ارز دیجیتال کاردانو چیست؟

رمز ارز کاردانو چیست؟

همه چیز درباره کاردانو

امروزه انواع مختلفی از رمزارزها در دنیای ارزهای دیجیتال ارائه شدند که روزبه‌روز به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود. بنابراین معامله‌گران برای سرمایه گذاری در این حوضه باید کارآمدترین ارز دیجیتالی را شناسایی کنند، سپس به سرمایه گذاری در آن رمزارز بپردازند. کاردانو یکی از سکه‌های برتر بازار رمزارزها است که از زمان شروع فعالیت تا به امروز همواره در حال رشد بوده است. این رمزارز کارکردی مشابه با اتریوم دارد، اما ویژگی‌هایی مثل مقیاس‌پذیری بالا و کاهش مصرف انرژی، کاردانو را تبدیل به نسخه بهبود یافته اتریوم کرده است. شما میتواند برای به دست آوردن قیمت کاردانو و دیگر ارز ها به سایت افرا تتر مراجعه کنید.

نحوه عملکرد کاردانو

کاردانو بلاک چین نسل سوم است و بیت کوین و اتریوم به ترتیب نسل اول و نسل دوم تکنولوژی بلاک چین محسوب می شوند
کاردانو سیستمی غیرمتمرکز مبتنی بر تکنولوژی بلاک چین است که توسط توکن ADA تامین می شود. ADA در واقع ارز دیجیتالی است که روی پلتفرم کاردانو مورد استفاده قرار می گیرد. کاردانو مانند اتریوم سیستمی مبتنی بر قراردادهای هوشمند (Smart Contracts) است و می تواند برای طراحی و ساخت برنامه های غیرمتمرکز (Dapps) مورد استفاده قرار گیرد با این تفاوت که مقیاس پذیری و امنیت آن توسط ساختاری چند لایه تأمین می شود. این بدان معناست که Cardano از لایه های مختلف برای اهداف متفاوت استفاده می کند؛ یک لایه برای انجام عملیات مالی و مبادله ADA دارد و لایه ای جداگانه برای اجرای قراردادهای هوشمند !
کاردانو اولین ارز دیجیتال است که با فلسفه علمی و بر اساس تحقیقات دانشمندان و داوری همتای این حوزه طراحی شده و همین امر می تواند تضمین کننده امنیت آن در زمان های مختلف باشد. هدف کاردانو ایجاد بلاک چینی است که عملکرد بهتری نسبت به بلاک چین های قدیمی تر مانند اتریوم داشته باشد. به این معنی که بتواند تراکنش های بیشتر، با سرعت بالاتر و هزینه های کمتر را پوشش دهد.

بنیان‌گذاران کاردانو چه کسانی بودند؟

زمانی که بلاک چین اتریوم نوپا بود، یکی از بنیان‌گذاران آن به نام چارلز هاسکینسون متوجه نیاز بازار به یک بلاک چین استاندارد و قابل توسعه شد. هاسکینسون که خود ریاضی‌دان بود، روش‌های علمی بیشتری برای ساخت بلاک چین ارائه داد.
در این مدت، هاسکینسون با جرمی وود (Jeremy Wood) که از همکار سابق وی در پروژه اتریوم بود ارتباط برقرار کرد. وود نیز به دنبال ساخت یک بلاک چین بدون نقص بود و به قراردادهای هوشمند بسیار علاقه داشت. همکاری هاسکینسون و وود به ساخت و توسعه کاردانو منجر شد.

