارد.
⦁ اعتمادپذیری بالا: مدارک شما با رمزنگاری بسیار قوی بین تمامی اعضاء به اشتراک گذاشته می‌شود لذا امکان گم شدن مدارک نیز اصلا وجود ندارد.
⦁ امنیت: با وجود رمزنگاری بی نظیر و بسیار قدرتمند امکان هک شدن و سرقت اطلاعات و داده صفر است لذا هیچ نگرانی بابت آن وجود ندارد.
⦁ سرعت: معمولاً برای انجام قراردادهای معمولی باید کاغذ بازی‌های زیادی انجام شود تا بتواند مدارک را بررسی کرد اما قرارداد هوشمند یک کد نرم افزاری کاملاً خودکار است و لذا پردازش اطلاعات و مدارک به سرعت انجام می‌شوند.
⦁ صرفه جویی در هزینه: قرارداد هوشمند به دلیل حذف افراد واسطه در هزینه‌های ثبت قرارداد نیز به شدت مقرون به صرفه عمل می‌کند.

خرید اتریوم

معایب قرارداد هوشمند

⦁ برنامه نویسی با نیروی انسانی: با اینکه افراد حدواسط در اجرای قرارداد هوشمند دخالتی ندارند و پس از آن نیز به هیچ وجه قابل تغییر نیست اما به دلیل اینکه متن قرارداد و اجرای آن توسط برنامه نویسان انجام خواهد شد به همین دلیل امکان رخداد اشتباه در برنامه نویسی وجود دارد و حتی برخی اشتباهات شاید بسیار سنگین تمام شوند.
⦁ هک شدن اوراکل: در مطالب قبلی بیان کردیم که اوراکل به عنوان بخشی است که اطلاعات را برای پردازش در اختیار قرارداد هوشمند قرار می‌دهد پس در صورتی که اوراکل هک شود اطلاعات نیز اعتبار خود را از دست می‌دهند.
⦁ قانونی بودن همگانی: فعلاً در دنیا قرارداد هوشمند به رسمیت کامل شناخته نشده که بخاطر اجرایی نشدن آن در دستگاه‌های دولتی است لذا پذیرفتن آن با پیدایش مسائل جدیدی خواهد بود.
⦁ هزینه‌های اجرایی: با اینکه شما پولی بابت مشارکت افراد حدواسط پرداخت نخواهید کرد ولی برنامه نویسی آن توسط افراد برنامه‌نویس نیازمند پرداخت هزینه‌های سنگین است.

نحوه عملکرد قرارداد هوشمند اتریوم

شبکه اتریوم با توجه به اینکه هزینه‌های پایین دارد، قراردادهای هوشمند زیادی در آن به ثبت رسیده است که در سال 2018 تاکنون افزایش زیادی داشته است و از خط 2 میلیون نیز رد شده است.
پلتفرم دیون آنالیتیکس، پلتفرمی است که در تجزیه و تحلیل آنلاین کاربرد دارد. به‌تازگی این پلتفرم اعلام کرده است که قراردادهای هوشمند اتریوم در یک سال گذشته بررسی و تحلیل شده است و مشخص شده است که به طور متوسط در هر ماه نزدیک به 670 هزار قرارداد هوشمند جدید روی این پلتفرم بارگذاری شده است که نوید از اتفاقات خوب است.
این نکته قابل ذکر است که این تجزیه تحلیل در زمانی رخ‌داده است که هزینه تمام شده در شبکه اتریوم در پایین‌ترین مقدار خود بوده است و به توسعه دهندگان به طور متوسط هزینه‌ای حدود 11600 دلار پرداخت می‌کنند.
بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که قراردادهای هوشمند اتریوم با استقبال زیادی همراه بوده است و همچنان این پیشرفت ادامه‌دار خواهد بود.

صرافی ارز دیجیتال افراتتر، مرجع خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله خرید بیت کوین، خرید تتر، خرید اتریوم، استعلام قیمت، خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال است، که شما می‌تونید به راحتی از آن مشاوره بگیرید و ارز تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.