خرید ارز دیجیتال

سهام‌داران کاردانو

اگرچه هاسکینسون و وود مغز متفکر پشت کاردانو بوده و مفاهیم اصلی این بلاک چین و پایه و اساس قراردادهای هوشمند را بنا نهاده‌اند، اما این افراد صاحبان کاردانو نیستند. در واقع سهام‌داران مختلفی در این پروژه دخیل هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

⦁ بنیاد کاردانو: وظیفه آن کمک به بازار و اطمینان حاصل کردن از امنیت بلاک چین است. این سازمان به عنوان یک نهاد غیرانتفاعی فعالیت کرده و مسئولیت تمام پروژه کاردانو را بر عهده دارد.
⦁ اینپوت آوتپوت هنگ کنگ :یک شرکت فعال در زمینه تحقیقات و توسعه است که در سال ۲۰۱۵ توسط هاسکینسون و وود تأسیس شد و کارهای مربوط به طراحی و مهندسی کاردانو را انجام داده است.
⦁ امبارگو: یک نهاد مالی بزرگ که توسعه کاردانو را از نظر مالی و اقتصادی حمایت نموده است.

تعداد کیف پول‌هایی که از آدا پشتیبانی می‌کنند در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نسبتاً محدود است.

چند ویژگی کاردانو

هاسکینسون فهمیده بود که بلاک چین نیاز به تکامل بیشتر دارد. او با ترکیب ویژگی‌های مثبت بلاک چین نسل اول و دوم و اضافه کردن برخی ویژگی‌های جدید، کاردانو را ایجاد کرد. هدف کاردانو حل سه مشکل اساسی بود:

⦁ مقیاس‌پذیری
⦁ قابلیت همکاری
⦁ پایداری

ارز دیجیتال آدا (ADA)، توکن پروژه کاردانو است.

ارز ADA در ۲ اکتبر ۲۰۱۷ در صرافی بیترکس، بزرگ‌ترین صرافی آن زمان عرضه شد. تعداد ارزهای آدا در مجموع ۴۵ میلیارد واحد است. در سال ۲۰۱۸، آدا همراه با تمام ارزها رشد خیلی خوبی را تجربه کرد. ولی پس از مدتی به اصلاح طولانی‌مدت رفت. تعداد کیف پول‌هایی که از آدا پشتیبانی می‌کنند در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال نسبتاً محدود است. در ادامه تعدادی از این کیف پول‌ها را معرفی خواهیم کرد.

⦁ کیف پول نرم‌افزاری ددالوس (Deadalus) که از نوع دسکتاپی و متعلق به شرکت IOHK است.
⦁ کیف پول نرم‌افزاری یورویی (YOROI) که دارای انواع موبایلی و تحت وب و متعلق به شرکت Emurgo است.
⦁ کیف پول نرم‌افزاری گاردا (Gaurda)
⦁ کیف پول نرم‌افزاری اگزودوس (Exodus)
⦁ کیف پول نرم‌افزاری اینفینیتو (Infinito)
⦁ کیف پول سخت‌افزاری ترزور (Trezor) مدل تی (Model T)
⦁ کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger)، مدل‌های نانو ایکس (Nano X)  ⦁ نانو اس⦁ (Nano S)

ارز دیجیتال آدا (ADA)، توکن پروژه کاردانو 

مزایا ارز دیجیتال آدا کاردانو

باتوجه به ساختار و معماری پروژه Cardano و همچنین تیم و نقشه راه آن، می‌توان مزایایی را از ابعاد مختلف برای این پروژه برشمرد. در این بخش، چند مورد از مزایای اصلی ارز دیجیتال آدا Cardano  را معرفی می‌کنیم:

⦁ پروژه Cardano توسط چارلز هاسکینسون یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، ایجاد شده است. باتوجه به تجربه‌ی این شخص در پروژه اتریوم و آگاهی او از چالش‌ها، Cardano از ابتدا با اهداف مشخص و نقشه راهی شفاف شروع به‌کار کرد.
⦁ برخلاف اتریوم که در وسط راه، الگوریتم اجماع خود را به PoS تغییر داد، ارز دیجیتال آدا از همان شروع کار از این الگوریتم اجماع استفاده می‌کرد. این نکته باعث می‌شود، سازگاری بیشتر و سریع‌تری با محیط زیست، نسبت به رقبای خود داشته باشد.
⦁ رمز ارز آدا همانند بیت کوین، محدودیت مشخصی در تعداد توکن‌های قابل تولید دارد. این موضوع در آینده باعث بیشتر شدن تقاضا نسبت به عرضه شده و به افزایش ارزش آن در طول زمان کمک می‌کند.
⦁ استفاده از دولایه مجزا برای اجماع و محاسبات در بلاک‌چین Cardano، باعث کمتر شدن زمان انجام تراکنش در آن شده و مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهد.

معایب رمز ارز آدا کاردانو

ارز دیجیتال آدا Cardano، مانند هر رمز ارز دیگری دارای معایب و چالش‌های خاص خودش است. وجود ضعف در هر پروژه‌ای، نشانه‌ی بی‌ارزش بودن آن نیست. اما، باتوجه به نوع آن ضعف، می‌توان تصمیم‌های مختلفی را برای سرمایه‌گذاری اتخاذ کرد. بعضی از معایب پروژه Cardano عبارت‌اند از:

⦁ این ارز نسبت به بیت کوین و اتریوم، ارز جدیدتری است و به‌طور قابل توجهی ارزش بازار کمتری دارد. به همین دلیل، پذیرش گسترده توسط عموم مردم، بزرگ‌ترین چالش ارز آدا است.
⦁ کم بودن تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز روی شبکه ارز آدا، که باعث می‌شود ظرفیت شبکه به‌طور کامل سنجیده نشود.

چه چیزی کاردانو را منحصر به فرد می‌کند؟

کاردانو یکی از بزرگ‌ترین بلاک چین‌هایی است که توانسته با موفقیت از یک مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده کند که مصرف انرژی آن بسیار کمتر از مواردی مثل بیت کوین است که به جای اثبات سهام از الگوریتم «اثبات کار» استفاده می‌کند.
اگرچه بلاک چین اتریوم سعی دارد مکانیسم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد و با این کار اتریوم بسیار عظیم‌تر از آنچه خواهد که امروز هست، این تغییر به زمان زیادی نیاز داشته و به آهستگی صورت می‌گیرد.
پروژه کاردانو تمامی توسعه‌های صورت گرفته در این بلاک چین را بارها بررسی کرده و روی تمامی تغییرات تحقیقات گسترده‌ای انجام می‌دهد. این باعث شده قبل از اینکه ایده‌های جدید تایید شوند کاملاً مورد بررسی قرار بگیرند. به گفته تیم مدیریتی کاردانو این سخت گیری‌ها باعث شده کاردانو بسیار ایمن و مستحکم باشد و مشکلات احتمالی قبل از وقوع پیش‌بینی شده و از بروز اختلال جلوگیری شود.
در سال ۲۰۲۰، کاردانو در جهت ارتقای شِلِی، آن را بروز رسانی کرد که باعث می‌شد بلاک چین کاردانو نسبت به سایر بلاک چین‌های جهان، ۵۰ تا ۱۰۰ برابر غیرمتمرکزتر باشد. در آن زمان هاسکینسون عنوان کرد این به روز رسانی، صدها دارایی جدید را برای شبکه کاردانو به ارمغان خواهد آورد. کاردانو یکی از بزرگ‌ترین بلاک چین‌هایی است که توانسته با موفقیت از یک مکانیسم اجماع اثبات سهام استفاده کند

جمع بندی

کاردانو به عنوان نسل سوم بلاکچین‌ها بعد از بیت کوین و اتریوم شناخته می‌شود و بسیاری از کارشناسان آینده ای خوب برای آن متصور هستند
صرافی ارز دیجیتال افراتتر، مرجع خرید و فروش ارزهای دیجیتال از جمله خرید بیت کوین، خرید تتر، خرید اتریوم، استعلام قیمت، خرید و فروش سایر ارزهای دیجیتال است، که شما می‌تونید به راحتی از آن مشاوره بگیرید و ارز تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.